Προς το περιεχόμενο

Κυβερνοπόλεμος ακτιβιστών κατά της βιομηχανίας


marathon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μα το ζουμί (κατά την επαγγελματική μου άποψη) βρίσκεται εδώ.

""Εκπρόσωπος της Aiplex παραδέχτηκε στην αυστραλιανή εφημερίδα Sydney Morning Herald ότι οι επιθέσεις στο Pirate Bay εξαπολύθηκαν από την εταιρεία του."

 

Τι συμβόλαιο παροχής υπηρεσιών μπορεί να συντάξεις για την τιμολόγηση των συγκεκριμένων υπηρεσιών;

Η δημόσια παραδοχή παροχής ιντερνετικών υπηρεσίων με σκοπό τον δόλο και την κακόβουλη ενέργεια δεν επιφέρει νομικές κυρώσεις;

Πρέπει να το κοιτάξω αυτό....

Το κοιτάζω τώρα εγώ. Η Aiplex δραστηριοποιείται στην ασφάλεια δεδομένων και την διερεύνηση τυχόν αδύναμων σημείων σε ένα σέρβερ

http://www.aiplex.com/about_net.html

 

Το ερώτημα είναι η είδηση που έβαλε ο μάραθον αναφέρει μια αρχική επίθεση από την mpaa όπως και το ότι προσέλαβε την εταιρία Aiplex για να κάνει αυτή την επίθεση, το οποίο και παραδέχτηκε ο εκπρόσωπος της εταιρίας σε κάποια εφημερίδα, εδώ και το άρθρο.

http://www.smh.com.au/technology/technology-news/film-industry-hires-cyber-hitmen-to-take-down-internet-pirates-20100907-14ypv.html

 

Το ερώτημα θεωρούμε τις ενέργειες της βιομηχανίας και της aiplex κακόβουλες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το ερώτημα θεωρούμε τις ενέργειες της βιομηχανίας και της aiplex κακόβουλες;

Σαφέστατα!

Και αφού το ξεκίνησαν πρώτοι με μεθόδους "μαφίας", έτσι θα συνεχιστεί.

Είναι σαν να σκωτώνει ένας μπράβος απο μία ομάδα, έναν άλλο απο άλλη ομάδα και μετά για να λυσουν τις διαφορές τους τί θα κάνουν? Θα πάνε στην αστυνομία και θα πουν "Γειά σας, ήμαστα οι καλοί μαφιόζοι και οι κακοί μαφιόζοι μας σκώτοσαν ένα μπράβο, συλλάβετέ τους παρακαλώ" ;D ;D

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τον νόμο "ο σκοπός δεν αγιάζει τα μέσα".

Όταν υπάρχει "an intentional, wrongful act performed against another without legal justification or excuse" τα ζητήματα ερμηνείας δεν επαφίονται σε σένα και σε μένα.

 

Η θέση σου δεν κατάλαβα όμως ποιά είναι.

 

Ορθά έπραξε η MPAA και κατ΄επέκταση η Aiplex ή όχι ;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ερώτημα θεωρούμε τις ενέργειες της βιομηχανίας και της aiplex κακόβουλες;

Το ερώτημα τελικά, δεν είναι τι θεωρούμε εμείς ως κακόβουλο αλλά ο (όποιος) νόμος.

Έχει πάντως αρχίσει να έχει πλάκα...Μία αμερικάνικη εταιρία, προσέλαβε μία ινδική, να χτυπήσει μια σουηδική και την έφαγε από μία αόρατη...

Ποιάς χώρας νομοθεσία θα νομοθετήσει? ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πραγματικό ερώτημα είναι ποιος θα εγείρει διαδικασία. Από εκεί και πέρα βρίσκονται και δικαιοδοσίες και νομοθεσίες.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η θέση σου δεν κατάλαβα όμως ποιά είναι.

 

Ορθά έπραξε η MPAA και κατ΄επέκταση η Aiplex ή όχι ;

 

Εγώ σύμφωνα με το άρθρο της Αυστραλιανής εφημερίδας και τον ορισμό εργασίας της Aiplex καταλαβαίνω πως η εταιρία αυτή λειτουργεί ως security.

 

Είναι σα να έχεις προσλάβει ασφάλεια για το χώρο της εταιρίας σου και αν μπει κάποιος να κλέψει (εδώ το pirate bay που ανεβάζει παράνομο torrent) του λες να σταματήσει και αν δε συνεργαστεί τον σταματάς δια της βίας. (Υποσημείωση έχει ήδη μπει στο χώρο σου και σε κλέβει, και έχει ήδη κριθεί παράνομος δικαστικά)

 

Το να πάει τώρα άλλη οργάνωση και να σαπίσει τον σεκιουριτά, που προστατεύει την εταιρία είναι παράνομη πράξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανησυχώ για τη μέρα που θα σε δω να χτυπάς παλαμάκια όταν η Brinks θα σπάει στο ξύλο στα Εξάρχεια τον Αφρικανό με τα παράνομα CD....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανησυχώ για την ημέρα που θα με σπάνε στο ξύλο και κανείς δε θα βοηθάει επειδή θα θεωρείται ότι δεν πρέπει να χρησιμοποιηθεί βία.

 

Όπως είπε και ο Μάραθον πρέπει να ζούμε στον πραγματικό κόσμο.

Και είμαι σίγουρη πχ πως ο μάραθον το σπίτι του όλο και κάποια ασφάλεια/ συναγερμό κλπ θα έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανησυχώ για την ημέρα που θα με σπάνε στο ξύλο και κανείς δε θα βοηθάει επειδή θα θεωρείται ότι δεν πρέπει να χρησιμοποιηθεί βία.

 

Όπως είπε και ο Μάραθον πρέπει να ζούμε στον πραγματικό κόσμο.

Και είμαι σίγουρη πχ πως ο μάραθον το σπίτι του όλο και κάποια ασφάλεια/ συναγερμό κλπ θα έχει.

 

Τους περιμένει ο ίδιος σε πολυθρόνα και αφού τους φέρει σε ακαμψία με μπλα μπλα περι Gibson και Jeff Beck, τους στέλνει στον Κακανιάρη για πέρασμα με νίτρο με ένα γραφιτένιο μπράτσο στον ....

 

Εύη πες μου ότι δεν οπλοφορείς .....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σύμφωνα με το άρθρο της Αυστραλιανής εφημερίδας και τον ορισμό εργασίας της Aiplex καταλαβαίνω πως η εταιρία αυτή λειτουργεί ως security.

 

Είναι σα να έχεις προσλάβει ασφάλεια για το χώρο της εταιρίας σου και αν μπει κάποιος να κλέψει (εδώ το pirate bay που ανεβάζει παράνομο torrent) του λες να σταματήσει και αν δε συνεργαστεί τον σταματάς δια της βίας. (Υποσημείωση έχει ήδη μπει στο χώρο σου και σε κλέβει, και έχει ήδη κριθεί παράνομος δικαστικά)

Από μία άλλη οπτική, το pirate bay δεν είναι κλέφτης, αλλά κλεπταποδόχος. Γι αυτό έχει καταδικαστεί. Εξ ίσου παράνομος. Και από την άλλη η Aiplex πέρνει (επίσης παράνομα), το νόμο στα χέρια της, αφού "απέτυχαν" τα νόμιμα μέσα, παίζοντας τον σερίφη.

Με λίγα λόγια, μία παρανομία αντιμετωπίζεται με μία άλλη παρανομία.

 

Και είμαι σίγουρη πχ πως ο μάραθον το σπίτι του όλο και κάποια ασφάλεια/ συναγερμό κλπ θα έχει.

Ένα χαζό σκύλο (όπως μπορεί να επιβεβαιώσει και ο Audiokostas). H μόνη προστασία που έχω είναι σιδεριές αντι για πατζούρια...όλα τα άλλα τα αφήνω ξεκλείδωτα. ;D

Εάν κάποιος αποφασίσει, και στον πραγματικό και τον ψηφιακό κόσμο να σε κλέψει...θα σε κλέψει ;)

 

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου