Προς το περιεχόμενο

ποσα bpm?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολλά προγράμματα το κάνουν, τα περισσότερα στο περίπου βέβαια. Καλύτερα να μας πεις τι πρόγραμμα χρησιμοποιείς εσύ για να σε βοηθήσουμε καλύτερα.

Γενικά όπως είπε και ο npap αν μπορείς να δείς την κυματομορφή από το κομμάτι σου, σε οποιοδήποτε πρόγραμμα επεξεργασίας ήχου, μπορείς να επιλέξεις ένα μέτρο (ακούγοντας το κομμάτι ή παρατηρώντας την κυμματομορφή) και να δεις πόσα δευτερόλεπτα είναι το μέτρο σου. Στη συνέχεια αν το μετρο σου είναι 3/4 για παράδειγμα θα διαιρέσεις το 3 με τα δευτερόλεπτα που υπολόγισες. Αν το μέτρο είναι 4/4 θα διαιρέσεις το 4 με τα δευτερόλεπτα που διαρκεί το μέτρο. Με τον τρόπο αυτό βρίσκεις beat per second και πολλαπλασιάζοντας με το 60 βρίσκεις τους BPM του κομματιού.

Προγράμματα όπως το mixvibes (δίνει ένα demo με 7mb στη σελίδα www.mixvibes.com) υπολογίζουν BPM σχεδόν σωστά στα περισσότερα κομμάτια αλλά κάνουν και λάθη όπως αναφέρθηκε (αν λείπει το μπάσο ή το drums).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα πραγματα ειναι πολυ ευκολα αν το κομματι ειναι γραμμενο με μετρονομο και εχει σταθερο τεμπο...τι γινεται ομως αν μιλαμε για κομματι που δεν ειναι γραμμενο με μετρονομο?(υπαρχουν πολλες περιπτωσεις..)

Στο cubase sx δινεται η δυνατοτητα να ορισεις τα bpm καθολη την διαρκεια του κομματιου, με ολες τις αλλαγες στο τεμπο που πιθανον να υπαρχουν με πολυ απλο τροπο..επισης και για κομματι με σταθερο τεμπο χρησιμοποιωντας την λετουργια beat calculator (διαβασε το manual περι αυτου...) μπορεις ευκολα να βρεις τα bpm..πες μας τι απο τα δυο σε ενδιαφερει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A για "περίπου bpm" μιλάμε...εκτός αν είναι μαγικό και μετράει σωστά και τις reverb "ουρές" των finale ας πούμε' date=' οπότε πάω πάσο και τρέχω να το αγοράσω... :wink:[/quote']

 

οι <ουρες>,RT 60 των ανακλασεων δεν <επηρεαζουν> το tempo ενος κοματιου:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω παιδια. αυτο που θελω να κανω ειναι να φτιαξω εναν <οδηγο>

για ενα κοματι (το οποιο προ-υπαρχει) που θα ηχογραφηθει σε studio.επειδη ομως πιθανον να χρειαστει να <παιξει> ο οδηγος ταυτοχρονα με το κοματι,χρειαζομαι ακριβεια ms. (για ευνοητους λογους) οποτε μαλον θα προσφυγω σε αλη λυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδόν σε όλα τα audio editing προγράμματα έχεις την ακρίβεια του sampling rate και είναι και λιγότερο από msec κάποιες φορές. Βασικά δεν κατάλαβα που θα γράψεις τον οδηγό και που επεξεργάζεσαι το κομμάτι σου.

Αυτό που μπορώ να φανταστώ είναι πως έχεις ένα audio κομμάτι και φτιάχνεις ένα "οδηγό" σε υπολογιστή που θα τον παίξεις μαζί με το κομμάτι, στην προκειμένη περίπτωση ο οδηγός δεν οδηγεί αλλά δεν έχει σημασία :) Αν έχεις cubase ή το adobe audition (που τα δουλεύω) γίνεται να βρείς το tempo του κομματιού με όση ακρίβεια θες και να κάνεις τον οδηγό. Αν δεν γράφεις και σε midi μπορείς να το κάνεις και χωρίς να βρείς το tempo. Αν μου πεις με τι γράφεις ίσως μπορέσω να σε βοηθήσω παραπάνω. Αλλιώε θα μιλάμε θεωρητικά και υποθετικά :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδόν σε όλα τα audio editing προγράμματα έχεις την ακρίβεια του sampling rate και είναι και λιγότερο από msec κάποιες φορές. Βασικά δεν κατάλαβα που θα γράψεις τον οδηγό και που επεξεργάζεσαι το κομμάτι σου.

Αυτό που μπορώ να φανταστώ είναι πως έχεις ένα audio κομμάτι και φτιάχνεις ένα "οδηγό" σε υπολογιστή που θα τον παίξεις μαζί με το κομμάτι' date=' στην προκειμένη περίπτωση ο οδηγός δεν οδηγεί αλλά δεν έχει σημασία :) Αν έχεις cubase ή το adobe audition (που τα δουλεύω) γίνεται να βρείς το tempo του κομματιού με όση ακρίβεια θες και να κάνεις τον οδηγό. Αν δεν γράφεις και σε midi μπορείς να το κάνεις και χωρίς να βρείς το tempo. Αν μου πεις με τι γράφεις ίσως μπορέσω να σε βοηθήσω παραπάνω. Αλλιώε θα μιλάμε θεωρητικά και υποθετικά :([/quote']

γραφω σε studio με αναλογικα μηχανηματα:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

οι <ουρες>' date='RT 60 των ανακλασεων δεν <επηρεαζουν> το tempo ενος κοματιου:)[/quote']

 

Αν δεν τις κόψεις από τo τέλος της κυματομορφής, φυσικά και επηρεάζουν...(ο φυσικός χρόνος με το tempo είναι οι δυο μούρες του...Ιανού στο δυαδικό). Το όποιο σοφτ (το έχω ξαναπεί νομίζω) είναι τόσο έξυπνο όσο του επιτρέπει ο κατασκευαστής και ο χρήστης του σε συνέχεια..

Από την άλλη επειδή τώρα διευκρίνησες τι ακριβώς θέλεις, ποιό είναι το πρόβλημα (άμα τα rec takes είναι όλα real time) να το γράψεις όπως σου είπε κι ο χ-pap σε ένα καναλάκι και να το χρηιμοποιήσεις σαν οδηγό???...

Μου θυμίζεις βέβαια ρομαντικές εποχές των 80'ς (sync με atari mac otari και λοιπούς μπελάδες) και χαρα στο κουράγιο σου...(που σαι ρε γκολφίδη με την άσκηση του ...ταξίμετρου...) :)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου