Προς το περιεχόμενο

stereo έξοδο σε mono είσοδο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας!Θέλω να να συνδέσω την stereo line έξοδο της τηλεόρασης σε mono line είσοδο...για να μη κάψω τίποτα κοιτούσα στο internet και προτείναν να βάλω αντιστάσεις 10Ω περίπου, αλλά δε βρήκα πουθενά ένα σχεδιάγραμμα...έχει κάποιος την καλοσύνη να ανεβάσει ένα?

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρελαίνομαι γιατί η τηλεόραση είναι 46άρα και δε θέλω να τη μαμήσω!και ένα φίλο μου ηλεκτρονικό που τον ρώτησα μου είπε οτι και μόνο απο τους αντάπτορες (2 rca σε καρφί και δπλό καρφί σε μονό) δε θα έχω πρόβλημα αν δεν παραμορφώνει το σήμα,αλλά άλλοι ισχυρίζονται οτι παίζει θέμα η παράλληλη σύνδεση των εξόδων...

όσο για το αν ακούγεται χειρότερα απο το να είχα ένα μικτάκι δε με πολυενδιαφέρει..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να μας πεις που θες να το συνδέσεις θα μας βοηθούσε. Απλά έτσι όπως μου το περιέγραψες (να πάρεις στερεοφωνικό σήμα, και να το γυρίσεις σε μονοφωνικό) σημαίνει ότι θα χαθεί η στερεοφωνία!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά επειδή τα ηχεία της τηλεόρασης είναι μάπα πήρα ένα απο τα ηχεία που είχα(άλεσις μκ2) και το έβαλα απο κάτω ;D(ουδέν σχόλιον-το μπάσο που βγάζει σκοτώνει για ταινίες...) και έτσι έχουμε line out stereo σε line in mono...μιξεράκι του στυλ:

http://www.thomann.de/gr/behringer_micromix_mx400.htm θα βόλευε ,αλλά και τα λεφτά θα γλύτωνα και το καλωδιωμάνι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που μου έρχετε στο μυαλό είναι ότι επειδή έχει ένα input (XLR, που έχει ballanced σήμα) είναι μήπως πάρεις ένα καλώδιο 'Y'. Δηλαδή να πέρνει 2 σήματα (είτε ballanced είτε unballanced) ξεχωριστά και να τα "ενώνει" σε ένα ακροδέκτη. Κάτι τέτοιο http://www.thomann.de/gr/cordial_cfy_3_wcc.htm δηλαδή. Το μόνο που φοβάμε (είναι μήπως λειτουργίσει σαν D.I και σου κόψει τα right (που μετά πίστεψεμε δεν θα μπορείς να δεις ταινία!) χαχαχα. Άμα βάλεις και το δεύτερο ηχείο που έχεις (αν το έχεις) θα πάρεις 2 καλωδια απο RCA->XLR και θα το κάνεις home cinema!!! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίρνει και καρφί οπότε έχω κάνει L-R rca σε καρφί και απο δπλό καρφί σε μονό...

Απλά εύχομαι μην ακούσω κανα τσοφφ" καμια μέρα συνοδευόμενο απο "μπζζζζζζζζζζ" κτλ ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη θέση σου θα έκανα κάτι τέτοιο:

 

        L
       o--------------|
                     .-.
               10kOhm| |
                     | |      Line OUT
                     '-'
    Line IN           --------o
                      |
                     .-.
               10kOhm| |
                     | |
        R            '-'
       o--------------|


        GND
       o----------------------o

 

Ώστε να βλέπει η έξοδος κάποιο φορτίο και να μην βραχυκυκλώνει το αριστερό με το δεξί κανάλι.

Musical Instrument Digital Interface

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Γενικά και σε αυτού του επιπέδου τα σήματα, δεν θα ακούσεις τσαφ, απλά από stereo σε mono με αυτό τον τρόπο α) χάνεις την στερεοφωνία, β) πνίγεις λιγάκι το σήμα και γ) θα ακούς εκτός φάσης αν πρόκειται για πραγματικό στερεοφωνικό ήχο από την πηγή. Αυτό που σου είπανε ισχύει. Δηλαδή να βάλεις αντιστάσεις. Ο λόγος είναι να μην "βραχυκυκλώνει" το ένα κανάλι το άλλο. Το καλύτερο είναι να πας από stereo σε stereo έτσι ώστε να ακούς σωστά.

 

edit. με πρόλαβε ο Gant

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanks Gant  :)

κάτι τέτοιο σκεφτόμουνα αλλά μπέρδευε το γεγονός οτι σε ένα σάιτ προσθέταν και μια τρίτη αντίσταση αλλά δεν καταλάβαινα που!κολλητίρι εν δράση λοιπόν(αν βρω &καμιά αντίσταση)

 

@κ. Μανώλη

Στερεοφωνία δε χρειάζεται αφού πάει σε ένα ηχείο και μετά ανοίγω και τα ηχεία της TV(σε Vsurround mode παρακαλώ  :P) και είμαι σούπερ!

 

Ευχαριστώ όλους σας  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου