Προς το περιεχόμενο

Ηλ. κιθαρες: Παλια vs Καινουρια παραγωγή


freerock1974

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Και όσοι πήραμε καινούργιο...κρατάμε ένα κομμάτι μελλοντικής ιστορίας...άσε μας ρε Terry...

που είχες χαθεί τόσο καιρό? ;D ;D

Κάτι η δουλειά, κάτι το καλοκαίρι, κάτι που δεν μπορώ ακόμα να χωνέψω το νέο lay out του site... Βάλτα όλα μαζί και έχεις την απάντηση.

Όσοι πήρατε καινούργιο, θα κάνετε... υπομονή να παλιώσει ;D Άσε τώρα μην παίζεις με τον πόνο μου γιατί αυτήν τη εποχή έχει μπει ο διάολος μέσα μου και θέλω ένα Precision- όσο το δυνατόν πιο... παλιό σε «λογική» τιμή- αλλά η εφορία έχει... διαφορετική άποψη! 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 84
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Βγαίνω λίγο off topic για να αποσαφηνήσω κάτι.

 

 

Διαφωνώ διαγωνίως...!

Οποιδήποτε ξύλο και εν γένει υλικό πάρεις, όσο καλά αποξηραμένο-ωριμασμένο-πες-το-όπως-θές, και το υποβάλεις σε ένα φορτίο 60-100kg (και δει δυναμικό) στην καλύτερη των περιπτώσεων, θα υποστεί ένα τασικό σοκ και σιγουρα θα χρειαστεί ένα διάστημμα για να ισορροπήσει. Σε αυτό κυρίως αναφέρομαι όταν χρησιμοποίησα το όρο ''broken in'' και λιγότερο στην αφή.

 

Σε όλα τα υπόλοιπα συμβωνω.

 

 

Κι εγώ που είμαι πολύ προκατηλλειμένος όταν έπαιξα με μια CV60's δεν μπορούσα να δεχτώ ότι έπρεπε να ξεπεράσω την προκατάλληψή μου!!! ;D

 

Μα μ'αυτή την έννοια ένα όργανο είναι broken in απ'τη "μάνα" του. Εφόσον περαστούν οι χορδές τέλος. Προσωπικά τουλάχιστον, τον όρο broken in τον κατανοώ και τον αποδέχομαι εφόσον εγώ είμαι αυτός που το κάνω, στα δικά μου μέτρα. We have to agree to disagree.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για να πετυχεις καλο οργανο του τοτε πρεπει να σαι τυχερος...''

 

 

Παραθετω το αρχικο εναυσμα της κουβεντας μιας και δε νομιζω οτι πιστευει κανεις πως ΟΛΑ τα οργανα του σημερα ειναι καλυτερα απ του τοτε ή το αντίστροφο...

Ειναι θεμα πιθανοτητων οι οποιες ισως να ειναι συντριπτικες υπερ του σημερα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξανά λίγο off, κυρίως για να μην δημιουργηθούν παρεξηγήσεις -και επειδή βλέπω ότι ο όρος broken in επαναλαμβάνεται μέσα στον ειρμό της συζήτησης:

 

φορτίο 60-100kg (και δει δυναμικό)

 

Δεν είναι μόνο η προένταση που έχει το όργανο από την στιγμή που θα περαστούν οι χορδές, αλλά και το γεγονός ότι όταν παίζεται υπάρχει μια μεταβολή στο φορτίο αυτό (λόγω της ταλάντωσης των χορδών) της οποίας το μέγεθος μειώνεται με την επανάληψη μέχρι την ισορροπία.

Το ίδιο πράγμα με την πτώση του τόνου των καινούριων χορδών.

 

Και βέβαια (για να το κάνω λίγο on topic) είναι πολύτιμη εμπειρία το να μπορούμε να προβλέψουμε πώς θα ’’ανοίξει’’ ένα όργανο όταν το επιλέγουμε.

 

Τα παραπάνω τα λέω χωρίς εμπειρία στην κατασκευή οργάνων. (Στο παρόν θέμα πρέπει να ακούσουμε και την άποψη των κατασκευαστών του forum). Είναι στα πλαίσια της εμπειρική γνώσης που έχουμε όλοι μέσα από την ενασχόλησή μας με το συγκεκριμμένο όργανο, της διαίσθησης και κάποιων θεωρητικών γνώσεων μηχανικής.

 

Edit: H μεταβολή του φορτίου προφανώς δεν αλλάζει -εκτός αν  αλλάξουμε διάμετρο χορδών, απλά η απόκριση του οργάνου σταθεροποιείται.

@X-minor Πρέπει να διαφωνήσουμε για να συμφωνήσουμε κάπου στο μεταξύ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και βέβαια (για να το κάνω λίγο on topic) είναι πολύτιμη εμπειρία το να μπορούμε να προβλέψουμε πώς θα ’’ανοίξει’’ ένα όργανο όταν το επιλέγουμε.

Έχει (μάλλον) λυθεί με τα σύγχρονα υλικά....γραφίτες κλπ...και δεν χρειάζεται να μαντέψουμε τίποτα, αλλά πάλι το ξύλο παραμένει βασιλιάς ;) παρ όλες τις "ατέλειές" του.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στην καφετέρια στο πάρκο, κάτω από την πλατεία Καπνεργάτη καθόσασταν ρε παλιόπαιδα?  ;D

 

 

;D ;D ;D

 

Oχι...τα τελευταια χρονια το παιζουμε Ευρωπαιοι και το καλοκαιρι πεζοδρομουν την παραλιακη...

Και τριζουν τα πλακακια... ;D

Και ο αλλος μου μιλουσε 2 ωρες για κιθαρες και μπουτικ ενισχυτες 5W... ;D

 

Οff topic αλλα τωρα το ειδα...

 

Μηπως να τ αλλαξουμε και να μιλησουμε για την καινουρια παραγωγη γυναικων σε σχεση με την παλια?

Ευη,δεν ειμαι φαλλοκρατης... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τα πιστεύεις, και Fender Telecaster του '55 έχει αγοραστεί από φίλο μου στο Μοναστηράκι, και Fender Stratocaster του '63 από άλλο φίλο μου στη Μονεμβασιά, και original Univibe από το Μοναστηράκι (από τον ίδιο 2ο), και και και και...

Σε άλλο post θα σας πω και τη γνώμη μου γι΄αυτά καθ' ότι όχι μόνο τα είδα αλλά και τα έπαιξα και τα περιεργάστηκα μετά μεγάλης προσοχής!.

Μηπως ο φιλος λεγεται Βασιλης?

Και κυκλοφορει με Ducatti? Δεν κανω πλακα, εχω και εγω τετοιο γνωστο, γι'αυτο ρωταω, γιατι υποψιαζομαι πως λεμε τον ιδιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως ο φιλος λεγεται Βασιλης?

Και κυκλοφορει με Ducatti? Δεν κανω πλακα, εχω και εγω τετοιο γνωστο, γι'αυτο ρωταω, γιατι υποψιαζομαι πως λεμε τον ιδιο...

No 2.

Για τον Νο 1 ask Marathon. :D

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου