Προς το περιεχόμενο

Workstations και Synthesizers...Τι ειναι τι??


Gregorio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια,εχω αυτη την απορια,γιατι δεν μπορω να καταλαβω την ουσιαστικη διαφορα τους...Μπορει καποιος να μου εξηγησει ακριβως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα workstations, σταθμοί εργασίας ελληνιστί, διαθέτουν sequencer για εγγραφή κομματιών, drum track, optional arpeggiator, πιο πολλά αποθηκευτικά μέσα και δυνατότητες σύνδεσης με pc/mac.

 

Τα synth είναι υποδιέστερα στον εξοπλισμό από τα workstation αλλά προσφέρουν περισσότερες δυνατότητες editing στον ήχο (χάνει η μάνα το παιδί και στην κορφή κανέλλα...)

 

Τα workstations είναι χρήσιμα για αποτύπωση ιδεών, instant rec αν έχεις έμπνευση και all around όργανα. Τα synth με άλλα λόγια αναφέρονται στους πιο εξειδικευμένους και καμμένους χρήστες αλλά και σε αυτούς που διαθέτουν γνώσεις για προγραμματισμό ήχων και διαφορετικές μηχανικές σύνθεσης  ;D

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν βέβαια και ορισμένα workstations τα οποία είναι εξαιρετικα synth. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν βέβαια και ορισμένα workstations τα οποία είναι εξαιρετικα synth. Cool

 

Θα σου ήταν εύκολο να μας πεις μερικά τέτοια όργανα? Αυτό εγώ δεν το ήξερα και πραγματικά θα μου έλυνε τα χέρια σε πολλά θέματα!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να θέλω να αμφισβητήσω την καλή πρόθεση όσων απαντούν, υπάρχει πολύ σοβαρό πρόβλημα με τις διατυπώσεις σας και θα προκαλέσετε ακόμη περισσότερη σύγχυση.

 

Συνοπτικά: τα workstations είναι synthesizers, δεν πρόκειται για δύο διαφορετικά πράγματα.

 

Από εκεί και μετά: δεν ισχύει ότι "Τα synth είναι υποδιέστερα στον εξοπλισμό από τα workstation", ούτε ότι οι δυνατότητες σύνδεσης με υπολογιστή απαντώνται μόνο στα workstations, ούτε ότι τα synth απευθύνονται στους καμένους χρήστες.

 

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινα τωρα μπερδευτικα...Το κακο στα foroum αυτο ειναι...Οτι εκει που θα σου δωθει μια απαντηση και θα καταλαβεις κατι,θα ερθουν αλλες δεκα και θα γινει της...τρελης!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινα τωρα μπερδευτικα...Το κακο στα foroum αυτο ειναι...Οτι εκει που θα σου δωθει μια απαντηση και θα καταλαβεις κατι,θα ερθουν αλλες δεκα και θα γινει της...τρελης!!

Το θέμα σου δεν είναι το μπέρδεμα.

Το τι σκέφτεσαι να κάνεις είναι το θέμα σου.

Τα εργαλεία είναι πάμπολλα.

Και οι τρόποι άλλοι τόσοι.

Εξαρτάται σε ποιο σημείο της μουσικής σου πορείας είσαι. Και ποια διαδρομή σκοπεύεις να διαλεξεις.

Οπου κι αν πάς..το πορτοφόλι σου μην ξεχάσεις.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη τη στιγμη Arranger θελω να παρω,απλα ηθελα να μαθω ποια η διαφορα Workstation με Synthesizer!

κάποια στιγμή,πριν καμια δεκαετια και βάλε, δημιουργήθηκαν καποια ΣΥΝΘΕΣΑΙΖΕΡ τα οποια είχαν χαρακτηριστικά που αναφέρθηκαν παραπάνω (stavros D80 Π.Χ.)

Οι εταιρίες για λόγους μάρκετινκ και ότι άλλο φαντάστηκαν εκείνη την εποχή,τα βάπτισαν workstation και τα ξεχώρισαν έτσι.

Μην μπερδέυεσαι,δεν είναι τίποτα το ουσιαστικό πλεόν.

όλα συνθια είναι.

 

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου