Προς το περιεχόμενο

Ηλ. κιθαρες: Παλια vs Καινουρια παραγωγή


freerock1974

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για τον Νο 1 ask Maratrhon. :D

Αυτόν εννοείς? ;D ;D

Και τη συγκεκριμένη Tele την έχει πεντάχορδη (λείπει η καντίνι) και ακουμπάει ποτήρια επάνω... ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 84
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτόν εννοείς? ;D ;D

Και τη συγκεκριμένη Tele την έχει πεντάχορδη (λείπει η καντίνι) και ακουμπάει ποτήρια επάνω... ;D

Ναι είναι οπαδός του Keith Richards (στο ανάποδο). :D

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H παλιούτσικη Gibson μου

 

gib3.jpg

 

 

gib2.jpg

 

 

Στα λεφτά της, υπάρχουν φαντάζομαι πολύ καλύτερες κατασκευαστικά κιθάρες. Αλλά η άτιμη είναι κούκλα  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη προφανως εννοεις τον "Μπις-κοτο"...  ;D

Πρεπει να σου πω κατι.

Πως και στο παραδειγμα που εθεσες, προκειται για δηθεν ιστορια.

Το UniVibe, εγω το ειχα βρει και του το εδωσα/αφησα, καθως τον πηρα τηλεφωνο και ηρθε και το πηρε.-

Καπακι πηγαμε στον Κουρμπη, στην Ιππολρατους τοτε, για να μας πει την κατασταση, αν θελει κατι εσωτερικα κλπ...

Επειδη ειμαι σιγουρος πως σου εχει μεταφερει κατι αλλο, εχω βαλει τελεια και παυλα.

Ειχα ηδη παρει ενα απο τον μπαρμπα και οταν βρηκα το δευτερο, πηρα τον Βασιλη τηλεφωνο και ηρθε και το τσιμπησε.

Το ειχα αγορασει 100 ευρω μαζι με 2 G.E.5751 απο τον Βασιλη στο Μοναστηρακι με τις λαμπες, λιγο πριν πεθανει ο μπαρμπας.

Η Strat του '63 ειχε αγοραστει πριν αρκετα χρονια απο το New Jersey, τουλαχιστον ετσι μας ελεγε τοτε, αντι 9000 ευρω.

Περυσι μου ελεγε πως την πουλαει για 13000 ευρω και τη συγκεκριμενη, δεν την επαιρνα ουτε 5000.

Εχω βρει με 5000-6000 κιθαρες σε ΠΟΛΥ καλυτερη κατασταση και ηχο, εκεινης της εποχης, αντε και λιγο αργοτερα.

 

Σε οσα χρονια ακουγα αυτες τις ιστοριες, μονο ενα UniVibe βρηκα και αυτο χωρις το expression pedal...

Δεν ειδα πουθενα αυτα που πολλοι περιγραφουν.

Και ο Κακανιαρης εχει μια παλια Fender  '50s, αλλα ηταν αγορασμενη το '81 απο μαγαζι στο Μοναστηρακι, οχι σε παγκους, η ριγμενη σε σκουπιδια και λοιπαι ιστοριαι για κανιβαλλους...

Καποια πραγματα ηταν απο τοτε δυσευρετα και ακριβα, στην Ελλαδα για να πουμε οτι καποιος δεν ηξερε, το εδωσε στον παλιατζη (π.χ.) και κατεληξε σε μενα...

 

Επι του θεματος, δεν πιστευω οτι ειναι θεμα καλυτερου - χειροτερου, αλλα και τι παιζει κανεις και για ποια χρηση το θελει.

Δηλαδη αν παιζω ακουστικα blues του '30 δεν θα αγορασω Breedlove η Taylor...

Θα κοιταξω να βρω καμια parlor παλια η οποια θα ειναι και πιο φθηνη πιθανοτατα.

Αν παιζω metal ομοιως, δεν θα αγορασω Tele, οχι '50s ουτε καν '70s.

Το θεμα ειναι κατα ποσον συγκροτημενη αποψη εχει καθεις για τον ηχο που εχει στο κεφαλι του και ποιες γνωσεις η μεσα για να τον προσεγγισει καλυτερα. Εν συναρτησει αν εχει γνωσεις ωστε να βρει τα σωστα μεσα.

Και παλι δεν πιστευω οτι ειναι θεμα καινουριο vs. παλιο...  καλυτερο vs. χειροτερο...

Ειναι τι παει στον καθενα, νομιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Όσο για τα ξύλα και τα τραγούδια και τον χαρακτήρα που προσδίδουμε... Εντάξει, καλός ο ρομαντισμός και το συναίσθημα κλπ. αλλά η κιθάρα είναι το μέσο. Τα τραγούδια στη γκλάβα μας βρίσκονται. Και ναί, μια ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ κιθάρα ίσως μας ωθήσει σε άλλα μονοπάτια και επομένως σε άλλα τραγούδια, αλλά δεν παύει να είναι υπεύθυνο το κεφάλι μας γι'αυτά και όχι το όργανο. Όσο για το broken in, μην ξεχνάμε πως καλό ατού, αλλά αγοράζοντας αναγκαστικά μεταχειρισμένα τέτοια όργανα είναι "broken in" από άλλον και για άλλον, με άλλα χέρια, άλλα παιξίματα, άλλα μυαλά κι άλλα τραγούδια στην τελική.

 

Βεβαίως και είναι στη γκλάβα μας, αλλά ενδέχεται να παραμείνουν εν υπνώσει εάν δεν βρεθεί ο κατάλληλος καταλύτης να τα ενεργοποιήσει. Κι εκεί είναι που έχει -ή δεν έχει- μιά σημασία για τον καθένα το παλιό όργανο...

Και μένα μ'αρέσει οι κιθάρες να ρελικιάζουν στα χέρια μου, απλά τυγχάνω περίεργος, αναποφάσιστος κι ενίοτε ανυπόμονος τύπος  ;D...

 

Δεν ειδα πουθενα αυτα που πολλοι περιγραφουν.

Και ο Κακανιαρης εχει μια παλια Fender  '50s, αλλα ηταν αγορασμενη το '81 απο μαγαζι στο Μοναστηρακι, οχι σε παγκους, η ριγμενη σε σκουπιδια και λοιπαι ιστοριαι για κανιβαλλους...

Καποια πραγματα ηταν απο τοτε δυσευρετα και ακριβα, στην Ελλαδα για να πουμε οτι καποιος δεν ηξερε, το εδωσε στον παλιατζη και κατεληξε σε μενα...

 

Για μπάστα ρε Άντυ, δηλαδή ψέμματα λέμε;  ???

Προσωπικά έχω πάρει -αν κι όχι τα περισσότερα απο Αθήνα- Jazzmaster, Mustang, Duosonic, Tele, Guild, Vibrolux, Super Reverb και την Gretsch που ανέφερα παραπάνω όχι απο μαγαζιά, κάτω απο συνθήκες απείρου κάλλους  ;D.

Κι εν πάσει περιπτώσει, κάποια υπάρχουν στη γύρα ακόμα αν θέλεις να τα δείς για να πειστείς...

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εν πάσει περιπτώσει, κάποια υπάρχουν στη γύρα ακόμα αν θέλεις να τα δείς για να πειστείς...

 

Μιλάς για Θεσ/νίκη?Αν ναι,με ενδιαφέρει πολύ να δω τι προσφέρεται προς πώληση. :)

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μιλάς για Θεσ/νίκη?Αν ναι,με ενδιαφέρει πολύ να δω τι προσφέρεται προς πώληση. :)

 

You can look, better not touch  ;D!

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

You can look, better not touch  ;D!

Mess around and you'll end up in dutch  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

You can look, better not touch  ;D!

 

 

;D(but ca$h is King! ;)) Πάντως θα σου ήμουν ευγνώμων αν μπορούσες να μου πεις που... :)  (Μέσω π.μ. σε περίπτωση που παραβιάζουμε κάποιον κανόνα του νοιζ.)

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου