Προς το περιεχόμενο

Κατασκευή PedalBoard


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά χαρά σε όλους. Είμαι καινούριος στο noiz και θα 'θελα να μάθω αρκετά πραγματα πανω στον ηχο.. για αρχη.. φτιαχνω ενα pedal board σε διαστασεις 40cm x 60cm.. θελω λοιπον να μαθω.. ειναι καλεσ διαστασεισ?? και οι υπολοιπεσ ερωτησεισ στη συνεχεια.. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

καλημερα

 

το εαν ειναι καλο οι διαστασεις που μας λες ειναι σχετικο.....

 

ποσα πεταλια θελεις να βαλεις?

 

μετρησε ποσο χωρο πιανουν τα πεταλια σου και αφησε λιγο χωρο παραπανω για μελοντικες αγορες γιατι ποτε δεν ξερεις :P

 

επισης προσεξε στις διαστασεις που θα το petalboard σου να υπαρχει και καμια θηκη για να μπορεσεις να το βαλεις μεσα.

 

στο λεω γιατι εγω στο παρελθον την εχω πατησει ;)

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα boss-blues driver, ενα digiteh screaming blues, ενα berhenger delay, ενα chromatic tuner berhinger κι ενα πολυεφε digiteh rp-90.  στο μελλον θελω να παρω κι ενα crybaby αλλα επισης δεν εχω ιδεα για τροφοδοσιες συνδεσμολογια και τα λοιπα.. οσο για τη βαλιτσα ηδη ψαχνομαι να τη φτιαξω μονος μου.. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ παντος για τη βοηθεια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο αφορα συνδεσμολογιες ρευματα και τα σχετικα υπαρχουν πολλα threads στο forum. κανε ενα search και ειμαι σιγουρος οτι θα βρεις οτι ψαχνεις

 

καλη συνεχεια :)

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και απο μένα.

Μπορείς να ρίξεις μια ματιά στις κλασσικές pedaltrain και να την φτιάξεις σύμφωνα με εκείνες τις διαστάσεις.Έτσι θα μπορείς να βρείς και θήκη ανά πάσα στιγμή (πουλιούνται και ξεχωριστά).

Νομίζω πως οι διαστάσεις της pedaltrain two (60,96 x 31,75 x 6,35 cm) φτάνουν για τις περισσότερες περιπτώσεις (περίπου 10 πετάλια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα το κοιταξω. σ' ευχαριστω πολυ... γενικα εχω πολλα ερωτηματα σ αυτο το θεμα..  τι τροφοδοτικο να παρω, αν χρειαζετε, εχω ακουσει κατι για booster και δεν ξερω καν τι ειναι..και γενικα διαφορα τετοια... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα το κοιταξω. σ' ευχαριστω πολυ... γενικα εχω πολλα ερωτηματα σ αυτο το θεμα..  τι τροφοδοτικο να παρω, αν χρειαζετε, εχω ακουσει κατι για booster και δεν ξερω καν τι ειναι..και γενικα διαφορα τετοια... :)

Μην αγχώνεσαι για τα τροφοδοτικά, δεν είναι κάτι που χρειάζεται να ανησυχείς.

Με ένα 1spot είσαι καλυμμένος για όλα σου τα πετάλια.

Υπάρχουν πολλά θέματα στο noiz αλλά και πάλι αν δεις οτι προβληματίζεσαι κάπου πάλι εδώ είμαστε.Τώρα με τι τα τροφοδοτείς αυτά που έχεις;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι η λύση που χρησιμοποιούν οι περισσότεροι

http://www.thomann.de/gr/visual_sound_vs_1_spot_combo_pack.htm

Συνδέεις το χταπόδι (μεγάλο καλώδιο) με το μετασχηματιστή και αρχίζεις και βάζεις πάνω του τα πετάλια στη σειρά που τα θές.Όσα βυσματάκια περισσέψουν τα τυλίγεις  με χαρτοταινία ή με μονοτική για να γειωθούν.

Επίσης κοιτάς στα χαρτιά των πεταλιών σου (ή στο net) μη τυχόν κάποιο έχει αντίθετη πολικότητα (που δε νομίζω γιατί είναι συγκεκριμένα και λίγα).

Κανονικά κοιτάς και τα ma (σύνολο) αν και με τα πετάλια σου (και με διπλά δηλαδή) δεν υπάρχει περίπτωση να φτάνεις όριο.

Σε γενικές γραμμές αυτά.

Προϋπόθεση οτι είναι όλα 9V.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου