Προς το περιεχόμενο

pick-up selection : χρημα - χρονος - νευρα !!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

μετα λοιπον απο τους lace sancors / emg / duncan , σκεφτομαι να ''χαρισω'' μερικα παραπανω ευρωπουλινια σε καποια εταιρια που θα μου υποσχεθει τον σκαστο ,γλυκο , δροσερο , και γεματο αρμονικες ηχο στρατ!

 

οι duncan της παλιας μου αμερικανιδας ειναι hot output και ξυριζουν σε ρυθμικο παιξιμο.εχουν 3 pots push-pull και δεν τολμω να τα σπρωξω μεσα γιατι τοτε....τερμα ο καθαρος ηχος. απο crunch και πανω....

 

οι emg της ροκινγκερ μου , (dg-20) μου προσφερουν καθαροτητα , ευκρινεια και Η Σ Υ Χ Ι Α .ομως τα μειον τους ειναι η digitalιλα ο αψυχος κατα καποιον τροπο ηχος.

αυτο φαινεται οταν παιζω με τον boogie στο σπιτι και τις 2 κιθαρες πλαι πλαι.

 

θα θελα λοιπον την γνωμη σας για τα 3 παρακατω ενδεχομενα:

 

1) kinman που ειναι και ''superfunk certified'' ...νομιζω...

ποιο απο τα σετ της εν λογω εταιρειας εχει αυτο που ζητω?

τους χρησιμοποιει καποιος απο το Noiz?

2) di marzio που ειναι και μαρκα καπως διαχρονικη θα ελεγα, και απ οτι εχω διαβασει ειναι και πιο ....''στρογγυλοι'' στον ηχο.(hs-2 / hs-3 /yjm)

 

3) bill lawrence??? (SF-HIGHLY RECOMMENDED)

ποιος στην ελλαδα?που να τους ακουσω? η να τους παραγγειλω ρισκαροντας?

 

θελω να ειναι οπωσδηποτε hum-cancelling!δε θελω τον παραμικρο hiss/hum/noise (οπως οι emg)

help please....

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

δυστυχως δεν εχει κατασκευαστει ακομα hum cancelling μονος που να εχει πραγματικα 100% τον ηχο ενος αυθεντικου single coil.

και αυτο βεβαια φαινεται αμεσως σε μια side by side συγκριση.

Οι Kinman καλοι ειναι αλλα υπερβολικα ακριβοι ενω οι www.billlawrence.com ειναι κατα τη γνωμη μου ακομα πιο κοντα στους μονους και παμφθηνοι.

για να ειμαστε ειλικρινης ΜΟΝΟ με μονους θα εχεις τον ΑΠΟΛΥΤΑ αυθεντικο ηχο Fender οι διπλοι & οι hum canceling ειναι απλα υποκαταστατα.

 

Παντως ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω γιατι σας ενοχλει τοσο πολυ ο "θορυβος" των μονων ,εδω και 60 χρονια τοσοι και τοσοι κιθαριστες τους χρησιμοποιουν χωρις κανενα προβλημα 8O (στο κατω-κατω της γραφης αν σου βγαζει θορυβο στα γκαζια κοψε λιγο pre-amp gain,θα κανεις και καλο στον ηχο σου :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις απολυτο δικιο φιλε superfunk. πρεπει να διευκρινισω μερικα πραγματα κατα την ταπεινη μου αποψη..

 

1)γιατι δεν μου βγαινει αυτος ο ηχος με τους SD-QP flat SSL 4 που εχω τωρα?

 

2)ο θορυβος τους , δεν με ενοχλει μονο στο lead παιξιμο ,αλλα και μολις επιλεγω μονο τον bridge μαγνητη.αν κανω το λαθος και βαλω τον 5θεσιο επιλογεα τερμα κατω , πεταγεται ο ηχοληπτης απο τη θεση του και μου κανει ''σημα'' σαν τρελος....

 

γιατι στο κατω κατω -χωρις να την υποστηριζω- η duncnan ειναι ''παλια'' εταιρια στο χωρο....πως αφηνει να γινεται αυτο?

 

3) οι bill lawrence 280/290 δουλευουν με στρατ καλα? απο που μπορω να τους παρω εκτος απο αμερικη?

 

και δηλαδη απ οτι καταλαβα ισχυει το οτι :

ΚΑΛΟΣ ΗΧΟΣ + ΘΟΡΥΒΟΣ EINAI ENA.εχω αδικο???

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...θα θελα λοιπον την γνωμη σας για τα 3 παρακατω ενδεχομενα:....

 

Το ενδεχόμενο Tom Anderson το έχεις αποκλείσει δηλαδή?

Tigka metal!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις απολυτο δικιο φιλε superfunk. πρεπει να διευκρινισω μερικα πραγματα κατα την ταπεινη μου αποψη..

 

1)γιατι δεν μου βγαινει αυτος ο ηχος με τους SD-QP flat SSL 4 που εχω τωρα?

 

2)ο θορυβος τους ' date=' δεν με ενοχλει μονο στο lead παιξιμο ,αλλα και μολις επιλεγω μονο τον bridge μαγνητη.αν κανω το λαθος και βαλω τον 5θεσιο επιλογεα τερμα κατω , πεταγεται ο ηχοληπτης απο τη θεση του και μου κανει ''σημα'' σαν τρελος....

 

γιατι στο κατω κατω -χωρις να την υποστηριζω- η duncnan ειναι ''παλια'' εταιρια στο χωρο....πως αφηνει να γινεται αυτο?

 

3) οι bill lawrence 280/290 δουλευουν με στρατ καλα? απο που μπορω να τους παρω εκτος απο αμερικη?

 

και δηλαδη απ οτι καταλαβα ισχυει το οτι :

ΚΑΛΟΣ ΗΧΟΣ + ΘΟΡΥΒΟΣ EINAI ENA.εχω αδικο???[/quote']

 

1.Γιατι εχουν υπερβολικα μεγαλη εξοδο & δεν ειναι κλασσικοι μαγνητες strat (δηλ. με ωραια ΧΑΜΗΛΗ εξοδο)

 

2.Γιατι τα ηλεκτρικα του μαγαζιου ειναι της πλακας η/& υπαρχουν λαμπες φθορισμου/νεον στον περιβαλλοντα χωρο

 

3.μια χαρα δουλευουν,μονο απο το site μπορεις να τους παρεις.

 

προσωπικα παιζω 25 χρονια με μονους και παντοτε ειχα καλο ηχο χωρις θορυβο :wink: (τουλαχιστον τοσο οσο να ενοχλει) βεβαια για να πετυχεις τον αποστειρωμενο ηχο που ολοι οι σκυλοι στα μαγαζια επιζητουν οι Hum cancelling ειναι μονοδρομος :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός ο Βασιλάκης ο Lawrence τόσα λεφτά βγάζει αφού πουλάει αποκλειστικά από το site του, δεν μπορεί να δώσει λίγα χρήματα να του φτιάξουν αυτό το ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ site?

Εγώ και μόνο που το βλέπω, φοβάμαι να ψωνίσω online από αυτόν!!! :roll:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ομως ο τυπος ειναι πραγματικη ΜΟΡΦΗ στον χωρο του.

Ασε που ειναι και απιστευτος τυπος,μια φορα του εστειλα μια παραγγελια & ΜΕ ΠΗΡΕ ΤΗΛΕΦΩΝΟ απο τις ΗΠΑ για να την επιβεβαιωσει και μου μιλουσε 30 λεπτα (!) για μαγνητες,ιστορια κλπ.!!

ΜΟΝΟ οι μαγνητες που πουλαει απο το site τουμ ειναι οι αυθεντικοι,ολοι οι αλλοι που πουλιουνται στα μαγαζια ειναι απομιμησεις.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχως δεν εχει κατασκευαστει ακομα hum cancelling μονος που να εχει πραγματικα 100% τον ηχο ενος αυθεντικου single coil.

και αυτο βεβαια φαινεται αμεσως σε μια side by side συγκριση.

 

superfunk απο οτι ξερω μολις πριν 2-3 μηνες περιπου κατασκευαστηκαν οι πρωτοι hum cancelling single coils που εχουν τον ηχο ενος αυθεντικου μονοπηνιου...

ειναι αυτοι του suhr oi V60s..τους δοκιμασαν πολλοι εκει στο L.A. διπλα διπλα με τους ..κανονικους V60s και ηταν ολοιδιος ο ηχος..

και απο οτι ελεγε ο ιδιος ο henderson σ ενα φιλο μου ειναι οι πρωτοι πραγματικα μονοι αθορυβοι.ΚΑΜΙΑ σχεση με τους kinman κτλ... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου