Προς το περιεχόμενο

Quiz για δυνατούς λύτες (ίσως και όχι)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

και επειδη ισως εχει παρεξηγηθει μια κουβεντα που ειχα πει καποτε και ο superfunk τηγν καθιερωσε σαν..κουρδισμενα ξυλα' date='αυτο που ειχα πει για τα ξυλα αυτα ειναι το εξης:

ο suhr αφου ενωσει το μανικι με το σωμα στο οποιο το βαζει μπορει κατι να τον χαλαει να μην του ακουγεται καλα(οκ δν θα μπω σε λεπτομερειες τωρα),και απλα διαλεγει αλλο ξυλο-αλλο μανικι για να το βαλει στο συγκεκριμενο σωμα κιθαρας..πολυ γενικα δεν μπαινει οποιο να ναι μανικι σε οποιο να ναι σωμα!αυτα περι..κουρδισμενων ξυλων.. :lol:[/quote']

 

Χαλάλι τα 1000 επιπλέον ευρώ τότε :D

 

Οι λεπτομέριες είναι εκείνες που μου είχες πει όταν ήρθα σπίτι σου τότε που πρωτοπήρες τη SUHR;

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι λεπτομέριες είναι εκείνες που μου είχες πει όταν ήρθα σπίτι σου τότε που πρωτοπήρες τη SUHR;

 

αν θυμαμαι καλα ναι αυτες..αλλα δεν ειμαι σιγουρος τι ειχαμε πει γιαυτο πρεπει να ξαναερθεις για να πιουμε και ενα κεφεδακι.. :wink: 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To studio μου είναι στην Αθήνα. Έλα να δεις τη squire μου (Mexico) μήπως πάρεις καμιά ιδέα. Προσφέρω καφέ, Haig και post-listening παρηγοριά :lol: [email protected] Ή, αν δεν είσαι κοινωνικός, πάρε την κιθάρα που θα σου καβλώσει! Εγώ μέχρι και με Jagstang έχω πάει (ωραίο μωρό αλλά πεσμένα βυζιά - κι αυτό το βλέπεις αφού...)

P>Πρρουτ!</P>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τα 1000 ευρώ και πάνω ίσως το 85 τα "γούστα" σου μπορεί να το κάνουν 100 όπως επίσης και το 95 των 2000 ευρώ να το κάνουν 80 :wink:

 

Ισχύει. Αλλά δεν είναι μόνο θέμα γούστου, αλλά και θέμα εξάσκησης αυτιού, κατα την ταπεινή μου γνώμη. Εγώ ΔΕΝ μπορώ να καταλάβω τόσο τον ήχο μιας κιθάρας όσο άλλα παιδιά από εδώ, και ο περισσότερος κόσμος δεν καταλαβαίνει ούτε το μισό απ'όσο καταλαβαίνω εγώ. Είναι θέμα εμπειρίας, γνώσης, ενασχόλησης με το αντικείμενο κλπ. Αν τα έχεις αυτά, τότε ναι μπορεί να πεις "εγώ προτιμώ τον ήχο της τάδε φτηνής κιθάρας" ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην παρεξηγηθω & εγω,λεγοντας οτι η αγορα πολυ ακριβων κιθαρων ειναι "πεταμενα λεφτα" δεν εννοω βεβαια οτι ειναι κακες κιθαρες & λαθος επιλογη. :wink:

Εχουν περασει απο τα χερια μου στην κυριολεξια εκατονταδες κιθαρες ολων των τυπων & βαλαντιων (ξερω,ξερω :oops: ) & εχω συναρμολογησει επισης παρα πολλες bolt on κιθαρες τυπου Fender.

Eπισης δεν νομιζω να υπαρχει μεγαλυτερος ψυχοπαθης απο εμενα :lol: στο θεμα επιλογης,εξευρεσης & φινιρισματος ΞΥΛΩΝ (εχω χασει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ χρονο πειραματιζομενος)

 

Αυτο που πληρωνεις σε μια Suhr,Anderson κτλ.ειναι τα οντως επιλεγμενα ξυλα (που ομως δεν ειναι και τοσο ακριβα οσο νομιζετε) τους πολυ καλους μαγνητες & Hardware (& παλι ομως δεν ειναι τοσο ακριβα οσο νομιζετε) & βεβαια την καλη συναρμολογηση (ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ απλο πραγμα) & το οντως ΕΞΑΙΣΙΟ σετ απ.

 

Ας τα παρουμε λοιπον ενα-ενα (για να καταλαβουμε γιατι θεωρω οτι αυτες οι κιθαρες ειναι υπερτιμημενες,πολυ καλες αλλα υπερτιμημενες)

 

Το καλυτερο σωμα για κιθαρα με τα ΑΠΟΛΥΤΑ specs (nitro finish,selected one piece ash/alder,light weight) δεν κοστιζει σε καμμια περιπτωση πανω απο 200-400 δολλαρια.

(& βεβαια αυτες οι τιμες πεφτουν ΠΟΛΥ αν καποιος αγοραζει/κατασκευαζει ΜΑΖΙΚΑ)

 

Το καλυτερο μπρατσο παλι δεν ξεπερναει με τιποτα τα 200-300 (& πολλα λεω)

 

Εχουμε λοιπον το πολυ 400-700 δολλαρια για τη "καρδια της κιθαρας"

 

Ενα σετ κορυφαιων μαγνητων (ας πουμε οτι μιλαμε για στρατ) κανει 200-250 δολλαρια

 

Τα κλειδια & η γεφυρα & το υπολοιπο Hardware ακομα & το ακριβοτερο να βαλει κανεις (Calaham) δεν ξεπερνα τα 150 δολλαρια.

 

Εχουμε λοιπον τα μερη για μια υπερ-κιθαρα να κοστιζουν 900-1100 δολλαρια.

 

Αρα λοιπον αυτο το επιπλεον που πληρωνουμε ειναι η καλη συναρμολογηση & το τελειο σετ-απ.

Η συναρμολογηση μιας bolt on κιθαρας ειναι ΠΑΙΧΝΙΔΙ (ειδικα αν τα μερη ειναι υψηλης ποιοτητας οποτε ταιριαζουν απολυτα μεταξυ τους σαν παζλ) ενω ακομα και το ακριβοτερο σετ-απ στον πλανητη (Chanlder Guitars-pleck) δεν ξεπερνα τα 200 δολλαρια.

 

το σετ-απ αλλωστε ειναι αυτο που ενθουσιαζει οσους πιανουν μια Suhr η Anderson (το ιδιο θα ενθουσιαζονταν αν επαιζαν μια squier που ειχε περασει απο την ιδια διαδικασια σεταρισματος)

 

Η ερωτηση μου λοιπον ειναι απο ΠΟΥ δικαιολογουνται τα ΕΠΙΠΛΕΟΝ 1300-1700 δολλαρια που κανει μια Suhr η TYLER (επαναλαμβανω ΚΟΡΥΦΑΙΕΣ κιθαρες για καποιους και για μενα η Suhr σιγουρα) :?:

 

Επειδη ολη η φιλοσοφια της Bolt on κιθαρας που ξεκινησε ο Fender ηταν και το ΧΑΜΗΛΟ ΚΟΣΤΟΣ κατασκευης της (λογω της παναπλης και μαζικης κατασκευης της) επαναστατω :lol: οταν βλεπω τρελλες τιμες (τη στιγμη μαλιστα που αντιστοιχα καλοφτιαγμενες κιθαρες π.χ. ROCKINGER πωλουνται στις ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ τιμες που πρεπει να εχουν αυτα τα οργανα)

 

Αυτα τα λιγα απο εμενα & να σημειωσω οτι απο τα παραπανω εξαιρουνται οι vintage κιθαρες & οι τρελλες τιμες τους μια και πλεον η αποκτηση τους δεν εχει να κανει με το ποσο καλες ειναι αλλα με επενδυτικους σκοπους.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουμε λοιπον τα μερη για μια υπερ-κιθαρα να κοστιζουν 900-1100 δολλαρια.

το ακριβοτερο σετ-απ στον πλανητη (Chanlder Guitars-pleck) δεν ξεπερνα τα 200 δολλαρια.

 

Η ερωτηση μου λοιπον ειναι απο ΠΟΥ δικαιολογουνται τα ΕΠΙΠΛΕΟΝ 1300-1700 δολλαρια που κανει μια Suhr η TYLER :?:

 

πληροφοριακα οι suhr pro ποια εχουν πεσει στα 2.100$.ειναι ακριβως οι ιδιες με τις custom απλα δεν εχεις την επιλογη της custom..επιλογης σου σε ολα τα parts!

2.600$ κανουν αυτες με τις custom επιλογες σου.δηλαδη στην ουσια ο suhr χρεωνει τις custom κιθαρες του 500$ πιο ακριβα μονο και μονο για να στησεις την κιθαρα οπως την θελεις εσυ!

 

αλλα ας τις βγαλουμε αυτες με τις custom επιλογες και ας μεινουμε στις pro με τα 2.100$

 

superfunk εβγαλες ενα συνολο 1300$ περιπου.αρα τα υπολοιποα χρηματα ειναι 800$...με τα οποια λεφτα θα παρεις μια κιθαρα που θα μαμαι χωρις να ψαχνεις στα τυφλα ελπιζοντας να σου πεσει μια καλη στα χερια σου,μια κιθαρα με μεγαλη μεταπωλητικη αξια και και και..

για ολα τα παραπαμω σου μιλαω για τις suhr που τωρα ποια εχουν 2100$..για τους αλλους "κατασκευαστες" δεν μπορω να πω γνωμη αφου δεν εχω παιξει κιολας με κιθαρες τους :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου