Προς το περιεχόμενο

Η λαμαρίνα, η λαμαρίνα όλα τα σβήνει


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρέπει να είμαστε προσεκτικοί με το τι τεχνολογία "πεθαίνει". Π.χ. τα βινύλια(ακόμα και οι..κασέτες) έχουν επανέλθει δυναμικά.

Όταν η ίδια η Kodak καταργεί το Ektachrome...δεν υπάρχουν και πολλά περιθώρια και συναισθηματισμοί.

Το 99,9% των φωτογράφων των Ολυμπιακών του 2004 ήταν ψηφιακοί (από τα χέρια μου πέρασε ΟΛΟ το database)... και έχουμε 2010.

Ναι σίγουρα οι κασέτες έχουν πάρει το 0,00001% της αγοράς...

και ο Κοτσώβολος έχει γεμίσει κασετόφωνα από την πολλή ζήτηση.

Οι φοιτητές μπορεί να λένε ότι θέλουν, συνήθως αλλάζουν γνώμη όταν βγούνε στη πραγματική εργασία.

 

Συγνώμη για το off.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 131
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το 99,9% των φωτογράφων των Ολυμπιακών του 2004 ήταν ψηφιακοί (από τα χέρια μου πέρασε ΟΛΟ το database)... και έχουμε 2010.

 

Εννοειται οτι θα ηταν ψηφιακοι, σε μια τετοια εφαρμογη. Για κοιτα ομως τι γινεται στο χωρο του landscape photography ή των πορτραιτων σε περιβαλλον studio... το φιλμ μεσαιου φορματ εχει ελαχιστο ανταγωνισμο σε αυτες τις περιπτωσεις. Και οι λιγες μηχανες που μπορουν να κοντραρουν μια medium format film σε αυτες τις εφαρμογες κοστιζουν τα μαλλιοκεφαλα τους (η Mamiya ZD, απο τις φτηνοτερες, ξεκιναει στα 10 χιλιαρικα).

 

To Εktachrome ειχε μια ιδιαιτερη διαδικασια εμφανισης με αποτελεσμα να μπορεις να εμφανισεις τετοια φιλμ μονο σε συγκεκριμενα εργαστηρια (που δεν ηταν και πολλα). Λογικο ηταν λοιπον να καταργηθει, οταν μαλιστα βρεθηκαν ψηφιακες υλοποιησεις που επιφεραν ιδιου επιπεδου αποτελεσματα.

 

Τα βινυλια και οι κασσετες επιβιωνουν σε μεγαλο βαθμο χαρην ρομαντισμου. Λιγοι ειναι αυτοι που επιλεγουν βινυλιο υπερ του cd καθαρα για λογους ποιοτητας (ειναι ελαχιστοι εξαλλου αυτοι που εχουν ενα συστημα ικανο να υποστηριξει και να αναδειξει μια τετοια διαφορα). Το φιλμ απο την αλλη, ειναι καθαρα αντικειμενικα και επιστημονικα μετρησιμα καλυτερο σε ορισμενες εφαρμογες. Και οσο παραμενει καλυτερο, επιβιωνει. Υπαρχουν φυσικα και οι ρομαντικοι που χρησιμοποιουν φιλμ κυριως για το χαβαλε (οπως εγω καλη ωρα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 99,9% των φωτογράφων των Ολυμπιακών του 2004 ήταν ψηφιακοί (από τα χέρια μου πέρασε ΟΛΟ το database)... και έχουμε 2010.

Αυτό που πέρασε απ'τα χέρια σου ήταν μια συγκεκριμένη εφαρμογή της φωτογραφίας σε συγκεκριμένο περιβάλλον. Δεν πέρασε το σύνολο της σύγχρονης φωτογραφίας φαντάζομαι.

Ναι σίγουρα οι κασέτες έχουν πάρει το 0,00001% της αγοράς...

και ο Κοτσώβολος έχει γεμίσει κασετόφωνα από την πολλή ζήτηση.

Δεν μιλώ για τον..Κοτσώβολο. Αναφέρομαι σε τάσεις και, συγκεκριμένα για την κασέτα, καλό θα ήταν πριν ειρωνευθείς να κοιτούσες την εμπορική τους κίνηση στην Αμερική. Ακόμα και στα δικά μας το περιοδικό velvet π.χ. κυκλοφορεί με δώρο..κασέτα. http://velvetmagazine.gr/2010/09/collectable-diy-party/

Οι φοιτητές μπορεί να λένε ότι θέλουν, συνήθως αλλάζουν γνώμη όταν βγούνε στη πραγματική εργασία.

Ο ρόλος των φοιτητών είναι να ερευνούν και να μαθαίνουν. Όχι να ξέρουν τι πουλάει ο Κωτσόβολος.

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19376d1255383737-game-called-cars-bmw507.jpg

 

Ονείρωξη    που θα πάει θα γυρίσει και ο τροχός......  8)

 

 

ΚΟΥΚΛΑΡΑ! :P

 

Επειδή έχω αδυναμία στις Porsche,πάρτε μιά γεύση του πόσο ΑΡΡΩΣΤΗΜΕΝΟ και ΕΞΩΚΟΣΜΟ ήχο έχει αυτή η κούκλα...(εντάξει δεν είναι ακριβώς vintage,but it's destined to be... 8))

 

:o :o :o :o :o :o :o :P :P :P :P : :D :D :D :D :D-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X :P :P :P

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα ειναι..... λεπτομερειΕς οταν οδηγεις ΕΔΩ

;D ;D

 

route_66_road_t2773.jpg

 

http://www.nowpublic.com/life/auto-accidents-drowsy-driving-big-killer-u-s-0

 

No comments

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κοιτα ομως τι γινεται στο χωρο του landscape photography ή των πορτραιτων σε περιβαλλον studio... το φιλμ μεσαιου φορματ εχει ελαχιστο ανταγωνισμο σε αυτες τις περιπτωσεις. Και οι λιγες μηχανες που μπορουν να κοντραρουν μια medium format film σε αυτες τις εφαρμογες κοστιζουν τα μαλλιοκεφαλα τους (η Mamiya ZD, απο τις φτηνοτερες, ξεκιναει στα 10 χιλιαρικα).

To Εktachrome ειχε μια ιδιαιτερη διαδικασια εμφανισης με αποτελεσμα να μπορεις να εμφανισεις τετοια φιλμ μονο σε συγκεκριμενα εργαστηρια (που δεν ηταν και πολλα). Λογικο ηταν λοιπον να καταργηθει, οταν μαλιστα βρεθηκαν ψηφιακες υλοποιησεις που επιφεραν ιδιου επιπεδου αποτελεσματα.

 

Εktachrome εμφάνιζα κατά τη θητεία μου στο στρατό το 1984 (σιγά την επιστήμη...)...και στα μαγαζιά ήταν πλέον βιομηχανοποιημένο...καταργήθηκαν απλά γιατί δεν υπήρχε ζήτηση.

 

Ας μην ξεχνάμε ότι το φιλμ είναι ένα πρωτότυπο για να κάνεις κάτι άλλο...συνήθως να τυπώσεις. Οι σημερινές τεχνολογίες τυπώνουν όλο και καλύτερα (και εξελίσονται συνέχεια πάνω σε αυτό τον τομέα) όσο πάει και με μικρότερες αναλύσεις...

Στην Ελλάδα, δεν γνωρίζω σχεδόν κανένα που να χρησιμοποιεί το φιλμ μεσαιου φορματ.

 

Προφανώς και το φίλμ χρησιμοποιείται ακόμα...σε ιατρικές εφαρμογές συνήθως.

 

Ο ρόλος των φοιτητών είναι να ερευνούν και να μαθαίνουν. Όχι να ξέρουν τι πουλάει ο Κωτσόβολος.

Ίσως ο Κωτσόβολος είναι το πραγματικό σχολείο...

 

Δεν πέρασε το σύνολο της σύγχρονης φωτογραφίας φαντάζομαι.

Φαντάζεσαι...δεν είσαι όμως και σίγουρος.

 

Αναφέρομαι σε τάσεις και, συγκεκριμένα για την κασέτα, καλό θα ήταν πριν ειρωνευθείς να κοιτούσες την εμπορική τους κίνηση στην Αμερική.

Θα με ενδιέφερε εάν έχεις συγκεκριμένα στοιχεία.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

To Εktachrome ειχε μια ιδιαιτερη διαδικασια εμφανισης με αποτελεσμα να μπορεις να εμφανισεις τετοια φιλμ μονο σε συγκεκριμενα εργαστηρια (που δεν ηταν και πολλα).

 

Νομίζω πως ούτε για "συμβατικά" φιλμ βρίσκεις πλέον εμφανιστήριο που να μην είναι minilab. Μιλώ για φωτογραφικό φιλμ και όχι κινηματογραφικό (για το οποίο βρίσκεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως ο Κωτσόβολος είναι το πραγματικό σχολείο...

Έχει δίκιο όμως και το ξέρεις.  ;)

Ή ξέχασες πως ήταν όταν ήσουν φοιτητής;

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως ούτε για "συμβατικά" φιλμ βρίσκεις πλέον εμφανιστήριο που να μην είναι minilab.

 

Στην ελλαδα ειναι ελαχιστα...τα περισσοτερα ειναι minilab που αναλαμβανουν σχεδον αποκλειστικα C41 εμφανισεις. Σε 2-3 που ρωτησα στη Θεσσαλονικη μου ειπαν οτι για αλλους τυπους φιλμ συνεργαζονται με καποια εργαστηρια στην Αθηνα.

 

Στην Αγγλια που ειμαι υπαρχουν αρκετα...στο Bristol που μενω εγω ξερω 3 labs που αναλαμβανουν εμφανιση ολων των τυπων φιλμ, και δεν ειναι και καμια τεραστια πολη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλώντας πριν από λίγο με τον φίλο μου (γιατί με βάλατε στα αίματα)...ιδιοκτήτη μίας από τις καλύτερες σχολές φωτογραφίας στην Ελλάδα, εάν διδάσκουν θάλαμο...μου είπε "όχι γιατί δεν έχει νόημα"...

http://www.focus.edu.gr/programma.htm

 

Και τα 2-3 ΙΕΚ που το κάνουν είναι γιατί (ένας Θεός ξέρει πώς το κάνουν...), έχοντας καταθέσει πρόγραμμα στο Υπουργείο που διαρκεί 3-4 χρόνια, το κάνουν γιατί έχει πολύ γραφειοκρατεία να καταθέσουν καινούργιο.

 

Έχει δίκιο όμως και το ξέρεις.  ;)

Ή ξέχασες πως ήταν όταν ήσουν φοιτητής;

Έχεις δίκιο...και εγώ παλιόπαιδο ήμουν ;D

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου