Προς το περιεχόμενο

Χωρος για Band Rehearsal room


Προτεινόμενες αναρτήσεις

κατσε δλδ εσυ μου προτεινες να εχω σκοπρισμενα στα 150 μετρα τα οργανα οι να ειμαστε σε μια γωνεια ολοι και απλα τριγυρω να κανω sound treatment , απλα ο χωρος περα για προβα προοριζετε για χωρο να αραζουμε και αλλα πονηρα πραγματα (αλλα το υπογραμιζω ) κυριος στοχος ειναι οι προβες δλδ ολα θα φιαχτουν με γνωμονα αυτο

 

 

Εσεις θα ειστε διασκορπισμενοι στο χωρο, οπως σας βολευει.  Σε εμας το live room ειναι 60 τετραγωνικα και μεχρι 9 ατομα ειναι καλα, οταν ειχαμε χορωδια το αδειασαμε ολο για να χωρεσουν ανετα.

 

Η ακουστικη του χωρου θα ειναι πολυ πιο ευκολο να βελτιωθει σε ενα μεγαλο χωρο, απλα θα χρειαστειτε περισσοτερα πανελ.

 

Οποιαδηποτε μονιμη κατασκευη θα δημιουργησει περιορισμους στο μελλον και χρειαζεται τουλαχιστον ενα χρονο σχεδιασμο ωστε να εξυπηρετησει σχεδια ηχογραφησης με επιπροσθετα δωματια.

 

Ταβανι. Κρεμασμενα πανελ 1.20Χ1.20

 

Περιφεροντες τοιχοι. Πανελ 1.80Χ180

 

Τα πανελ για τους τοιχους θα εχουν μεγαλες τριγωνικες βασεις με ροδες  (και απο τις δυο πλευρες) για μην σας ερθουν στο κεφαλι, και σιγουρα θα εχουν μεγαλα ποδια οποτε θα χασετε ευκολα 4 τετραγωνικα μετρα απο καθε πανελ

 

Η ολη λογικη ειναι ενα χωρος με μεταβλητη ακουστικη, με μικρο κοστος κατασκευης, απλοικες κατασκευες και ανεση χωρου

 

 

Νικος

 

 

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα ενα προχειρο σχημα στο για αυτο που εχω στο μυαλο μου μαζευοντας πληροφοριες απο ιντερνετ και κοιταζοντας διαφορα στουντιο ακουω τα λαθη μου η τις τροποποιησεις

 

Το ytong εχει κατασκευαστικους περιορισμους. Και εμας το στουντιο εχεις τοιχους ytong για μειωση του φορτιου στο οικοδομημα. Ομως μετα απο καποιο υψος χρειαζεται να υπαρχει δοκαρι (2.5 μετρα αν θυμαμαι καλα).

 

Τα ακανονιστα φελιζολ δεν κανουν για διαχυση, θα πρεπει να φτιαξεις συγκεκριμενα σχεδια

 

Οι μικροι χωροι εχουν πιο ευκολα προβλημα με υγρασια και μυρωδιες, οποτε θα χρειαστειτε πολυ καλο εξαερισμο και κλιματισμο αλλιως το δωματιο θα μυρισει τους πρωτους κιολας μηνες

 

Ο χωρος σου ειναι κενος και μεγαλος. Ειναι προτιμοτερο κατα την αποψη μου να ξεκινησετε απο τις εξεδρες, μετα στα πανελ. Υστερα θα χρειαστειτε ενα συστημα φρεσκου αερα στο χωρο (ειπες οτι ειναι στο -2, αλλα εχει φωταγωγο καπου ωστε να φερνετε αερα?)

 

Ενα δυο φτηνα κλιματιστικα, αν και λογω υπογειου το καλοκαιρι θα ειναι δροσερο, και το χειμωνα θα εκπεμπεται αρκετη ζεστη οταν παιζετε

 

Νικος

 

 

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω φιλε μου καταρχην για την ωρα που αφιερωνεις . Εχω μελετησει αρκετα τα ποστ σου απο οταν φτιαχνατε το δικο σας στουντιο και απο εκει εχω αντλησει μερικες χρησιμες πληροφοριες οπως για το φελιζολ στην οροφη ( αυτο ειχα στο μυαλο μου ) και τα ητον . Αν δεν σου ειναι κοπος σε παρακαλω ζωγραφισε ενα πολυ προχειρο σχημα για την κατασκευη που προτεινειες εσυ για να εχω μια οσο γινετε "οπτικη" εικονα στο μυαλο μ

 

ευχαριστω Ηρακλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω φιλε μου καταρχην για την ωρα που αφιερωνεις . Εχω μελετησει αρκετα τα ποστ σου απο οταν φτιαχνατε το δικο σας στουντιο και απο εκει εχω αντλησει μερικες χρησιμες πληροφοριες οπως για το φελιζολ στην οροφη ( αυτο ειχα στο μυαλο μου ) και τα ητον . Αν δεν σου ειναι κοπος σε παρακαλω ζωγραφισε ενα πολυ προχειρο σχημα για την κατασκευη που προτεινειες εσυ για να εχω μια οσο γινετε "οπτικη" εικονα στο μυαλο μ

 

ευχαριστω Ηρακλης

 

Στα προχειρα

 

Νικος

HRAKLHS.jpg.e696fa1b7ac6b4da9174e27d3ba1168e.jpg

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου