Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση ενισχυτή με pc


ReCoC

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ρε παιδιά.. Χθές το βράδυ σύνδεσα το μπάσο με τον ενισχυτή του και απο το headphones στη κάρτα ήχου του pc. και ΔΕΝ βγαίνει ήχος! Σύνδεσα το μπάσο στο line in απ'ευθείας και βγαίνει ήχος (πόλυ χαμηλά αλλά βγαίνει) το σύνδεσα στο mic in πάλι ακούγεται (με παραμόρφωση αλλα ακούγεται). Σύνδεσα το μπάσο στον ενισχυτή και τα ακουστικά στο headphones πάλι βγαίνει ήχος. Ξανασυνδέω το μπάσο στον ενισχυτή και headphones στο line in (και mic in) και πάλι τίποτα!!! 8O 8O :roll: :roll:

 

ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ????!!!!!

 

παρεπιπτόντως η κάρτα είναι SB Live, το μπάσο είναι passive και ο ενισχυτής 30W Drive

 

ΧΕΕΕΛΠΠ!!!

Free thinkers are dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού δεν έκαψες (αν δεν την έκαψες) την κάρτα ήχου, πάλι καλά. Το σήμα που βγαίνει για τα ακουστικά είναι πολύ "δυνατό" για να το στείλεις στην line-in (ακόμη χειρότερα στην mic-in) της κάρτας. Χρειάζεσαι κάποιο line-out από τον ενισχυτή σου, αν υπάρχει τέτοιο πράγμα.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά είχα και εγώ την Sb live και μερικές φορές είχα παρόμοιο προβλημα. Εβαζα καρφί από το line out του ενισχυτή στο line in της κάρτας ήχου και μερικές φορές δεν εβγαινε ήχος. Μόλις έκανα όμως μία ή δύο φορές επανεκίνηση τότε λειτουργούσε κανονικά. Φυσικά δεν έχω ιδέα γιατί συνέβαινε αυτό, βασικά μου εδινε την εντύπωση ότι το pc ήθελε επανεκίνηση για να αναγνωρίσει το σήμα εισόδου.

 

Δεν ξέρω αν το πρόβλημα μου έχει άμεση σχεση με το δικό σου αλλά το αναφέρω γιατί μου φάνηκε σχετικό.

 

Δοκίμασε να δείς τις ρυθμίσεις volume input κλπ της κάρτας. Επίσης αν ανοίγεις κάποιο άλλο πρόγραμμα πχ cubase κλπ. κοίταξε αν έχεις βάλει την σωστη κάρτα ήχου και τις σωστές ρυθμίσεις.

Ένα στουντιάκι στην Οίτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά είχα και εγώ την Sb live και μερικές φορές είχα παρόμοιο προβλημα. Εβαζα καρφί από το line out του ενισχυτή στο line in της κάρτας ήχου και μερικές φορές δεν εβγαινε ήχος. Μόλις έκανα όμως μία ή δύο φορές επανεκίνηση τότε λειτουργούσε κανονικά.

 

Αυτό είναι πρόβλημα άλλου τύπου. Είναι βέβαια μία ευκαιρία να ειπωθεί (πάλι) ότι αυτή η κάρτα δεν "παίζει" για σοβαρές μουσικές εφαρμογές (όπου "σοβαρές" εννοούμε χωρίς τεχνικά προβλήματα). Είναι απλά μία παιχνιδοκάρτα.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι πρόβλημα άλλου τύπου. Είναι βέβαια μία ευκαιρία να ειπωθεί (πάλι) ότι αυτή η κάρτα δεν "παίζει" για σοβαρές μουσικές εφαρμογές (όπου "σοβαρές" εννοούμε χωρίς τεχνικά προβλήματα). Είναι απλά μία παιχνιδοκάρτα.

 

το ξέρω ότι είναι παιχνιδοκάρτα. αυτήν έχω όμως και δεν την θέλω για σοβαρή δουλειά απλα ήθελα κάτι να δοκιμάσω. Όλα όσα λέτε με volume και λοιπά εννοείτε οτι τα δοκίμασα. άλλωστε όπως είχα γράψει χωρίς τον ενισχυτή δουλεύει κανονικά. ο ενισχυτής δεν έχει line out. τί άλλο μπορώ να κάνω? αν χρησιμοποιήσω το tech21 bass di που έχω απ'ευθείας στην κάρτα???

Free thinkers are dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν χρησιμοποιήσω το tech21 bass di που έχω απ'ευθείας στην κάρτα???

Σαφώς πιο ενδεδειγμένη λύση απο το headphones out του ενισχυτή :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου