Προς το περιεχόμενο

Κιθάρα για ρεμπέτικα - παραδοσιακά


skantzos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα. Επειδή μου προκύπτουν νυχτοκάματα αρπαχτές για ρεμπέτικα - παλιά λαϊκά - παραδοσιακά, και επειδή επέστρεψα τη yamaha dreadnought την οποία είχα δανειστεί για χρόνια  :-\ ψάχνω μια κιθάρα που θα με βγάλει ασπροπρόσωπο για τέτοια gigs. Συνήθως παίζω ακουστικά και συνοδεύω μπουζούκι - ούτι και φωνές.

 

Έχω πάρει μια A&L ami, η οποία είναι τρομερή κιθάρα για τα λεφτά της, αλλά είναι κάπως ασθενική στα μπάσα και με κουράζει. Νομίζω όμως ότι οι dreadnought δεν κάνουν για τέτοια δουλειά (μπασοκίθαρο) και ψάχνω να βρω τι να κάνω για να έχω τα μπάσα της κλασικής ας πούμε και τα μεσαιο-πρίμα της παρλορ. Θα μου πείτε γιατί δεν παίρνεις μια λαϊκή κιθάρα, όμως οι οργανοποιοί ζητάνε 1200+ και δεν είμαι σίγουρος ότι θέλω να δώσω τόσα για μια κιθάρα που δε θα παίζω κάθε μέρα. (θα μου πείτε όταν τα δίνεις για την ιμπανεζ και τα πετάλια που παίζεις στο σαλόνι δεν τα λυπασαι  ;D )

 

Ισως τελικά συνεφέρω την παμπάλαια πάμφθηνη κλασική μου που έχει δυνατά μπάσα, αλλα η πένα στις νάυλον χορδές με χαλάει λίγο. Ή να πάρω μια άλλη φθηνή κλασική???

 

Καμία ιδέα κανείς;

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν γνωρίζω τιμή θα έλεγα πως η Joker / Parlour του Κακανιάρη είναι αυτό που ψάχνεις. Δεν την έχω πιάσει στα χέρια μου αλλά την έχω ακούσει να παίζει από κάποιον στο mblues7 που υπήρχε ένα κομμάτι. Είχε αρκετά καλό ήχο απ' ότι θυμάμαι αλλά επαναλαμβάνω δεν γνωρίζω την τιμή της. Θα πρότεινα να τηλεφωνήσεις στον Κακανιάρη και να πάρεις περισσότερες πληροφορίες σχετικά.

 

http://www.jokerguitars.gr/parlour.html

 

 

 

Edit: Μόλις πρόσεξα αυτό:

...και τα μεσαιο-πρίμα της παρλορ...
Μάλλον μιλάμε για την ίδια...ή κάνω λάθος;  ??? ::)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η Faith βγάζει κάτι ωραίες παρλόρ σε προσιτή για την ποιότητά τους τιμή.

 

http://www.eaglemusicshop.com/details1.asp/ProductID/5513/sid/119/Faith_Mercury_FMEHG_Parlour_Guitar.htm

 

Εδώ τις είχα δοκιμάσει στο Διαμαντόπουλο, δεν ξέρω αν τις έχει ακόμα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι oι parlor αλλα και οι λαικες κιθαρες δεν εχουν τα μπασα στα φορτε τους, να το ξερεις. Αν θελεις ηχο που να "κοβει" στη μιξη και να ειναι ολιγον τι "in your face" οι parlor θα κανουν τη δουλεια...αλλα αν θες μπασα κλασσικης απο ενα τετοιο οργανο, θα παιδευτεις πολυ να βρεις ενα.

 

Σφιχτα μπασα, ναι. Εντονα και γεματα σαν κλασσικης...χλωμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν γνωρίζω τιμή θα έλεγα πως η Joker / Parlour του Κακανιάρη είναι αυτό που ψάχνεις. Δεν την έχω πιάσει στα χέρια μου αλλά την έχω ακούσει να παίζει από κάποιον στο mblues7 που υπήρχε ένα κομμάτι. Είχε αρκετά καλό ήχο απ' ότι θυμάμαι αλλά επαναλαμβάνω δεν γνωρίζω την τιμή της. Θα πρότεινα να τηλεφωνήσεις στον Κακανιάρη και να πάρεις περισσότερες πληροφορίες σχετικά.

 

http://www.jokerguitars.gr/parlour.html

 

 

 

Edit: Μόλις πρόσεξα αυτό: Μάλλον μιλάμε για την ίδια...ή κάνω λάθος;  ??? ::)

 

εγώ έλεγα για τη δικιά μου paρlor (a&l ami). Αν είναι όπως λέει βασισμένη σε σχέδια 100 ετών τότε ίσως και να μην έχει x-bracing, και να έχει τον ήχο που θέλω

 

Kαι oι parlor αλλα και οι λαικες κιθαρες δεν εχουν τα μπασα στα φορτε τους, να το ξερεις. Αν θελεις ηχο που να "κοβει" στη μιξη και να ειναι ολιγον τι "in your face" οι parlor θα κανουν τη δουλεια...αλλα αν θες μπασα κλασσικης απο ενα τετοιο οργανο, θα παιδευτεις πολυ να βρεις ενα.

 

Σφιχτα μπασα, ναι. Εντονα και γεματα σαν κλασσικης...χλωμο.

 

το θέμα είναι ότι οι ρεμπετοκιθάρες έχουν και μπάσα, απλώς χωρίς πολύ sustain, δυνατο "ξερό" ήχο που σβήνει αμέσως. Νομίζω κύριο ρόλο στον ήχο αυτό παίζει το parallel bracing, αλλά από όσο ξέρω σήμερα δεν υπάρχει κιθάρα παραγωγής χωρίς x-bracing... ή κάνω λάθος

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυνατη ενταση, ναι. Αλλα ΚΑΘΟΛΟΥ sustain και ηχος τυπου "κλονγκ", τερμα ξερος. Φανταζομαι οτι παρομοιο αποτελεσμα θα μπορουσες να πετυχεις και με μια νορμαλ ακουστικη παιζοντας με το eq μεσω των ηλεκτρικων/κονσολας (εκτος αν προκειται για τελειως unplugged κατασταση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιες οι Aπαρτιαν, αλλα νομιζω οτι πλεον εχουν ανεβει οι τιμες τους λογω συλλεκτικοτητας, ειναι αρκετα δυσευρετες. Ξερει κανενας σε τι ακριβως τιμες κυμαινονται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πάρε μια gypsy style κιθάρα, όπως για παράδειγμα Gitane D 500, που και τα μπάσα της 'σκοτώνουν' και τα μεσαίοπρίμα της είναι διαπεραστικά και έχει μεγάλη ένταση να σε βγάζει ξεκούραστα στις δουλειές.

Μπορείς να βρείς και άλλα μοντέλα και μάρκες εκτός από αυτό που ανέφερα.

Δοκίμασε να δείς τι σου κάθεται καλύτερα. Στα +, ότι θα μπορείς να την χρησιμοποιείς και σε άλλα πιο jazz- gypsy παιξίματα. ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου