Προς το περιεχόμενο

Mesa Boogie F-50


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τωρα για Μεσα εγω δεν θα πληρωνα τοσα λεφτα' date=' ενισχυτης συναρμολογημενος στην Αμερικη (πλακετες φτιαγμενες σε διαφορα μερη της...Ασιας απο οσο εχω ακουσει), με τιμη ενισχυτη μπουτικ (στην Ευρωπη).[/quote']

 

Προφανως αναφερεσαι στον Laney.. :lol:

 

Ενταξει ειπαμε οχι και ο καλυτερος Boogie αλλα μη τρελλαθουμε κι ολας,σε αντιθεση με το 90% των κατασκευαστων λαμπατων ενισχυτων (Marshall,Fender,Laney,Peavey κτλ) η Boogie χρησιμοποιει ακομα μονο αμερικανικα & ευρωπαϊκα υλικα & η ποιοτητα κατασκευης της εξακολουθει να ειναι απο τις καλυτερες στον κοσμο.

 

Η αντοχη & η αξιοπιστια τους ειναι αλλωστε θρυλικη (κατι που εχω διαπιστωσει & προσωπικα μια και απο το 1988 που εχω τον Μark 3 μου δεν εχω αλλαξει ουτε λαμπες!!!)

 

Αλήθεια που το "ακουσες" αυτο το συγκλονιστικο νεο? :lol:

 

Καποιοι γνωστοι/φιλοι ετυχε να δουνε το εσωτερικο 2-3ων ενισχυτων οποτε απο κει το ακουσα. Μπορει να ειναι 100% λαθος και φημη.

 

Απλα οπως δεν μου αρεσουν οι Γκιμπσον για αυτο που προσφερουν στην τιμη που το προσφερουν, ετσι δεν μου αρεσουν και οι Μπουγκι και αρκετοι μαρσαλ.

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μαλλον δεν εβλεπαν καλα οι φιλοι σου.. :lol:

 

Δεν μπορεις να πεις οτι "δεν σου αρεσουν οι Boogie" γιατι απλα η εταιρεια αυτοι βγαζει τοσους ΠΟΛΛΟΥΣ & ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ ΜΕΤΑΞΥ τους ενισχυτες που ΔΕΝ υπαρχει ΕΝΑΣ ΗΧΟΣ BOOGIE.

 

Εντελως διαφορετικος ειναι ενας MARK 1 απο εναν Rectifier,εναν Blue Angle,εναν Lonestar & εναν Maverick.

 

Δυστυχως η εντονη διαφημιστικη σχεση που εχει η BOOGIE με τα metal συγκροτηματα αδικει πολλες φορες την εταιρεια μια και η εξω εικονα της ειναι πολυ μονοδιαστατη (γκαζια & αλλα γκαζια)

 

Προσωπικα καλυτερο ΚΑΘΑΡΟ ηχο απο αυτον των vintage style Boogie ΔΕΝ εχω ακομα ακουσει...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον δεν εβλεπαν καλα οι φιλοι σου.. :lol:

 

Δεν μπορεις να πεις οτι "δεν σου αρεσουν οι Boogie" γιατι απλα η εταιρεια αυτοι βγαζει τοσους ΠΟΛΛΟΥΣ & ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ ΜΕΤΑΞΥ τους ενισχυτες που ΔΕΝ υπαρχει ΕΝΑΣ ΗΧΟΣ BOOGIE.

 

Εντελως διαφορετικος ειναι ενας MARK 1 απο εναν Rectifier' date='εναν Blue Angle,εναν Lonestar & εναν Maverick.

 

Δυστυχως η εντονη διαφημιστικη σχεση που εχει η BOOGIE με τα metal συγκροτηματα αδικει πολλες φορες την εταιρεια μια και η εξω εικονα της ειναι πολυ μονοδιαστατη (γκαζια & αλλα γκαζια)

 

Προσωπικα καλυτερο ΚΑΘΑΡΟ ηχο απο αυτον των vintage style Boogie ΔΕΝ εχω ακομα ακουσει...[/quote']

 

Μια ακομα λαθος διατυπωση μου.

 

Δεν μου αρεσουν "σαν προιοντα" οι Μπουγκι με τις Ευρωπαικες τιμες. Ο ηχος μια χαρα ειναι, και ειδικα ο Lonestar Special μου φαινεται ΦΟΒΕΡΟΣ ενισχυτης, αλλα στις 1650λιρες....

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε αυτο εχεις δικιο ειναι ΠΟΛΥ ακριβοι (αλλα και αλλοι εξισου καλοι η και χειροτεροι boutique ενισχυτες ειναι ακριβοτεροι...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δυστυχως η εντονη διαφημιστικη σχεση που εχει η BOOGIE με τα metal συγκροτηματα αδικει πολλες φορες την εταιρεια μια και η εξω εικονα της ειναι πολυ μονοδιαστατη (γκαζια & αλλα γκαζια)

 

Προσωπικα καλυτερο ΚΑΘΑΡΟ ηχο απο αυτον των vintage style Boogie ΔΕΝ εχω ακομα ακουσει...

 

+100000000000!!!!! :lol:

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχως δεν εχω ακουσει τον f50 παροτι ειναι αρκετα διαδεδομενος σαν μοντελλο (αν και εχω ακουσει αρκετα θετικα σχολια) αλλα μπορς να σου πω πως αν δε πρεπει να αμφιβαλεις για ενα πραγμα οσον αφορα στους mesa αυτο ειναι η αξιοπιστια τους......στο μαγαζι που δουλευα στην Ιταλια δεν ειχαν ερθει παρα ελαχιστοι για επισκευη (σε αντιθεση με ορδες marshall που καθε λιγο κατι εκαιγαν)............ισως μοναδικη εξαιρεση ηταν η σειρα Nomad (αν δεν κανω λαθος δεν πρεπει να βγαινει πλεον).....επιπλεον ο δικος μου (ενας dual caliber του 93) εχει υποστει τα πανδεινα (2 πτωσεις η μια απο καροτσα φορτηγου, φυλαξη για εναμιση χρονο σε υπογειο εξοχικης κατοικιας με απειρη υγρασια, παραμονη σε ηλιο υπο θερμοκρασια 39 βαθμων επι 8 ωρες και αφου τον χρησιμοποιησαν πολλα group se full volume....και αλλα παρομοια τετοια βασανιστηρια) δουλευει ακομα ΑΨΟΓΑ ΧΩΡΙς ΚΑΜΜΙΑ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ η αλλαγη parts (με εξαιρεση καποιες απαραιτητες αλλαγες λυχνιων και λιγο ψεκασμα στα ποτενσιομετρα.....) Παρεπιπτοντως ανοιξα το chasis για ενα γρηγορο ελεγχο και ηταν σαν να εχει βγει απο το εργοστασιο χτες...............H VW των ενισχυτων...... :) :) :) ηχητικα μπορει να αρεσουν η να μην αρεσουν αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα......

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα για Μεσα εγω δεν θα πληρωνα τοσα λεφτα' date=' ενισχυτης συναρμολογημενος στην Αμερικη (πλακετες φτιαγμενες σε διαφορα μερη της...Ασιας απο οσο εχω ακουσει), με τιμη ενισχυτη μπουτικ (στην Ευρωπη).[/quote']

 

Προφανως αναφερεσαι στον Laney.. :lol:

 

Ενταξει ειπαμε οχι και ο καλυτερος Boogie αλλα μη τρελλαθουμε κι ολας,σε αντιθεση με το 90% των κατασκευαστων λαμπατων ενισχυτων (Marshall,Fender,Laney,Peavey κτλ) η Boogie χρησιμοποιει ακομα μονο αμερικανικα & ευρωπαϊκα υλικα & η ποιοτητα κατασκευης της εξακολουθει να ειναι απο τις καλυτερες στον κοσμο.

 

Η αντοχη & η αξιοπιστια τους ειναι αλλωστε θρυλικη (κατι που εχω διαπιστωσει & προσωπικα μια και απο το 1988 που εχω τον Μark 3 μου δεν εχω αλλαξει ουτε λαμπες!!!)

 

Αλήθεια που το "ακουσες" αυτο το συγκλονιστικο νεο? :lol:

 

Καποιοι γνωστοι/φιλοι ετυχε να δουνε το εσωτερικο 2-3ων ενισχυτων οποτε απο κει το ακουσα. Μπορει να ειναι 100% λαθος και φημη.

 

Απλα οπως δεν μου αρεσουν οι Γκιμπσον για αυτο που προσφερουν στην τιμη που το προσφερουν, ετσι δεν μου αρεσουν και οι Μπουγκι και αρκετοι μαρσαλ.

 

Δυστυχώς αυτό ίσως να αληθεύει. Ένας φίλος μου μου έλεγε το πρωί ότι πήγε τον F-50 για επισκευή και ο τεχνικός του είπε ότι τα κομμάτια του ενισχυτή έγραφαν made in Taiwan. Και μιλάμε για ενισχυτή 10 χρόνων

 

Anyway θέλω να ρωτήσω: Σε αυτά τα λεφτά μήπως θα με σύμφερε ένας jsx από άποψη ήχου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Anyway θέλω να ρωτήσω: Σε αυτά τα λεφτά μήπως θα με σύμφερε ένας jsx από άποψη ήχου?

 

To "από άποψη ήχου είναι πολύ σχετικό...Εντάξει μας λες περίπου τι θέλεις να παίξεις (prog metal), αλλά δεν μας λες με τι παίζεις...Π.χ. με τι πετάλια θα τον οδηγήσεις (αν τον οδηγείς με πετάλια στα βρώμικα...), τι κιθάρα (δηλ. τι μαγνήτες) θα στέλνουν σήμα στον ενισχυτή κλπ.

 

Προσωπικά εγώ πάντως προτείνω έναν 800άρη Marshall και είσαι καλυμμένος σχεδόν για κάθε είδος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Anyway θέλω να ρωτήσω: Σε αυτά τα λεφτά μήπως θα με σύμφερε ένας jsx από άποψη ήχου?

 

To "από άποψη ήχου είναι πολύ σχετικό...Εντάξει μας λες περίπου τι θέλεις να παίξεις (prog metal)' date=' αλλά δεν μας λες με τι παίζεις...Π.χ. με τι πετάλια θα τον οδηγήσεις (αν τον οδηγείς με πετάλια στα βρώμικα...), τι κιθάρα (δηλ. τι μαγνήτες) θα στέλνουν σήμα στον ενισχυτή κλπ.

 

Προσωπικά εγώ πάντως προτείνω έναν 800άρη Marshall και είσαι καλυμμένος σχεδόν για κάθε είδος![/quote']

 

λοιπόν, έχω μια LTD ΜΗ-400 με Haussel (TozzXL και Vin+) μαγνήτες

από πετάλια έχω το tech 21 gt2 και μια πεταλιέρα zoom gfx-8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως παιδιά εχω καταληξει στον Laney GH50L και μαλλον θα τον παραγγείλλω αυτες τις μέρες. Βασικα λογω χαμηλης τιμής και επειδή μου αρέσει ο βρετανικός ήχος. Παντως δεν νομίζω ο F50 να κάνει 100% για αυτό που θέλεις να παίξεις.

Ένα στουντιάκι στην Οίτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου