Προς το περιεχόμενο

Γνωμες για αγορα fender blues deville 212


Προτεινόμενες αναρτήσεις

οπως ειπα και αρχικα παιζω 4 χρωνακια..οποτε ακομα το μεταλ ειναι μεσα στο αιμα μου..και γενικα δεν τον θελω αποκλιστικα για μπλουζ...

Πολυ καλα κανεις :)

τι πεταλια θα μου εδειναν hi gain sounds???

Αυτο ειναι εντελως διαφορετικο θεμα απο το αρχικο και απαιτει αλλο thread. Αλλα αν κανεις μια αναζητηση στο forum, θα βρεις τοσα θεματα με τοσα πολλα προτεινομενα πεταλια που τελικα θα καταλαβεις οτι ουτε αλλο thread απαιτειται! :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ο ενισχυτης ειναι εξαιρετικος για αυτα τα λεφτα,δεν ειναι τυχαιο οτι αυτη η σειρα της Fender ειναι η πιο πετυχημενη εμπορικα σειρα tube amps που υπαρχει.

 

Τωρα για metal δεν νομιζω ενας vintage style 2x12 open back ενισχυτης να ειναι και οτι καλυτερο......για ολα τα αλλα ειδη μια χαρα θα ειναι.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν σε βλέπω και τόσο κατασταλαγμένο μιάς που ξεκίνησες από "καρφωτό" blues και κατέληξες σε...metal,μάλλον έναν "all-around" amp -πραγματικά- χρειάζεσαι...

 

Δεν θα σου προτείνω κάποιον,αν θες να κάνεις σωστή δουλειά πάρε την κιθάρα σου και δοκίμασε ότι μπορείς και αγόρασε αυτόν που θα σου αρέσει περισσότερο.

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να καλύπτεις με επιτυχία γκάμα ήχων από SRV μέχρι metal πρέπει να αλλάξεις αρχικά αυτά τα παλιοvintage legends με EVM12L's (είναι βαριά και ακριβά αλλά το να τα θέλεις όλα ,έχει το τιμημά του).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω τον blues deville εδω και χρόνια, νομίζω ο δικός μου είναι 96 μοντέλο, είναι όλα στοκ πάνω του (εκτός απο λάμπες φυσικά) και είναι ο αγαπημένος μου! Πεντακάθαρος, δυνατός, με όγκο και κυρίως Αξιόπιστος...!!!

Για 500 ευρώ, δεν θα το συζητούσα... τώρα, το αν σου κάνει μιας και δεν σε βλέπω κατασταλαγμένο ηχητικά, αυτό είναι άλλο θέμα.

Αλλά για όποιον ψάχνει fender ήχο, ωραία καθαρά και αξιοπιστία, τον συστήνω ανεπιφύλακτα (είναι και ομορφούλης με το tweed του και τα chicken knobs του απο πάνω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ενισχυτης ειναι εξαιρετικος για αυτα τα λεφτα,δεν ειναι τυχαιο οτι αυτη η σειρα της Fender ειναι η πιο πετυχημενη εμπορικα σειρα tube amps που υπαρχει.

 

Τωρα για metal δεν νομιζω ενας vintage style 2x12 open back ενισχυτης να ειναι και οτι καλυτερο......για ολα τα αλλα ειδη μια χαρα θα ειναι.

εναν καλο ογγοδη hard rock sound τηα δυσκολευτω για να το βγαλω?

εχεις αναφερει οτι τα eminence μεγαφωνα δεν κανουν σε αλα θρεντ,θα πρεπει να αλαχτουν?

 

Επειδή δεν σε βλέπω και τόσο κατασταλαγμένο μιάς που ξεκίνησες από "καρφωτό" blues και κατέληξες σε...metal,μάλλον έναν "all-around" amp -πραγματικά- χρειάζεσαι...

 

το βασικο μου προτεριμα ειναι να βγαλω blues sound..αλλα και hard rock..

Αν θες να καλύπτεις με επιτυχία γκάμα ήχων από SRV μέχρι metal πρέπει να αλλάξεις αρχικά αυτά τα παλιοvintage legends με EVM12L's (είναι βαριά και ακριβά αλλά το να τα θέλεις όλα ,έχει το τιμημά του).

 

τα μεγαφωνα ειναι fender by eminence.δεν ξερω πια ειναι τα vintage legends

τι τιμη εχουν τα evm12l's?

 

Εχω τον blues deville εδω και χρόνια, νομίζω ο δικός μου είναι 96 μοντέλο, είναι όλα στοκ πάνω του (εκτός απο λάμπες φυσικά) και είναι ο αγαπημένος μου! Πεντακάθαρος, δυνατός, με όγκο και κυρίως Αξιόπιστος...!!!

Για 500 ευρώ, δεν θα το συζητούσα... τώρα, το αν σου κάνει μιας και δεν σε βλέπω κατασταλαγμένο ηχητικά, αυτό είναι άλλο θέμα.

Αλλά για όποιον ψάχνει fender ήχο, ωραία καθαρά και αξιοπιστία, τον συστήνω ανεπιφύλακτα (είναι και ομορφούλης με το tweed του και τα chicken knobs του απο πάνω)

μπωρεισ να μου πεις τι πεταλια καθοντε καλα,και αν προσπαθησες ποτε να βγαλεις εναν hard rock  απογοητευτικες???

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα μεγαφωνα ειναι fender by eminence.δεν ξερω πια ειναι τα vintage legends

τι τιμη εχουν τα evm12l's?

 

τα stock eminece ειναι μετρια αλλα ακουσε τα ,μπορει και να σου αρεσουν,τα evm12l κανουν περισσοτερο απο τον...ενισχυτη  ;D και δεν τα χρειαζεσαι μια και υπαρχουν τα Eminence Delta PRO που ειναι βελτιωμενα αντιγραφα τους (130 ευρω το ενα κανουν),μπορεις βεβαια να βαλεις και τα EMINENCE TONKER (κανα 80αρι το ενα) για να μη βαρυνει πολυ ο ενισχυτης...ΑΚΟΥ ΟΜΩΣ ΠΡΩΤΑ ΤΑ STOCK ΜΕΓΑΦΩΝΑ μπορει να σου αρεσουν..

 

μπωρεισ να μου πεις τι πεταλια καθοντε καλα,και αν προσπαθησες ποτε να βγαλεις εναν hard rock  απογοητευτικες???

 

ο ενισχυτης ,οπως και ολοι οι ενισχυτες αυτης της σειρας,ειναι κανονικη πεταλομηχανη μια και εχει σφικτο,μαζεμενο και κατευθυντικο ηχο..αν ξερεις να παιζεις και εχεις και τον καταλληλο εξοπλισμο (κιθαρα,πεταλακια) μια χαρα ηχο HARD ROCK θα βγαλεις,απλα μη περιμενεις να βγαλεις ηχο Marshall με κλειστη 4Χ12 καμπινα (που ειναι και ο ηχος που οι περισσοτεροι ανθρωποι σκεπτονται οταν ακουν ηχο hard rock...)

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο φεντερ ειναι μεταχειρισμενος που βρηκα,και ειναι ευκαιρια στα 500...

πια πεταλια νομιζετε οτι κανουν?

Παντως αν δεν τον παρεις τελικά τον αγοραζω εγω.Ειναι πολυ καλος ενισχυτης δεν θα σε απογοητευσει σε ολη την γκαμα απο blues εως rock/hard rock τωρα για τα πεταλια ειναι μεγάλη ιστορια, πρεπει να ακουσεις αρκετά με τον συγκεκριμενο ενισχυτη (η εν πάσει περιπτώσει με οποθον και να παρεις) και να καταληξεις μετα

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα stock eminece ειναι μετρια αλλα ακουσε τα ,μπορει και να σου αρεσουν,τα evm12l κανουν περισσοτερο απο τον...ενισχυτη  ;D και δεν τα χρειαζεσαι μια και υπαρχουν τα Eminence Delta PRO που ειναι βελτιωμενα αντιγραφα τους (130 ευρω το ενα κανουν),μπορεις βεβαια να βαλεις και τα EMINENCE TONKER (κανα 80αρι το ενα) για να μη βαρυνει πολυ ο ενισχυτης...ΑΚΟΥ ΟΜΩΣ ΠΡΩΤΑ ΤΑ STOCK ΜΕΓΑΦΩΝΑ μπορει να σου αρεσουν..

 

ο ενισχυτης ,οπως και ολοι οι ενισχυτες αυτης της σειρας,ειναι κανονικη πεταλομηχανη μια και εχει σφικτο,μαζεμενο και κατευθυντικο ηχο..αν ξερεις να παιζεις και εχεις και τον καταλληλο εξοπλισμο (κιθαρα,πεταλακια) μια χαρα ηχο HARD ROCK θα βγαλεις,απλα μη περιμενεις να βγαλεις ηχο Marshall με κλειστη 4Χ12 καμπινα (που ειναι και ο ηχος που οι περισσοτεροι ανθρωποι σκεπτονται οταν ακουν ηχο hard rock...)

 

 

 

οκ.για τα μεγαφωνα θα δω τα μαμα πρωτα.

αλλα εβαλα ενα πεταλι τ-ρεξ bloody mary enos filou.και ενω ειναι hi gain petali στον deville den ekane tipota....why??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου