Προς το περιεχόμενο

Ηλ. κιθαρες: Παλια vs Καινουρια παραγωγή


freerock1974

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για μπάστα ρε Άντυ, δηλαδή ψέμματα λέμε;  ???

Δεν ειπα κατι τετοιο, αν μη τι αλλο εχει τυχει να αγορασω απο σενα συγκεκριμενα, οργανο σε εκπληκτικα cool τιμη.

Μια LG1, αν σου λεει κατι... χα

Οποτε καταλαβες ποιος ειμαι.

 

Απλα λεω οτι καποιες ιστοριες που ακουω, ειναι απο υπερβολες, μεχρι αποκυηματα φαντασιας.

Ναι εχω βρει κι εγω Fender, ειδικα silverface με το σωρο, παλιες strat, tele, αλλα εχω ακουσει για τον ταδε, ξαδερφο του δεινα (φυσικα ποτε δεν συναντας τετοια ατομα κατα προσωπο ;D) να εχει βρει Les Paul 59-60 σε παλιατζη στην Ευβοια κ.ο.κ....

Για τετοιες υπερβολες λεω.

Αν μη τι αλλο πανω κατω οσοι ψαχνουμε/ψαχναμε ξερουμε τι και που παιζει, οποτε οταν ακους κατι extreme καταλαβαινεις αν κατι ισχυει η οχι.

Απλα για να κλεισω, αναφερθηκα σε καποιες υπερβολες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 84
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

να εχει βρει Les Paul 59-60 σε παλιατζη στην Ευβοια κ.ο.κ....

 

Mε προκαλείς(με την καλή έννοια,μην το παρεξηγήσεις :)) να πω κάτι...αλλά θα αρκεστώ να σου πω οτί ΠΟΤΕ δεν ξέρεις ΠΟΥ μπορείς να βρείς ένα "σεντούκι γεμάτο λίρες"...Τα μάτια και τ΄αυτιά "400" λοιπόν... ;)

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΖ Θυμάμαι που είχες πει παλιά στον Κερατσόπουλο για μια στρατ που του είχες δώσει, ότι 'δε σε έχει μάθει ακόμα η κιθάρα' φοβερή κουβέντα!

Λένε πχ ότι στις ακουστικές με έλατο καπάκι, ανάλογα με τον παίκτη, εξελίσσεται και το όργανο σε ήχο.

 

Στο τέλος τέλος πέρα από τον ήχο (έρχεται με attack και amp controls) μετράει πιο πολύ το playability του οργάνου πώς δηλαδή σου κάθεται στο χέρι. Και πως να το κάνουμε η παλιά κιθάρα η παιγμένη έχει ωραίο feel στο χέρι. Ειδικά αν είσαι εσύ ο χρόνιος κάτοχος. Έπειτα τα ξύλα στεγνώνουν με τον καιρό και το όργανο πάλλεται καλύτερα γιατι χαλαρώνει με τον καιρο  (τα βερνίκια και οι κόλλες χαλαρώνουν). Επίσης είναι και τα βιώματα που έχεις και το στυλ που γουστάρεις. Από παλιά όργανα έχω  μια Mustang του '73 και μια Gretsch του '66 . Ξεχωρίζουν όμως από τις υπόλοιπες κιθάρες του σταύλου... φαίνεται σα να έχουν πιο πολύ ...vibe... Ξύλα είναι δεν ξέρεις πως θα κάτσουν. Είχα διαβάσει παλιά ένα άρθρο που έλεγε ότι μπορεί να τύχει μια Les Paul Studio να παίζει καλύτερα από μια VOS.... Αυτά . φτάνει

Οντως φοβερο.! και κοιτα συμπτωση σε ερωτηση που τρωω γιατι δε σηκωνω το gretsch.

Aπλα δεν την εμαθα ;). Μ εβαλε απο κατω. Γιατι? ασ το ειναι αλλη κουβεντα.

Στο θρεντ.

ΠΑΡΕ ΡΕ ΒΩΡΕ ΣΥ ΜΙΑ LP.....ΤΕΛΕΙΩΝΕ ;D ;D ;D ;D ;D.

Κοιτα χωρις πλακα. Αλλου υστερει το χερι και αλλου η τεχνολογια.(οποιος το καταλαβε).

Το χω ακουσει και γω αυτο και το διαπιστωσα απο αναπωλητες παλαιων οργανων, πως για να βρουνε τη καλη του 70πχ, ψανουν ψαχνουν ψαχνουν.

Στο μονο που θαδεχτω ανωτεροτητα του οργανου, ειναι.....(σορυ EZ :D) στα ξυλα.

Μη πω πως χαλαρα υπαρχουν σημερα οργανα που ειν καλυτερα απ τα αναλογα παλαιοτερα ;).

Αρα, τι αναγκες εχω, τι διαθετω, καρδια-μυαλο-αυτι-δακτυλα-ROCK N ROLL.

ΥΓ Ρε Σταυρο αν θυμασε τλη/κως μια περιπτωση σε ενα στουντιο με συμαθητη lespaulιαρη που η κιθαρα επαιξε στα χερια αλλου ;)(για ηχο και οχι τεχνικη-η τεχνικη ηταν δεδομενη ;D ;D ;D ;D-)

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη προφανως εννοεις τον "Μπις-κοτο"...  ;D

Φυσικά και είναι ο Μπισ- Κότο.

Την New Jersey τη πούλησε στο Vibrato (o Κώστας πήρε 6000€, τουλάχιστον έτσι μου είπε) την Μονεμβασιάτικη (που είναι σε καλή κατάσταση και περι αυτής ο λόγος, αφού αυτήν είδα) δεν τη πουλάει. Τώρα για το Uni-Vibe μάλλον εσύ ξέρεις καλύτερα.

Όσο για τον Κακανιάρη επέτρεψε μου να ξέρω καλύτερα, καθότι είμασταν συνφοιτητές στη γεωπονική και φίλοι εκείνη την εποχή (και τώρα). ;)

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΟΤΕ δεν ξέρεις ΠΟΥ μπορείς να βρείς ένα "σεντούκι γεμάτο λίρες"...Τα μάτια και τ΄αυτιά "400" λοιπόν... ;)

Βρε, ναι, δεν αντιλεγω...

Απλα λεω, πως εχει τυχει να ακουσω πολλες υπερβολες. Πολλες ομως...

Και εμενα μου εχουν τυχει καποιες ευκαιριες, υπερκωλοφαρδες, πολυ υπερ, σε οσα χρονια παιζω ομως, ειναι μονο δυο, οχι παραπανω.

Και πιστεψε με δεν ειμαι απο τους τυπους που δεν ψαχνουν, if you know what I mean...

 

Τώρα για το Uni-Vibe μάλλον εσύ ξέρεις καλύτερα.

Όσο για τον Κακανιάρη επέτρεψε μου να ξέρω καλύτερα, καθότι είμασταν συνφοιτητές στη γεωπονική και φίλοι εκείνη την εποχή (και τώρα). ;)

Ο Κωστας μου εχει πει πως και τι την πηρε. Δεν υπαρχει υπερβολη τυπου που αναφερω στον Κωστα, υπαρχει τυχη. Καποτε συνεβαινε αυτο.

Πλεον που ο μεσος ανθρωπος και ασχετος να ειναι, μπορει να μπει σε μια σελιδα και να εξακριβωσει τι παει να πουλησει, να πεταξει κλπ, θα το σκεφτει παραπανω, η διαφορετικα περι πωλησης, τιμης και υπολοιπων, οποτε συμπερασματικα σπανιζουν αυτες οι ευκαιριες.

 

Καποτε και εγω ειχα παρει Super Reverb σε αψογη κατασταση απο γνωστο-αγνωστο Αμερικανο P.A.-τζη (αφου εισαι φιλος του μπισκοτου,μαλλον ξερεις ποιον εννοω  ;)) εναντι 100.000-120.000 δραχμων.

Πηγαινε και βρες τωρα με 300 ευρω Super, all original και σε καλη κατασταση.

Αυτο λεω, δεν αποκλειω κατι.

 

Επι του θεματος παλιου/καινουριου τωρα.

Ο κυρ-Βασιλης στο Μοναστηρακι, μας ειχε πει με τον μπισκοτο, πως ειχε βρει τα Uni απο φιλο του μαγαζατορα που εκλεισε και του τα δωσε.

Ο ανθρωπος δεν ηξερε τι ηταν καν.

Τσιμπησα το ενα εγω και το αλλο ο Κοτος αλλη μερα.

Ηταν και τα δυο all original και σε αψογη (οπως προφανως θα εχει δει Νεστωρα) κατασταση.

Το πουλησα και πηρα καινουριο κλωνο του...

Γιατι μου ακουγεται καλυτερα και πιστευω πως ειναι. Μεγαλυτερο ευρος, δεν εχει εκεινο το hiss σα να εχεις και phaser στη σειρα και καμια, μα, καμια, αλλοιωση του ηχου.

Αν ηθελα σωνει και καλα να αναπαραγω τον ταδε ηχο του ταδε σχηματος, μπορει και να το κραταγα, δεν ξερω.

Αλλα γι'αυτο ανεφερα νωριτερα, πως δεν ειναι θεμα καλυτερου vs. χειροτερου.

Ειναι θεμα του τι θελεις να κανεις και τι ηχο εχεις στο μυαλο σου.

Και αναλογως εμπειριας, γνωσεων και αλλων παραμετρων, κινεισαι για να τον πετυχεις.

Αλλα σε καμια περιπτωση δεν προκειται να γινει θεοποιηση των μεν εναντι των δε.

 

Υ.Γ.:Παρεπιπτοντως Νεστωρ, ο Κωστας, ξερει την μια κ@λοφαρδια μου, αυτος με ενημερωσε για αυτη δηλαδη. Την επισκευασε, την εβαψε και για ακομη μια φορα εδειξε το μεγαλειο του ο ατιμος...

Ειλικρινα στο ειδος του δεν πιστευω πως υπαρχει αλλος στην Ελλαδα.

Και σε καποιες κατασκευες που κανει (Joker εννοω..).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ Ρε Σταυρο αν θυμασε τλη/κως μια περιπτωση σε ενα στουντιο με συμαθητη lespaulιαρη που η κιθαρα επαιξε στα χερια αλλου ;)(για ηχο και οχι τεχνικη-η τεχνικη ηταν δεδομενη ;D ;D ;D ;D-)

 

Aν καταλαβα τι εννοεις...

Εχω δει το ΙΔΙΟ σετ κιθαρα-ενισχυτη,την ΙΔΙΑ στιγμη απο ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ παιχτες,να βγαζει ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικο ηχο.

Αστο...Αφου σου το πα..ΟΛΑ ειναι στα δαχτυλα..

Αλλα μια καλη κιθαρα ειναι μια καλη κιθαρα..

Αλλοι βεβαια μπορουν να παιξουν με κουπι κι αλλοι δεν παιζουν με αυθεντικη του '59..

Εμενα αν μου δωσεις ενα πινελο θα βαψω τοιχο.Αλλος θα ζωγραφισει ενα τοπιο με εξωτικα πουλια...Αν το πινελο αφηνει τριχες ομως θα πρεπει να τις αφαιρει με σαλιο..

Μανουρα δεν ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ τις κιθάρες μου τις βάζω δίπλα στα ηχεία του στρερεοφωνικού μου. Ακούνε μουσική και μετά από λίγο καιρό παίζουν καλύτερα. :D

 

+1

Γιατί συντονίζονται και πάλλονται οι χορδές όσο παίζει η μουσική. Επίσης καλύτερα μια κιθάρα να 'ναι εκτός θήκης σε ένα σπίτι ..παλιώνει το βερνίκι μόνο με το φως που τρώει κάθε μέρα και τις θερμοκρασίες που αλλάζουν.

Η Yamaha (μι θελ'ς κι γιαμάχις...) έλεγε για κάποια μοντέλα της ότι βάζει τα ξύλα να τρώνε vibrations από ένα μηχάνημα για καλυτέρευση του ήχου. Άρα η vintage κιθάρα έχει το πλεονέκτημα ότι έχει παιχτεί . Πιστεύω ότι μια closet classic μπορεί να είναι χειρότερη από μια road warrior.

Επίσης ο τρόπος που παλαίωσε ο ΕΖ τη στρατ του Κερατσόπουλου (πήρε πρόσφατα μια φοβερη VOS '59 απο ΝΥC το Πάσχα που είναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ αλλά τη διάλεξε παίζοντας 10 ίδιες) τη μετέτρεψε σε  ένα έργο τέχνης!!

Αφού τους είδε ο κιθαρίστας των Pavlov's dogs σε ένα support στο Principal στο check και είπε : Damn ,that's it man! Old Fender guitars! Nothin' like 'em'

 

 

over

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δεν ειπα κατι τετοιο, αν μη τι αλλο εχει τυχει να αγορασω απο σενα συγκεκριμενα, οργανο σε εκπληκτικα cool τιμη.

Μια LG1, αν σου λεει κατι... χα

Οποτε καταλαβες ποιος ειμαι.

 

 

Απλα για να κλεισω, αναφερθηκα σε καποιες υπερβολες.

 

:D ;D ;) Over and done!

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Yamaha (μι θελ'ς κι γιαμάχις...) έλεγε για κάποια μοντέλα της ότι βάζει τα ξύλα να τρώνε vibrations από ένα μηχάνημα για καλυτέρευση του ήχου.

 

Διευκρίνηση: η Yamaha το έκανε αυτό σε ακουστικές κιθάρες και μάλιστα στις γιαπωνέζικες custom shop που έχουν όσο ένα μικρό γιαπωνέζικο αυτοκίνητο.  8)

 

Τουλάχιστον αυτό έχω ακούσει/διαβάσει εγώ. Αλλά καταλαβαίνω τι λες και συμφωνώ. Είμαι απ'αυτούς που πιστεύουν ότι η ακουστική "συμπεριφορά" (όχι απαραίτητα ο "ήχος") σε μια ηλεκτρική κιθάρα μετράει.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@1974. Με επιασες φιλε. Οσο αφορα για τα πινελα....εννοειτε πως πρεπει να εχεις αξιοπρεπει πινελα. Δε ειπαμε και 'τσα δα!! ;)

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου