Προς το περιεχόμενο

Κατασκευή PedalBoard


Swtang

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πολυ καλη λυση.. θα το παραγγειλω και θα δουμε.. ναι το εχω δει για την αναποδη πολικοτιτα και ειναι ενταξει... σ' ευχαριστω πολυ..!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

πολυ καλη λυση.. θα το παραγγειλω και θα δουμε.. ναι το εχω δει για την αναποδη πολικοτιτα και ειναι ενταξει... σ' ευχαριστω πολυ..!!

Αν είσαι Αθήνα το έχει και ο Καγμάκης στην ίδια τιμή (γλιτώνεις χρόνο και 20 μεταφορικά).

Μόλις το πάρεις και είσαι έτοιμος να στήσεις τη πεταλιέρα στείλε μου και π.μ. αν προβληματιστείς οπουδήποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο Μεγαρα ειμαι αλλα απο Καγμακη εχω παρει την FENDER μου...:) θα παω τοτε εκει.. θα σου στειλω μολισ το ετοιμασω... Ευχαριστω ρε συ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι η λύση που χρησιμοποιούν οι περισσότεροι

http://www.thomann.de/gr/visual_sound_vs_1_spot_combo_pack.htm

Συνδέεις το χταπόδι (μεγάλο καλώδιο) με το μετασχηματιστή και αρχίζεις και βάζεις πάνω του τα πετάλια στη σειρά που τα θές.Όσα βυσματάκια περισσέψουν τα τυλίγεις  με χαρτοταινία ή με μονοτική για να γειωθούν.

Επίσης κοιτάς στα χαρτιά των πεταλιών σου (ή στο net) μη τυχόν κάποιο έχει αντίθετη πολικότητα (που δε νομίζω γιατί είναι συγκεκριμένα και λίγα).

Κανονικά κοιτάς και τα ma (σύνολο) αν και με τα πετάλια σου (και με διπλά δηλαδή) δεν υπάρχει περίπτωση να φτάνεις όριο.

Σε γενικές γραμμές αυτά.

Προϋπόθεση οτι είναι όλα 9V.

Το σωστό ειναι .....μονωτική για να μονωθούν  :)

Σορρυ για το offpost αλλα αν γειωθουν τζιζζζζζζζζζζζ  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σωστό ειναι .....μονωτική για να μονωθούν  :)

Σορρυ για το offpost αλλα αν γειωθουν τζιζζζζζζζζζζζ  ;)

Ναι οκ...αυτό ήθελα να πώ  ;D  ;D  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγινε παιδες.. και κατι αλλο.. παιζει να υπαρχει προβλημα αν τα βαλω με τη σειρα που θελω και τα συνδεσω ολα με τη σειρα, η πρεπει να τα συνδεσω με συγκεκριμενο τροπο;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγινε παιδες.. και κατι αλλο.. παιζει να υπαρχει προβλημα αν τα βαλω με τη σειρα που θελω και τα συνδεσω ολα με τη σειρα, η πρεπει να τα συνδεσω με συγκεκριμενο τροπο;;

Με τη σειρά τα συνδέεις (με το 1spot) κανονικά.Απλά παίζει ρόλο στον ήχο η σειρά τους (των πεταλιών).Αν βάλεις πχ το cry baby μετά το drive σου ή πριν θα ακουστεί αλλιώς.Υπάρχουν πάλι σχετικά θέματα στο noiz για την σειρά των πεταλιών χωρίς βέβαια να είναι κάτι δεσμευτικό.Παίζει ρόλο και το πως σου ακούγονται εσένα καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο πιο σωστός κανόνας είναι να τα έχεις σε σειρά ώστε να έχεις τον ήχο που σου αρέσει, όπως είπαν και οι συνφορουμίτες, αλλά ο γενικός "κανόνας" στη σειρά των πεταλιών, δηλαδή αυτό που ακολουθούμε οι περισσότεροι, είναι:

Πετάλια που ενισχύουν τον ήχο ή προσθέτουν θόρυβο (overdrive, distortion, fuzz, compressors, wah) πάνε στην αρχή της αλυσίδας κιθάρα>πετάλια>ενισχυτής

Πετάλια που παράγουν ήχο συνήθως πάνε πριν από αυτά που χρωματίζουν τον ήχο. Αυτό σημαίνει ότι φτιάχνεις τον ήχο που θες πρώτα (καθαρά - βρώμικα) και μετά αλλάζεις/χρωματίζεις τον ήχο αυτόν. Αυτό σημαίνει ότι τα "βρώμικα πετάλια πάνε πρίν τα modulation (chorus, flanger, phaser, vibe κλπ).       

Ta delay και reverb πάνε στο τέλος γιατί δημιουργούν ατμόσφαιρα και διαμορφώνουν το "χώρο" του ήχου.

 

Πάνω από όλα σκοπός είναι η αλυσίδα σου να μην έχει θόρυβο. Κατά τα άλλα δοκιμάζεις και βλέπεις τι σου κάνει.

 

Ars longa, vita brevis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου