Προς το περιεχόμενο

Smashing Pumpkins - Hummer (by Haryy)


haryy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένας μικρός φόρος τιμής στον ιδιαίτερο Billy Corgan και το συνάφι του (αν και μόνος του δούλευε στο στούντιο ;D).

Ο σκοπός μου όπως πάντα δεν είναι η τεχνική αρτιότητα (αφού παλεύω μόνος μου) αλλά η όσο το δυνατόν πιστότερη προσέγγιση του συναισθήματος της αρχικής εκτέλεσης.

Καλή ακρόαση (δυνατά!)

 

http://www.mediafire.com/download.php?u86owxxo8eq7n76

 

(δυστηχώς επειδή είναι μεγάλο σε διάρκεια δεν χωρούσε στο Upload του noiz ούτε καν σαν ζιπαρισμένο 128άρι Mp3, οπότε συγχωρέστε μου το link. (320kbps mp3)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη μια μπράβο για την επιλογή, μιας και οι Pumpkins είναι από τις μεγάλες μου αγάπες. Από την άλλη βρίσκω αρκετά που δεν μου αρέσουν στην όλη εκτέλεση.

 

Θα προτιμούσα εάν επέλεγες να το αποδώσεις είτε ως έχει, είτε ως πλήρη διασκευή.

 

Μεγάλη απώλεια ένας Chamberlin για παρέα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εvilnye, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Προσπαθούσα να βρω τον Jimmy όλη μέρα προχθές αλλά δεν! ;D ;D

Αν δεν σου αρέσει κάτι άλλο εκτός από τα τύμπανα, πες το μου, θα με βοηθούσες πολύ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις πετύχει πάρα πολύ τον ήχο στα όργανα, αλλά η εισαγωγή πχ (το σαν ραδιοφωνάκι στην αρχή) που δεν έχει καμία σχέση (σχεδόν τσιφτετέλι θυμίζει), η μπασογραμμή για ένα κλικ είναι λάθος που μου τη χαλάει και το ότι το να μιμηθείς τη φωνή του corgan είναι κάτι που δε νομίζω ότι έχει νόημα να κάνεις, με τη μια με ενοχλεί.

Τώρα σε συνδυασμό με αυτό,

Ο σκοπός μου όπως πάντα δεν είναι η τεχνική αρτιότητα (αφού παλεύω μόνος μου) αλλά η όσο το δυνατόν πιστότερη προσέγγιση του συναισθήματος της αρχικής εκτέλεσης.

δε ξέρω αν εσύ αναφέρεσαι στο να είναι το κομμάτι αυτό που είναι ή στο να είναι περίπου, μιας και συνήθως όποτε κάποιος μου αναφέρει το συναίσθημα στις δουλειές του το αναφέρει ως δικαιολογία γιατί δεν έμαθε να το παίζει σωστά :(

Και επειδή δε μου ακούγεσαι ως κάποιος που δεν μπορεί να παίξει η απαίτηση μου είναι μεγαλύτερη!

Θυμάμαι πριν κάποιο καιρό είχες ανεβάσει μια διασκευή του Polly των Nirvana όπου εκεί μου έκανε πάρα πολύ καλή εντύπωση. Κάτι τέτοιο θέλω κ εδώ! :)

 

Βέβαια ωραία όλα αυτά, αλλά δεν είμαι καθόλου αντικειμενική. Τον έχω λιώσει αυτό το δίσκο και προς τιμήν σου τον ξαναέβαλα χτες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις διευκρινήσεις. Φαντάζομαι ότι απέτυχα αφού δεν μπόρεσα να ικανοποιήσω μια φανατική οπαδό.

Το Polly που ανέφερες όπως και ότι έχω ποστάρει από προσωπική προσπάθεια, είχε τον ίδιο ακριβώς σκοπό με τώρα και την ίδια φιλοσοφία.

Προσπαθώ να μπω στο μυαλό των δημιουργών και να κάνω ότι περίπου έκαναν και αυτοί με απώτερο σκοπό να κατανοήσω τον λόγο που έκαναν επιτυχία τα συγκεκριμένα κομμάτια αλλά και για να αποκτήσω παραπάνω εμπειρίες στην ενορχήστρωση και την παραγωγή. That's it! Αυτό κατά την γνώμη μου έχει να κάνει με το feeling σε τεράστιο ποσοστό. Η τεχνική απόδοση έρχεται ελαφρώς δεύτερη αλλά αν την παραμελήσεις πολύ (όπως εγώ γιατί ψιλοβαριέμαι να φτιάχνω τα λάθη όταν δεν μιλάμε για δίσκο) τότε μπάινει στα χωράφια του feeling και το καταστρέφει.

 

Ίσως έπρεπε να κάτσω άλλες 2 μέρες και να τελειοποιήσω την εισαγωγή (που όντως ακούγεται χάλια) και τα τύμπανα.

 

Πάντως στα φωνητικά έκανα ότι καλύτερο μπορούσα και προσπάθησα με την δική μου χροιά να αποδώσω το συναίσθημα του Corgan.

Αν έκανα τα "δικά" μου δεν θα μπορούσα να πλησιάσω τον σκοπό που προανέφερα, έτσι δεν είναι?

 

Υπόσχομαι πάντως στο μέλλον να είμαι όσο προσεκτικός χρειάζεται.

 

Ευχαριστώ και πάλι! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Hello φίλε,

 

Δεν θα πω πολλά, εμένα μου άρεσε η προσπάθεια σου - προφανώς είναι πολύ δύσκολο να πετύχεις τον ίδιο ήχο (και κατά τη γνώμη μου δεν είναι καν απαραίτητο) αλλά να σου πω την αλήθεια αν εξαιρέσεις οτί οι ηλεκτρικές σου είναι λίγο πιό τραχιές από το original, είσαι μιά χαρά... οι καθαρές ειδικά είναι πολύ καλές...

 

επίσης μου φάνηκε σαν να το παίζεις και λίιιγο πιό αργά από το album track αλλά δεν το έχω ακούσει πρόσφατα - no big deal, μπορεί να θυμάμαι λάθος.

 

Η φωνή μου άρεσε και μπορείς μιά χαρά να τραγουδήσεις, οπότε σε αυτόν τον τομέα πιθανώς να έβγαζες κάτι καλύτερο αν το λεγες με τη δικιά σου φωνή - δεν ξέρω, ότι γουστάρεις.

 

Όσο για το σχόλιο της Evilnye για την εισαγωγή, δεν συμφωνώ, μπορεί ο ήχος να μην είναι ο ίδιος, αλλά πάνω κάτω αυτό το ανατολιτικο-ειδές παίζει.

 

keep rocking dude, well done

 

Aris

 

ps: τελικά πολλά είπα  :P

ook out for the Noise Parade

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε haryy, αξιόλογη προσπάθεια!

 

Μου άρεσαν ιδιαίτερα οι κιθάρες, ειδικά οι ρυθμικές. Η παραμορφωμένη είναι κάπως πιο μπροστά απ’ όσο θα επιθυμούσα. Αν είχες δώσει λίγο περισσότερη προσοχή στα τύμπανα (αλήθεια πώς τα ηχογράφησες? Είναι vst ή κανονικά?) το κομμάτι θα ακουγόταν ακόμα πιο ευχάριστα.

 

Η βασική αδυναμία του κομματιού είναι, κατά την γνώμη μου, η φωνή. Δεν μου λέει τίποτα η προσπάθεια μίμησης κάποιας φωνής(ή έστω συναισθήματος). Βέβαια, όπως γράφεις, ο στόχος σου ήταν να πετύχεις το συναίσθημα του corgan. Ακόμα κι αν το πετύχαινες όμως εγώ θα ήθελα να δω τι έχεις εσύ να πεις πάνω σ’ αυτό το πολύ ωραίο κομμάτι.

Ο λόγος είναι ότι έχεις ωραία χροιά και μας(με) αφήνεις με την απορία. :)

 

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hello φίλε,

 

Δεν θα πω πολλά, εμένα μου άρεσε η προσπάθεια σου - προφανώς είναι πολύ δύσκολο να πετύχεις τον ίδιο ήχο (και κατά τη γνώμη μου δεν είναι καν απαραίτητο) αλλά να σου πω την αλήθεια αν εξαιρέσεις οτί οι ηλεκτρικές σου είναι λίγο πιό τραχιές από το original, είσαι μιά χαρά... οι καθαρές ειδικά είναι πολύ καλές...

 

επίσης μου φάνηκε σαν να το παίζεις και λίιιγο πιό αργά από το album track αλλά δεν το έχω ακούσει πρόσφατα - no big deal, μπορεί να θυμάμαι λάθος.

 

Η φωνή μου άρεσε και μπορείς μιά χαρά να τραγουδήσεις, οπότε σε αυτόν τον τομέα πιθανώς να έβγαζες κάτι καλύτερο αν το λεγες με τη δικιά σου φωνή - δεν ξέρω, ότι γουστάρεις.

 

Όσο για το σχόλιο της Evilnye για την εισαγωγή, δεν συμφωνώ, μπορεί ο ήχος να μην είναι ο ίδιος, αλλά πάνω κάτω αυτό το ανατολιτικο-ειδές παίζει.

 

keep rocking dude, well done

 

Aris

 

ps: τελικά πολλά είπα  :P

 

Φίλε McWeasel προσπαθώ να πετύχω όσο μπορώ τους ήχους γιατί εκεί κρύβεται κατά τη γνώμη μου ένα μεγάλο μέρος του .."μυστηρίου".

Όσο για την πιο αργή απόδοση που λες, αυτό οφείλεται στην κακή εκτέλεση των τυμπάνων που "τραβάνε" πίσω όπως λέμε.

Για την φωνή μου άστο καλύτερα, έχεις ακούσει παλιατζή με λαχαναγορίτη μαζί? Κοντά είσαι. ;D Για back vocals καλός είμαι, αλλά για παραπάνω.. ::)

Keep rocking, too..η καλύτερη ευχή που που θα μπορούσες να μου δώσεις φίλε μου. ;)

 

Φίλε haryy, αξιόλογη προσπάθεια!

 

Μου άρεσαν ιδιαίτερα οι κιθάρες, ειδικά οι ρυθμικές. Η παραμορφωμένη είναι κάπως πιο μπροστά απ’ όσο θα επιθυμούσα. Αν είχες δώσει λίγο περισσότερη προσοχή στα τύμπανα (αλήθεια πώς τα ηχογράφησες? Είναι vst ή κανονικά?) το κομμάτι θα ακουγόταν ακόμα πιο ευχάριστα.

 

Η βασική αδυναμία του κομματιού είναι, κατά την γνώμη μου, η φωνή. Δεν μου λέει τίποτα η προσπάθεια μίμησης κάποιας φωνής(ή έστω συναισθήματος). Βέβαια, όπως γράφεις, ο στόχος σου ήταν να πετύχεις το συναίσθημα του corgan. Ακόμα κι αν το πετύχαινες όμως εγώ θα ήθελα να δω τι έχεις εσύ να πεις πάνω σ’ αυτό το πολύ ωραίο κομμάτι.

Ο λόγος είναι ότι έχεις ωραία χροιά και μας(με) αφήνεις με την απορία. :)

 

 

Ευχαριστώ για τα λόγια σου φίλε μου. Η φωνή όντως δεν "πείθει" (μετά από πολλά ακούσματα το κατάλαβα επιτέλους) γιατί πολύ απλά η φωνή είναι ψυχή δεν είναι ένα απλό μουσικό όργανο και αν είναι και λίγο ιδιαίτερη τότε το "κοκόρισμα" από τον επίδοξο αντιγραφέα καταντάει λίγο αστείο, έπρεπε να κάνω καλύτερο homework. Τι να πω, δεν ξέρω.. :(

 

Όσο για τα τύμπανα, vst  είναι και αν και μου ακούγονται "ψεύτικα", έχω την  εντύπωση πως πλησιάζουν ηχοχρωματικά τον στόχο τους, οπότε και κατέληξα εκεί.

 

@strawhats7 ευχαριστώ και χαίρομαι που σου άρεσε. ;) Μακάρι να ήταν καλύτερο. Maybe next time. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου