Προς το περιεχόμενο

Mesa Boogie F-50


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Randall είναι ότι πιό ξερό έχω ακούσει από καθαρό (που άλλωστε το καθαρό ΔΕΝ με ενδιαφέρει) και από βρώμικο οι περισσότεροι Randall κακέκτυπα των Marshall, άλλωστε στο ίδιο εργοστάσιο κατασκευάζονται.

Peavy 5150 combo ή κεφαλή παίζει κα να έχει το πιό "παχύ" και "γλυκό" γκάζι ever! ENGL screamer 50 που έπαιξα και άκουσα σε έναν φίλο συμφορουμίτη έπαθα ζημιά από τον όγκο την γλύκα και το γκάζι του! εξαρτάται και τι έχει στο νου του κανείς πάντως για pure hard rock και με όλη τη σημασία της έννοιας απλά οι Randall δεν έχουν θέση ανάμεσα στους προηγούμενους δύο που ανέφερα!

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ENGL έχω αποκλείσει

Τον pEavey 5150 τον έχω παίξει και δεν μου άρεσε

 

ξέρετε τίποτα για Randall?

sepsis εχεις αποκλεισει οτι καλυτερο κυκλοφορει απο amps..

προφανος ο ενισχυτης που σου αρεσει δεν εχει ανακαληφθει ακομη...

εισαι 10 χρονια μπροστα ρε ατομο... :D :D :D

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρότι λες πως έχει ακούσει Laney, Engl, Peavey και τους έχει αποκλείσει. Ξανάκουσε τους μία και πες σε κάποιον δικό σου που έχει επαφή με Tube Amps να σου φτιάξει τα EQ settings, μην αφήνεσαι στις ρυθμίσεις των μαγαζάτορων. Κατά πάσα πιθανότητα θα αλλάξεις γνώμη ριζικά για αυτούς τους ενισχυτές, αν πάλι δεν αλλάξεις... no comments

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

z43k0:

Παρότι λες πως έχει ακούσει Laney, Engl, Peavey και τους έχει αποκλείσει. Ξανάκουσε τους μία και πες σε κάποιον δικό σου που έχει επαφή με Tube Amps να σου φτιάξει τα EQ settings, μην αφήνεσαι στις ρυθμίσεις των μαγαζάτορων. Κατά πάσα πιθανότητα θα αλλάξεις γνώμη ριζικά για αυτούς τους ενισχυτές, αν πάλι δεν αλλάξεις... no comments

 

Συμφωνώ απολύτως. Το eq της λάμπας είναι περισσότερο ευαίσθητο από του τρανζίστορ και θέλει περισσότερο ψάξιμο.

 

Εγώ πάντως ετοιμάζομαι να πάρω τον laney gh50l ο οποίος μου αρέσει πάρα πολύ.

 

 

whitenoise:

sepsis εχεις αποκλεισει οτι καλυτερο κυκλοφορει απο amps..

 

Επίσης συμφωνώ. Αν δεν σε ικανοιποιούν αυτοί τοτε θεωρώ απίθανο να σου κάνει ο randall.

 

Νομίζω ότι ο whitenoise έχει τον screamer και μπορει να σε διαβεβαιώσει για την πολυμορφία αυτού του ενισχυτή.

Ένα στουντιάκι στην Οίτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Koιτάχτε εδώ στα γιάνενα που είμαι οι πιθανότητες να αγοράσω έναν ακριβό ενισχυτή αφού τον έχω δοκιμάσει πρώτα είναι μηδαμινές.

Γι'αυτό ψάχνομαι μέσω του Internet και βασίζομαι στις γνώμες τρίτων ατόμων που γνωρίζουν καλύτερα από μένα. όταν λοιπόν ρώτησα κάποιον για ενισχυτή για ήχο Dream Theater μου έιπαν έιτε pEavey ή ENGL(εκτός MEsa Boogie βέβαια?

 

Ψάχνωντας στο internet και σε άλλα φόρουμ βρήκα τον jsx, τον screamer και προσφάτως τον mesa boogie f50 και τους vht.

Μεταξύ του jsx και του screamer θα προτιμούσα τον jsx μιας και έχει περισσότερα κανάλια και προσφέρει περισσότερα. Θα έχω μάλλον την ευκαιρία να τον παίξω κιόλας αφού ο Ντούκας λέει έχει παραγγείλει κάποιον για ένα παιδί οπότε αργά ή γρήγορα θα έρθει. ¶κουσα και για τους ENGL ότι είναι περισσότερο για rock και όχι για στυλ dream theater

 

Tώρα ο mesa μου φαίνεται κάπως low end model και δεν τα αξίζει τα λεφτά του. Όσο για τους vht θα περιμένω μέχρι αύριο για να πάρω τηλέφωνο την αντιπροσωπεία να ρωτήσω για τιμές και μετά θα τους ψάξω και αυτούς γιατί ακούω καλά λόγια.

 

Τέλος, πρόσφατα αντάλλαξα τον fender deville μου με τον 5150 ενός παιδιού, έτσι δοκιμαστικά, και ενώ περίμενα να βρω τον παράδεισο απογοητεύτηκα πολύ. Βέβαια για να είμαι δίκαιος, ο ενισχυτής πρέπει να έιχε προβλήματα γιατί κάτι έτριζε μέσα κτλ. Ωστόσο μόλις πήρα πίσω τον fender βρήκα την υγειά μου στα βρόμικα (φανταστείτε τώρα...με έναν fender).

 

Στην τελική όμως ο fender δεν κάνει για metal και γι'αυτό σκέφτομαι να τον πουλήσω και να πάρω καινούργιο. Γι'αυτό ψάχνομαι τώρα και είμαι ανοιχτός σε κάθε πρόταση

 

Α! θα ήθελα κάποιος να μου εξηγήσει πώς δουλεύουν τα rack...όπως πρότεινε κάποιος έναν ENGL preamp...αυτά τί κάνουν?

 

Ευχαριστώ, ελπίζω να διαβάσατε μέχρι εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχάς για τους vht. Τρελά μηχανήματα για μεταλ όλων των ειδών αλλά με εξίσου τρελές τιμές. Αν πραγματικά μπορείς να διαθέσεις τόσα λεφτά, τότε πήγαινε με κλειστά μάτια. Αλλά μπορείς και με πολύ λιγότερα χρήματα να πάρεις απίστευτα μηχανήματα.

 

Βασικά αν θέλεις ήχο boogie τότε χρειάζεσαι έναν boogie. Αλλα ειναι το ίδιο ακριβοί με τους vht. Πάντως ο f50 δεν σου κάνει.

 

Ο 5150 του φίλου σου πιθανον κάτι να είχε, δεν μπορω όμως να πω με σιγουρια. Ο 5150 πάντως είναι από τους κορυφαίους ενισχυτές και για prog μέταλ απίστευτος. Το gain του είναι παραπάνω από ικανοποιητικό.

 

Τα rack είναι στην ουσία ότι έχει μέσα ένα κεφάλι αλλά σπασμένο σε preamp και power amp. Συνήθως έχουν και κάποια επιπλέον στοιχεία όπως πχ είναι στέρεο. Κατά τη γνώμη μου θα σου έρθει πιο ακριβά έτσι.

 

Ο 5150 του φίλου σου ήταν combo?

 

Πάντως αν σου αρέσουν οι pain of salvation παίζουν με laney.

Ένα στουντιάκι στην Οίτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχάς για τους vht. Τρελά μηχανήματα για μεταλ όλων των ειδών αλλά με εξίσου τρελές τιμές. Αν πραγματικά μπορείς να διαθέσεις τόσα λεφτά' date=' τότε πήγαινε με κλειστά μάτια. Αλλά μπορείς και με [b']πολύ λιγότερα χρήματα[/b] να πάρεις απίστευτα μηχανήματα.

 

Βασικά αν θέλεις ήχο boogie τότε χρειάζεσαι έναν boogie. Αλλα ειναι το ίδιο ακριβοί με τους vht. Πάντως ο f50 δεν σου κάνει.

 

Ο 5150 του φίλου σου πιθανον κάτι να είχε, δεν μπορω όμως να πω με σιγουρια. Ο 5150 πάντως είναι από τους κορυφαίους ενισχυτές και για prog μέταλ απίστευτος. Το gain του είναι παραπάνω από ικανοποιητικό.

 

Τα rack είναι στην ουσία ότι έχει μέσα ένα κεφάλι αλλά σπασμένο σε preamp και power amp. Συνήθως έχουν και κάποια επιπλέον στοιχεία όπως πχ είναι στέρεο. Κατά τη γνώμη μου θα σου έρθει πιο ακριβά έτσι.

 

Ο 5150 του φίλου σου ήταν combo?

 

Πάντως αν σου αρέσουν οι pain of salvation παίζουν με laney.

 

Ναι combo ήταν...

 

Δηλαδή μπορώ να έχω αντί για κεφαλή-καμπίνα, rack-καμπίνα?

Ποιά είναι τα πλεονεκτήματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι! Καμπίνα θα χρειαστείς ούτως η άλλως. Αλλιώς δεν ακούγεσαι! :D

 

Ένα rack το μεταφέρεις σχετικά πιο εύκολα. Βέβαια αν είναι να μετακινείς και την καμπίνα τότε δεν νομίζω να κολάς στο πως μεταφέρουν το κεφάλι.

 

Επίσης αυτο που βλέπω εγώ περισσότερο σαν πλεονέκτημα είναι ότι μπορείς να συνδυάσεις διαφορετικές μάρκες. Πχ ο φίλος mentalvortex που μπαίνει και αυτός στο noiz είχε το preamp jmp1 της marshall και τελικό τον 2:90 της boogie.

 

όμως στο ξαναλέω ότι θα σου έρθει ακόμα πιο ακριβα. Υπολόγιζε ότι εκτος από τον engl που είναι κοντα στα 550 οι τιμές είναι πάνω από 900 (εκτος και αν ξεχνάω κάτι) και οι τιμές για έναν καλό τελικό πάνω από 1000. Ομως ξεφεύγεις απο το ποσό που λές και δεν παίρνεις ούτε και ηχείο!

 

Πάντως αν αποφασίσεις για rack προτείνω τον two/fifty/two της vht.

Ένα στουντιάκι στην Οίτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου