Προς το περιεχόμενο

Κυβερνοπόλεμος ακτιβιστών κατά της βιομηχανίας


marathon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κυβερνοπόλεμος ακτιβιστών κατά της βιομηχανίας μουσικής και κινηματογράφου

 

Αντιδρώντας στη στοχοποίηση της υπηρεσίας ανταλλαγής αρχείων Pirate Bay, ακτιβιστές της ηλεκτρονικής πειρατείας εξουδετέρωσαν δικτυακούς τόπους της Κινηματογραφικής Ένωσης Αμερικής (MPAA) και της Ένωσης Δισκογραφικής Βιομηχανίας Αμερικής (RIAA).

 

Όπως ανακοίνωσαν οι χάκερ στο δικτυακό τόπο 4chan, η επιχείρηση πραγματοποιήθηκε ως αντίποινα στις κυβερνοπιθέσεις που οργάνωσε η MPAA κατά του Pirate Bay.

 

Η MPAA φέρεται μάλιστα να προσέλαβε μια ινδική εταιρεία λογισμικού για να χτυπήσει τους πειρατές. Εκπρόσωπος της Aiplex παραδέχτηκε στην αυστραλιανή εφημερίδα Sydney Morning Herald ότι οι επιθέσεις στο Pirate Bay εξαπολύθηκαν από την εταιρεία του.

 

Η Aiplex επιβεβαίωσε τη Δευτέρα στo BBC ότι βρέθηκε και αυτή στο στόχαστρο των χάκερ.

 

«Προσέλαβαν την aiplex.com, η οποία επίσης κανονίστηκε. Αυτοί χτύπησαν πρώτοι, εμείς χτυπήσαμε δυνατότερα» έγραψαν οι ακτιβιστές.

 

Και οι δύο πλευρές φέρονται να χρησιμοποίησαν την τακτική Denial of Service (DoS, άρνηση παροχής υπηρεσιών), κατά την οποία οι επιτιθέμενοι υπερφορτώνουν το στόχο κατακλύζοντάς τον με αιτήματα σύνδεσης.

 

«Τους εξουδετερώσαμε όπως εξουδετέρωσαν το Pirate Bay, με κατανεμημένη επίθεση DoS» ανέφεραν οι ακτιβιστές.

 

Όπως σχολίασε στο BBC ο Σον-Πολ Κορέλ της εταιρείας ασφάλειας υπολογιστών Panda Security, οι επιθέσεις των πειρατών δείχνουν «το μέλλον των διαμαρτυριών στον κυβερνοχώρο», οι οποίες θα είναι δύσκολο να αντιμετωπιστούν.

 

Οι δικτυακοί τόποι της RIAA και της MPAA λειτουργούν κανονικά τη Δευτέρα, οι χάκερ όμως δηλώνουν αποφασισμένοι να συνεχίσουν τις επιθέσεις.

 

Στο στόχαστρο αναμένεται να μπει τώρα και η Βρετανική Φωνογραφική Βιομηχανία.

 

Newsroom ΔΟΛ

 

O πολέμος μεταφέρεται έξω από τις δικαστικές αίθουσες...

που είναι ο Λεωφορείος να μου πεί τη γνώμη του?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ερώτηση, εκτός κ αν το θέμα είναι ρεζερβέ, η κίνηση αυτή θεωρεί κανείς ότι νομιμοποιεί τίποτε;

Τίποτα δεν είναι ρεζερβέ...απλά η όλη εξέλιξη έχει ενδιαφέρον.

Ο πρώτος που θεωρείται αμυνόμενος, προσλαμβάνει τους μισθοφόρους Ινδούς (που φαίνεται ότι είναι καλοί) και εξαπολύει επίθεση...άραγε αυτό είναι νόμιμο?

 

Τελικά νομίζω, ότι τα δικαστήρια είναι ανίσχυρα να παράξουν "δικαιοσύνη" και ξαναγυρνάμε στο παλιό-δοκιμασμένο "οφθαλμός αντι οφθαλμού"

 

Εκπρόσωπος της Aiplex παραδέχτηκε στην αυστραλιανή εφημερίδα Sydney Morning Herald ότι οι επιθέσεις στο Pirate Bay εξαπολύθηκαν από την εταιρεία του.

Η Aiplex επιβεβαίωσε τη Δευτέρα στo BBC ότι βρέθηκε και αυτή στο στόχαστρο των χάκερ.

 

Ο "άνομος" αμύνεται...

Αυτοί χτύπησαν πρώτοι, εμείς χτυπήσαμε δυνατότερα» έγραψαν οι ακτιβιστές.

 

 

 

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον δεν είναι και τόσο, διότι είναι κίνηση εντυπωσιασμού, τόσο από την ίδια τη σελίδα, όσο και από την εφημερίδα που το δημοσιοποιεί. Κοινώς είναι άλλο ένα είδος "τρομοκρατίας" αν επιτρέπεται να χρησιμοποιήσω τη λέξη.

Δεν είναι κάτι που δεν συμβαίνει, και δεν είναι και κάτι που δεν θα κυνηγηθεί με τον α ή β τρόπο.

 

Το ερώτημα είναι εσένα πχ ως αναγνώστη και παρατηρητή τι εντύπωση σου δίνει; Σου δικαιώνει κάπως το pirate bay? Σου δικαιώνει κάπως την όποια καταπάτηση πνευματικών δικαιωμάτων, όπου οι συγκεκριμένοι "αμύνονται"? Εγώ αυτό το λόγο ύπαρξης βλέπω σε μια τέτοια είδηση και πράξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον δεν είναι και τόσο, διότι είναι κίνηση εντυπωσιασμού, τόσο από την ίδια τη σελίδα, όσο και από την εφημερίδα που το δημοσιοποιεί. Κοινώς είναι άλλο ένα είδος "τρομοκρατίας" αν επιτρέπεται να χρησιμοποιήσω τη λέξη.

Εσύ δηλ, νομιμοποιείς ότι κάποιος...που δεν έβγαλε άκρη από τα δικαστήρια, προσπάθησε να πάρει το νόμο στα χέρια του?

 

Όσο για τα πνευματικά δικαιώματα, η άποψή μου είναι (την έχω πεί άλλωστε εδώ και πολύ καιρό), ότι σε ένα ψηφιακό κόσμο (τεχνικά τουλάχιστον) δεν υφίστανται...τα άλλα είναι για να βγάζουν λεφτά (και) οι δικηγόροι...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ δηλ, νομιμοποιείς ότι κάποιος...που δεν έβγαλε άκρη από τα δικαστήρια, προσπάθησε να πάρει το νόμο στα χέρια του?

 

Αυτό ακριβώς σε ρωτάω εγώ. Εμένα η άποψη μου προφανώς και είναι πως όχι, όπως και οποιαδήποτε ενέργεια κάποιου που επιλέγει να πάρει το νόμο στα χέρια του επειδή δεν έβγαλε άκρη με τα δικαστήρια.

 

Ούτε ποια η άποψή σου για τα πνευματικά δικαιώματα είναι ρώτησα, την έχω διαβάσει 2 3 φορές. Με ενδιαφέρει πως σε επηρεάζει εσένα αυτή η είδηση. Τι αποτελέσματα πιστεύεις εσύ ότι θα φέρει αυτή η κίνηση ή τέλος πάντων πως θα επηρεάσει την κοινή γνώμη, διότι επιμένω πως αυτός είναι ο ρόλος μιας τέτοιας κίνησης κατά τη δική μου γνώμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι αποτελέσματα πιστεύεις εσύ ότι θα φέρει αυτή η κίνηση ή τέλος πάντων πως θα επηρεάσει την κοινή γνώμη, διότι επιμένω πως αυτός είναι ο ρόλος μιας τέτοιας κίνησης κατά τη δική μου γνώμη.

Και όμως διαφωνώ...δεν θεωρώ ότι είναι μια κίνηση εντυπωσιασμού από καμμία πλευρά.

Δεν νομίζω ότι η MPAA θα δημοσιοποιούσε ποτέ μια τέτοια (παράνομη?) κίνηση εάν είχε αποτέλεσμα...η συγκεκριμένη κίνηση μου δείχνει...όπως απλά είπα και στην αρχή, ένα υπόγειο πόλεμο, έξω από τις δικαστικές αίθουσες που δεν είχα φανταστεί και (προφανώς) έξω από τα όρια των νόμων...

Επίσης, αν και έχεις διαβάσει 2,3 φορές την άποψή μου για τα δικαιώματα, στο συγκεκριμένο, δεν είμαι με καμμία πλευρά. Ως απλός παρατηρητής, θα με ενδιέφερε, εάν υπάρξει νικητής ή ηττημένος.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το τσιγκέλι θα στα βγάλω; Τι πιστεύεις εσύ λοιπόν;

Επίσης, αν και έχεις διαβάσει 2,3 φορές την άποψή μου για τα δικαιώματα, στο συγκεκριμένο, δεν είμαι με καμμία πλευρά. Ως απλός παρατηρητής, θα με ενδιέφερε, εάν υπάρξει νικητής ή ηττημένος.

Sorry, το πρόσθεσα μετά

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιό είναι το ζήτημα ;

Το γεγονός ή η δημοσίευση της είδησης;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου