Προς το περιεχόμενο

64bit OS & 32bit software...?


ikon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους.

 

Μία ερώτησις παρακαλώ..

 

Έχει νόημα να βάλω win7 64bit και 6G ram

όταν το cubase studio5 και το Kontakt4 που έχω είναι 32 bit?

 

Μπορεί κάποιος με δυο κουβέντες να μου ξεκαθαρίσει λίγο αυτό το θέμα με τα 64bita λειτουργικά και τα 32bita software?

 

Ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

 

Μία ερώτησις παρακαλώ..

 

Έχει νόημα να βάλω win7 64bit και 6G ram

όταν το cubase studio5 και το Kontakt4 που έχω είναι 32 bit?

 

Μπορεί κάποιος με δυο κουβέντες να μου ξεκαθαρίσει λίγο αυτό το θέμα με τα 64bita λειτουργικά και τα 32bita software?

 

Ευχαριστώ.

 

 

Κουβέντα 1 : Πλην ελαχιστοτάτων εξαιρέσων όλο το 32μπιτο λογισμικό που χρησιμοποιείς, θα τρέξει δίχως προβλήματα στην 64μπιτη πλατφόρμα.

 

Κουβέντα 2 : Αν θέλεις να είσαι βέβαιος ότι δεν εμπίπτεις σε αυτές τις ελαχιστότατες περιπτώσεις, ρώτα απ' ευθείας το δημιουργό του λογισμικού, αν και είναι σίγουρο ότι ήδη το ίντερνετ θα βρίθει σχετικών αναφορών.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη σελίδα:

http://www.steinberg.net/en/products/cubase/cubase5_featuredetails100.html

 

καταλαβαίνω οτι αγοράζοντας το Cubase Studio 5 παίρνεις πακέτο τις εκδόσεις 32 και 64 bit (δες στο formats/support).

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. To Cubase 5 και το Kontakt 4 τρεχουν στα WIN7 64bit ειτε σαν 32μπιτα ειτε σαν 64μπιτα προγράμματα.Αν δουλευεις μονο μ αυτα τα 2 τα φορτώνεις 64μπιτα και καθάρισες.

 

2..Μπορεις να φορτώσεις Cubase 5  32bitα (για να εχεις συμβατοτητα με πολλά plug ins που ακομα δεν εχουν περασει στα 64bit) και να εγκαταστησεις το kontakt 4 στα 64bit.Το μονο επιπλεον που χρειάζεσαι για να εκμεταλευτεις τα παραπανω gb σ αυτο το set up ειναι ενα προγραμματάκι ,το jbridge.

 

Κανε ενα search στο forum του cubase και θα κατατοπιστείς παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου έχει πάρει το μάτι μου πως μια 32-bit εφαρμογή, αξιοποιεί 4 giga μνήμης σε 64 bit λειτουργικό, ενώ σε 32-bit λειτουργικό τα φτύνει πολύ πιο νωρίς. Αληθεύει αυτό  ??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου έχει πάρει το μάτι μου πως μια 32-bit εφαρμογή, αξιοποιεί 4 giga μνήμης σε 64 bit λειτουργικό, ενώ σε 32-bit λειτουργικό τα φτύνει πολύ πιο νωρίς. Αληθεύει αυτό  ???  

 

Ουτως ή άλλως τα Windows XP/Vista 32bit δεν βλέπουν πάνω απο 3,5gb.

Και τα προγράμματα δεν μπορουν να χρησιμοποιήσουν πάνω απο 2gb εκτός αν επέμβεις καπως στο λειτουργικο και χρησιμοποιήσεις το /3gb switch για να εχεις +1 gb  (με αμφιβολα αποτελέσματα).

Γι αυτο και τα 64μπιτα Os ειναι μονοδρομος αφού ειναι συμβατα ως επι το πλείστον με τα 32μπιτα προγράμματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου