Προς το περιεχόμενο

Κυβερνοπόλεμος ακτιβιστών κατά της βιομηχανίας


marathon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μου φαίνεται απλό, όπως είπα για να το δίνεις εδώ σαν είδηση το θεωρείς σημαντικό.

Θεωρώ σημαντικό τον υπόγειο πόλεμο...και εάν θέλεις, την "απόγνωση" του νόμιμου για να καταφύγει σε τακτικές που ίσως δεν υπολόγισε καλά τις αντιδράσεις.

Και θα συνεχίσω να του δίνω σημασία...εσύ γιατί επιμένεις αφού όλα ΟΚ όπως λές?

 

Η έμφαση που επαναλαμβανόμενα έδωσε (ακόμα και στον τίτλο) ήταν το γεγονός του cyber retaliation.

Νομίζω.

Πές τα καλέ μου φίλε...ακόμα και τον τίτλο μου άλλαξε...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πές τα καλέ μου φίλε...ακόμα και τον τίτλο μου άλλαξε...

Δεν πείραξα κανένα τίτλο.

 

Θεωρώ σημαντικό τον υπόγειο πόλεμο...και εάν θέλεις, την "απόγνωση" του νόμιμου για να καταφύγει σε τακτικές που ίσως δεν υπολόγισε καλά τις αντιδράσεις.

Και θα συνεχίσω να του δίνω σημασία...εσύ γιατί επιμένεις αφού όλα ΟΚ όπως λές?

Μα με ενδιαφέρει γιατί του δίνεις σημασία. Την άποψή σου ρωτάω τόση ώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την άποψή σου ρωτάω τόση ώρα...

Είναι παραπάνω...απλά Ελληνικά είναι...από αυτά που καταλαβαίνει ο Audiokostas...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω ότι υπάρχει κανένας πόλεμος - νομίζω ότι πρόκειται για δημοσιογραφικές υπερβολές. Όλοι οι δικτυακοί τόποι δέχονται καθημερινά επιθέσεις. Το αν οι επιθέσεις έχουν (ή δεν έχουν) κάποιο αποτέλεσμα έχει να κάνει με το πόσο καλά ξέρει τη δουλειά του ο υπεύθυνος για το website, και - σας διαβεβαιώνω - ότι οι καλύτεροι στο χώρο του ίντερνετ (άρα και οι πιθανοτεροι για να προκαλέσουν ζημιά σε ένα δικτυακό τόπο), έχουν σοβαρότερα πράγματα να κάνουν από "ακτιβισμό".

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή θεωρείς πως με τέτοιες κινήσεις το κάθε pirate bay θα έχει κάποια θετικά προς αυτό αποτελέσματα; Ως προς τη νομική απόφαση;

 

Δε νομίζω ότι υπάρχει κανένας πόλεμος - νομίζω ότι πρόκειται για δημοσιογραφικές υπερβολές. Όλοι οι δικτυακοί τόποι δέχονται καθημερινά επιθέσεις. Το αν οι επιθέσεις έχουν (ή δεν έχουν) κάποιο αποτέλεσμα έχει να κάνει με το πόσο καλά ξέρει τη δουλειά του ο υπεύθυνος για το website, και - σας διαβεβαιώνω - ότι οι καλύτεροι στο χώρο του ίντερνετ (άρα και οι πιθανοτεροι για να προκαλέσουν ζημιά σε ένα δικτυακό τόπο), έχουν σοβαρότερα πράγματα να κάνουν από "ακτιβισμό".

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή θεωρείς πως με τέτοιες κινήσεις το κάθε pirate bay θα έχει κάποια θετικά προς αυτό αποτελέσματα; Ως προς τη νομική απόφαση;

+1

Mα δεν θεωρώ σαν είδηση (τουλάχιστον στο μυαλό μου) την επίθεση του pirate bay...θεωρώ είδηση την (αρχική) επίθεση της MPAA

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα δεν θεωρώ σαν είδηση (τουλάχιστον στο μυαλό μου) την επίθεση του pirate bay...θεωρώ είδηση την (αρχική) επίθεση της MPAA

Outsourced κιόλας. Επαγγελματικά πράγματα όχι ημίμετρα.  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Outsourced κιόλας. Επαγγελματικά πράγματα όχι ημίμετρα.  ;D

Ελπίζω τώρα...να κατάλαβε τη θέση μου η Εύη...μην πάμε και σε 4η σελίδα...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την κατάλαβα, αλλά έχει σημασία να ξέρουμε αν η εν λόγω "επίθεση" από πλευράς MPAA θεωρείται η προσπάθεια να κατεβάσουν τόρεντ από το σαιτ που νόμιμα έτσι πρέπει ή θεωρούμε ότι δεν είχαν τι άλλο να κάνουν; Ρωτάω αν γνωρίζετε να μου πείτε :)

 

Παρεμπιπτόντως η "αντεπίθεση" έγινε από άλλη ομάδα φιλικά προσκείμενη στο pirate bay αλλά όχι από το ίδιο. Σχόλιο σε άρθρο που βρήκα επιπλέον

 

"Both sites are back up and running, and many would discount the attack as meaningless treachery that will have no lasting legislative effect.  However, attention mongering is definitely not outside of 4chan’s modus operandi, and they have proven time and time again that social disruption doesn’t have to have a goal to be noticed. If anything, this attack showed the anti-pirate world that they may not be as invulnerable as they think they are. Never underestimate the power of Anonymous."

Όπου στα σχόλια διορθώνεται ότι μιλάμε για το γκρουπ Anonymous και όχι 4chan.

http://techteam.gr/forum/topic/170062-mpaa-riaa-websites-fall-victim-to-4chan-coordinated-ddos-attack/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου