Προς το περιεχόμενο

New bass gear : Σκέψεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Το λοιπόν, σπρώξε απο δω σπρώξε απο κει ,κόψε απο δω κόψε απο κει, πες τα καταφέρνεις 

ιδού το νέο σου απόκτημα :http://www.thomann.de/gr/hartke_lh500.htm

Καμπίνα όμως ; για  πείτε καμιά γνώμη  και για την κεφαλή βεβαίως.

 

Βάζω την ερώτηση αλλιώς,  ποια καμπίνα  στα ίδια φράγκα περίπου, ελαφριά, χωρίς μεγάλο όγκο  με vintage προσανατολισμό  θα ταίριαζε με την συγκεκριμένη κεφαλή.

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

καλημέρα και καλορίζικος  ;) Για το θέμα της καμπίνας- εξ όσων γνωρίζω και με πάσα επιφύλαξη, τα Hartke παίζουν καλά με... Hartke- οπότε μάλλον θα πρέπει να προσανατολιστείς προς τα εκεί.

 

Πάντως θα σου πούνε και τα παιδιά αν όντως είναι έτσι... 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς για εμάς τους μπασίστες θαύματα δέν γίνονται... :-[

Ελαφριές καμπίνες χμμμμ

Εγώ παίζω με μία 15 ιντση + 2Χ10 με κόρνα και μ@μ@ει το σύστημα.

 

M2000b.jpg

Αλλά είναι ακριβό σετάπ.

Για vintage κοίταξε καμμιά Marshall 4 X 12 σαν αυτή, αλλά ξεφεύγει στο οικονομικό

 

http://www.thomann.de/gr/search.html?xsid=bca2f89814bb86b737118cd4df7e2509&KF=on&gk=gibabs&oa=ala&bn=MARSHALL&pr=&wgfid1=11917&wgf11917=&wgfid2=11918&wgf11918=&wgfid3=11919&wgf11919=&wgfid4=11920&wgf11920=&wgfid5=11921&wgf11921=&wgfid6=11922&wgf11922=

 

Με 4 δεκάρια παίζει και αυτή.

http://www.thomann.de/gr/search.html?xsid=bca2f89814bb86b737118cd4df7e2509&KF=on&gk=gibab4&oa=ala&bn=MARSHALL&pr=&wgfid1=8437&wgf8437=&wgfid2=8438&wgf8438=&wgfid3=8439&wgf8439=&wgfid4=8440&wgf8440=&wgfid5=8441&wgf8441=

 

Μπορείς να σκεφτείς και την επιλογή να πάρεις τώρα μια 15άρα εφόσον θέλεις vintage και δέν θα παίζεις π.χ. σλάπ, και να συμπληρώσεις κάτι απο επάνω σε 2Χ10 με κόρνα αργότερα.

Ή ακόμα, πάρε την κεφαλή σου παραμάσχαλα, το μπασάκι σου στον ώμο, και πάρε σβάρνα τα μαγαζιά κι άκου τι θα σου αρέσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για παρόμοιο κόστος, πάρε κάποιο 4x10 τη ίδιας εταιρίας.

 

Αν θες κάτι καλύτερο, υπάρχουν μερικά ωραία μοντέλα απο την Ampeg αλλά στα διπλάσια χρήματα. Το ίδιο και απο την Orange...

 

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2Χ10 (και η 1χ15 καλή είναι αλλά δύστροπη) χάρτινη (μακριά από αλουμίνια) και  είσαι άρχων για την πλειονότητα των Ελληνικών κουτουκίων.

Προτάσεις από κοντά.  ;)

Απλώς να πω ότι η Nemesis NS210 που πήρα, είναι και μέσα στο budget σου, στα κιλά σου και στις προσδοκίες σου.

Κοίτα και μεταχειρισμένα.

Έχουν παρελάσει διαμάντια σε πολύ λογικές τιμές από εκεί.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Βεβαίως για τα ελληνικά κουτούκια , γιατί όπως εμείς οι μπασίστες οφείλουμε  ο μπαγλαμάς

είναι παντα κρυμμένος στο μανίκι μας. ;)

 

Αυτή να λέει κάτι :http://www.thomann.de/gr/eden_ex_112.htm

 

Πάντως και σε ξένα reviews  γράφουν καλά λόγια για τον hartke  , οπότε ,ή μάλλον  βουρ ..γράμμα στον  Αι Βασίλη (από τώρα, νωρίς , να προλάβω τα παιδια και την κυρά ;D)

 

Thanks για τις γνώμες σας

 

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή να λέει κάτι :http://www.thomann.de/gr/eden_ex_112.htm

Δεν παίρνεις ένα τηλέφωνο τον Διαμαντόπουλο;

+30 210 3823840

Δεν χάνεις κάτι.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλώς να πω ότι η Nemesis NS210 που πήρα, είναι και μέσα στο budget σου, στα κιλά σου και στις προσδοκίες σου.

Να υποθέσω ότι μιλάς για την RS210, της καινούριας σειράς;

Εγώ πάντως πήρα τον NC115, της προηγούμενης σειράς και είναι όντως πανάλαφρος -20 κιλά για 250αρι Watt δεν είναι τίποτα- αλλά ήθελα 15ιντσο επάνω γιατί μου ταίριαζε στα αυτιά μου. Τα δύο 10ιντσα ειναι σαφώς πιο ευέλικτα, αλλά άλλο πράγμα.

Όσον αφορά τους Hartke, έχω παίξει με δύο καμπίνες 4x10. Αυτή με τους αλουμινένιους κώνους και αυτή με τους μαύρους και τις δύο με την ίδια κεφαλή, την ΗΑ 3500. Η πρώτη έχει πολύ σκληρό και μοντέρνο ήχο, ενώ η δεύτερη είναι πολύ "χαλαρή", αλλά όχι vintage στον ήχο της.

Εν κατακλείδι, για vintage ήχο θα πρότεινα 15ιντσο, αλλά για ευελιξία, που πιθανά να θες μελλοντικά, 10ιντσα. Πάρε μπάσο και κεφαλή αγκαλιά και ξεκίνα την βόλτα στα μαγαζιά. Εγώ άκουσα πάνω από 10 ενισχυτές για να πάρω τον Eden, αλλά είμαι πολύ ευτυχισμένος που πήρα αυτό που μου άρεσε στα αυτιά.

Need.More.Fuzz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου