Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα Hχεία M-Audio ΒΧ8


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι ψηλές δεν ακούγονται, μόνο οι χαμηλες. Δηλαδή απο τους δυο δρόμους ακούγεται μόνο ο ένας.

 

Ξέρετε τι μπορεί να φταίει;

 

Υπάρχει αντιπροσωπεία M-audio στην Αθήνα που να τα φτιάχνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν, μάλλον έχουν καεί τα tweeter.

Και αντιπροσωπία είναι η ΕΛΙΝΑ 3ης Σεπτεμβρίου, 210 8830311.

 

Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση.

 

Είχα δανέισει τα ηχεία οπότε δε μπορώ να ξέρω πως έγινε και τι έγινε κ αν μύρισε κάτι, απλά επειδή είναι αυτοενισχυόμενα δηλαδη πρόκειται για δυο διαφορετικές μονάδες, μου φάνηκε παράξενο που δεν ακούγοντε τα tweeter και στα δυο ηχεία!

 

Elina λες ε; Δεν υπάρχει M-audio αντιπροσωπεία δηλαδη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση.

 

Είχα δανέισει τα ηχεία οπότε δε μπορώ να ξέρω πως έγινε και τι έγινε κ αν μύρισε κάτι, απλά επειδή είναι αυτοενισχυόμενα δηλαδη πρόκειται για δυο διαφορετικές μονάδες, μου φάνηκε παράξενο που δεν ακούγοντε τα tweeter και στα δυο ηχεία!

 

Elina λες ε; Δεν υπάρχει M-audio αντιπροσωπεία δηλαδη;

\]

Εάν τα ηχεία έπαιζαν δυνατά και το κομμάτι εκείνη την ώρα ήταν φουλ στα πρίμα, μπορεί να τα έκαψε και τα δύο μαζί, γιατί όχι.

Η ΕΛΙΝΑ είναι η αντιπροσωπία της M-Audio για την Ελλάδα.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Βρε, αυτά τα ηχεία δεν είναι αρκετά δύσκολο να καούν ;

Αν κι εμένα, στα BX5 σταμάτησε να ανάβει το λαμπάκι στο ένα, που σημαίνει ότι δεν είναι δα και φαινόμενα αντοχής.    

 

Μήπως θα πρέπει να το κοιτάξει προσεκτικότερα ο άνθρωπος, τί γίνεται απο την έξοδο ή από το κύκλωμα των ηχείων, για να ξεκαθαρίσει μία και καλή, ότι δεν θα ξαναπαρουσιαστεί πρόβλημα ;

 

Ας ρωτήσει στην Ελίνα, πόσο εύκολα μπορεί να καεί Tweeter σε τέτοιο μοντέλο, μήπως έχω λάθος.    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε, αυτά τα ηχεία δεν είναι αρκετά δύσκολο να καούν ;

Όχι!

Έχω πουλήσει δεκάδες τέτοια σετάκια (ως πρώην πωλητής) και όλα είχαν το ίδιο πρόβλημα.

Το θέμα με αυτά είναι οτι επειδή έχουν μία ιδιαίτερη έμφαση στα μπασσά, όταμ κάποιος παίζει ένα κομμάτι που θέλει να ακούσει τα πρίμα και δεν μπορεί, ανεβάζει ένταση σε είσοδο και των ηχείων, με το γνωστό αποτέλεσμα.

Η λύση είναι να υπάρχει ένα γενικό γραφικό eq, μεταξύ πηγής και ηχείων, ώστε να αφαιρεθούν τα πολλά μπάσσα, αλλά αυτό είναι κάτι που δεν μπαίνει στη διαδικασία να το κάνει ο καθένας.

 

Μήπως θα πρέπει να το κοιτάξει προσεκτικότερα ο άνθρωπος, τί γίνεται απο την έξοδο ή από το κύκλωμα των ηχείων, για να ξεκαθαρίσει μία και καλή, ότι δεν θα ξαναπαρουσιαστεί πρόβλημα ;

Θα τα κοιτάξει έτσι κι'αλλιώς. ;)

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι!

Έχω πουλήσει δεκάδες τέτοια σετάκια (ως πρώην πωλητής) και όλα είχαν το ίδιο πρόβλημα.

Το θέμα με αυτά είναι οτι επειδή έχουν μία ιδιαίτερη έμφαση στα μπασσά, όταμ κάποιος παίζει ένα κομμάτι που θέλει να ακούσει τα πρίμα και δεν μπορεί, ανεβάζει ένταση σε είσοδο και των ηχείων, με το γνωστό αποτέλεσμα.

Η λύση είναι να υπάρχει ένα γενικό γραφικό eq, μεταξύ πηγής και ηχείων, ώστε να αφαιρεθούν τα πολλά μπάσσα, αλλά αυτό είναι κάτι που δεν μπαίνει στη διαδικασία να το κάνει ο καθένας.

Θα τα κοιτάξει έτσι κι'αλλιώς. ;)

 

Oπότε κατα 90% θέλω αλλαγή tweeter?

 

Πόσο περίπου θα κοστίσει η όλη διαδικασία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oπότε κατα 90% θέλω αλλαγή tweeter?

 

Πόσο περίπου θα κοστίσει η όλη διαδικασία?

Ναι μάλλον πας για tweeter, από τιμές δεν μπορώ να σου πω με ακρίβια καθώς θυμάμαι μόνο χονδρικής και δε λέγονται αυτά "φάτσα-φόρα" στα "φόρα" ;D Αλλά δεν είναι πολλά ;)

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου