Προς το περιεχόμενο

Ποια Gibson les paul standard ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα!Η gibson les paul traditional του 2008 ειναι αρκετα καλο οργανο για τα λεφτα της....Τσεκαρε την αν θες.(φοραει μαγνητες classic 57 kai classic 57 plus)

 

(για μεταλ παντως δεν κανει :P αλλα ειναι μια καλη les paul) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 108
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αν ειχα τοσα λεφτα στην ακρη οσα εσυ ΔΕ ΘΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΚΑΝ για τη VOS της αγγελιας... ;)

Ακομα κι αν εισαι σκεπτικος αξιζει να την τσεκαρεις.

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια φενεται η vos αλλα κανει για μεταλ ? αν παρω καποια που δεν εχει πικγκαρντ... ποσο επωδυνο ειναι για την κιθαρα να βαλω ? εννοω τρυπες στηριγματα κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κανει η les paul για μεταλ...

 

Εμφανησιακα η κιθαρα που ψαχνεις ειναι η traditional δεν εχει τρουπες, εχει pickguard και πολυ ωραιαο flame.

 

Τωρα, κανενας gibson μαγνητης δεν ειναι ειδικος για metal. Δεν λεω οτι δεν θα μπορεις να παιξεις αλλα σιγουρα υπαρχουν καλυτερες επιλογες απο γκιμπυ... ο πιο χοτ μαγνητης τους ειναι ο dirty fingers και δεν μπαινει ποτε στοκ σε les paul γιατι πολυ απλα οι les paulακηδες δεν παιζουν μεταλ.

 

Τωρα αν θες να το παιξεις λεφτας μπορεις με mods να την κανεις να παιξει οτι να ναι.

 

Anyway πεταμενα λεφτα αν παρεις... και να λεγα οτι ησανε ο hetfielfd που τα βγαζει κι ολας με τη μουσικη...

 

Γιατι δεν παιρνειε μια jackson και εναν engl;

 

Αυτο το "θελω κιθαρα  με μεταλικα covers και νερα στο μαονι" μου θυμηζει παιδακια που παιρνουν παγωτο αυτο το πρασινο θελω! Και μετα πετανε γιατι δεν  τους αρεσει το παγωτο φιστικι...

 

Υγ. Τα νερα απο πανω ειναι πανω στο σφενταμι το μαονι ειναι απο κατω. Δευτερον τα μεταλικα καπακια χαμηλωνουν λιγο τους ηδη αρκετα weak vintage μαγνητες της gibson

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια Les Paul δεν κανει για metal???

Ολες κανουν!!!!

Οταν αγοραζουμε ενα οργανο, δεν ψωνιζουμε ουτε με χρωματα στο καπακι, ουτε με αλλα φρου φρου και αρωματα, το βαζουμε στον ενισχυτη τεντονουμε τα αυτια μας και ΑΚΟΥΜΕ...

Επισης πολυ σημαντικο ειναι πως καθεται στο σωμα μας, αν μας φαινεται βαρυ και κυριως αν μας βολευει το μανικι της...

Τι ειναι αυτα να εχει ωραιο καπακι και να εχει μεταλλικα καπακια στους μαγνητες?

Και δεν σημαινει οτι αν αγορασουμε μια κιθαρα θα μεινει για παντα οπως την πηραμε...

Οι stock μαγνητες πλην ελαχιστων εξαιρεσεων ειναι για πεταμε ή δεν κανουν γι αυτο που τους θελουμε, δεν σημαινει οτι δεν κανει η κιθαρα..!!!! Αλλαξε μαγνητες, η αγορα ειναι γεματη....(Δεν λεμε βεβαια να παρεις μια 59αρα και να βαλεις active, ειναι τελειως χαζο.)

Deth to All, Butt Metal...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει μπορει να εχεις την οικονομικη ανεση για να συζητας αγορες "με τη μια" Mesa boogie και Gibson les paul αλλά αφου εχεις αυτη την ανεση ελαχιστοποιεις την πιθανοτητα να μην παρεις καλο gear.

 

θελω να σου πω οτι αν εχεις τα χρηματα για να παρεις mesa και gibson lp οι πολλές ερωτησεις εδω στο forum ειναι περιτές.

 

 

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια το θεμα μου με την εμφανηση το κουρασαμε... πιστευω ειναι απολυτα λογικο οταν ενας ανθρωπος εχει σκοπο να δωσει 1500 ευρω για μια κιθαρα να θελει να τον ικανοποιει και αισθητικα... λογικο δεν ειναι ?

 

διαφορετικα η κιθαρα των ονειρων μου μπορει να εειναι αυτη

 

http://www.google.com/imgres?imgurl=http://www.guitarsite.com/news/images/Ugly10/bigfoot.jpg&imgrefurl=http://www.guitarsite.com/news/guitar_festivals/the_ugliest_guitars_are_back/&usg=__tbBOeQWvj_IdkfldcXpwlMnw3x8=&h=380&w=478&sz=83&hl=en&start=0&sig2=bAU2Y2NmHjHFjsqfqZqfYw&zoom=1&tbnid=lqr0PjXFEPpGqM:&tbnh=145&tbnw=194&ei=HSXJTOuhH4WUjAeq29X_Dw&prev=/images%3Fq%3Dugly%2Bguitars%26hl%3Den%26sa%3DG%26biw%3D1024%26bih%3D585%26gbv%3D2%26tbs%3Disch:1&itbs=1&iact=rc&dur=309&oei=DyXJTODCKMeAswaV6_SQDg&esq=7&page=1&ndsp=11&ved=1t:429,r:1,s:0&tx=75&ty=28

 

απο αποψη ηχου και μπορει να εχει και το καλυτερο μανικι... δεν μπαινω στην διαδικασια ομως να παω να την βρω να την δοκιμασω αφου αισθητικα ειναι για ξερασμα... λογικο δεν ειναι ? αν εδινα 300 ευρω να το καταλαβω  αφου ομως μιλαμε για 1500-2000 ευρω και υπαρχουν 1000αδες επιλογες που μου κανουν και αλλες τοσες που δεν μου κανουν... λογικο ? μαλλον πολυ λογικο ειναι οτι θελω να παρω μια που να την βλεπω και να την χαιρομαι παρα μια που θα την απεχθανομαι αλλα θα εχει ηχο... πιστευω οτι σε αυτα τα λεφτα μπορω να βρω και τον ηχο και την αισθητικη...

 

οσο για τα χρηματα που μου λετε...

 

 

ο mesa boogie που ψαχνω δεν εχει βρεθει ακομα... ψαχνω να βρω καποια προσφορα στο ebay  οπου δεν θα ξεπερασει τα 800-1000 ευρω... προκειται για αγορα που κατα πασα πιθανοτητα θα εχει γινει μεχρι τα Χριστουγεννα και οχι απο εμενα αλλα απο την κοπελα μου... μου ζητησε να της πω τι θελω για δωρο Χριστουγεννων απο τωρα ωστε να προετοιμαστει... οποτε ανοιξα εκεινο το τοπικ γιατι με ενδιαφερε ενυσχητης και καταληξαμε στον dual . της το ειπα συμφωνησε και ολα καλα... σιγουρα θα την βοηθησω με 300-400 ευρω . τωρα η γκιμπσον που σκεφτομουν εχει λογικη... εχω μια επιφον... θα την πουυλησω και θα παρω 300 ευρω... αν αυτη που θελησω να παρω την βρω στα 1000 ευρω μεταχ. τοτε απο την τσεπη μου θα δωσω 700... το συνολο 1000 ευρω σε εμενα για τον mesa-gibson... οποτε δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα...

 

 

Δεν κανει η les paul για μεταλ...

 

Εμφανησιακα η κιθαρα που ψαχνεις ειναι η traditional δεν εχει τρουπες, εχει pickguard και πολυ ωραιαο flame.

 

Τωρα, κανενας gibson μαγνητης δεν ειναι ειδικος για metal. Δεν λεω οτι δεν θα μπορεις να παιξεις αλλα σιγουρα υπαρχουν καλυτερες επιλογες απο γκιμπυ... ο πιο χοτ μαγνητης τους ειναι ο dirty fingers και δεν μπαινει ποτε στοκ σε les paul γιατι πολυ απλα οι les paulακηδες δεν παιζουν μεταλ.

 

 

με gibson les paul ( χωρις emg) παιζουν 10000000000 μεταλαδες...

 

 

Γιατι δεν παιρνεις μια jackson και εναν engl;

 

 

εχω jackson rr3 ...

 

 

 

 

με βρισκεται παραλογο ? εν τω μεταξυ δεν σημαινει οτι επιδη ρωταω και συζηταμε αυριο θα παω να την παρω... θα καταληξω απο τις προτασεις σε 2-3 που αξιζουν βασει της αναζητησης μου και επειτα θα ξεκινησω να παω να της δοκιμασω... οταν βρω οτι η ταδε με καλυπτει θα συμαζευτω οικονομικα και θα παω να την παρω...εξαλλου εχω και πιστωτικη καρτα και οι μαγαζατορες εχουν και ατοκες δοσεις σε τοσο μεγαλα ποσα και διευκοληνσεις κανουν αυτην την εποχη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως και ένα παιδί εδώ μέσα καλά έγραψε. Το maple top (κελεμπέκι) πάνω στο μαόνι χρειάζεται,προσθέτει πρίμα,attack και sustain στο όργανο διότι το μαόνι απο μόνο του είναι μουντό και ουδέτερο ξύλο. Ιδίως άμα παρεις gibson με μαόνι μπράτσο και rosewood ταστιέρα τότε άστα να πάνε...θα έχεις πολλά μεσαία και μπάσα και πολύ λίγα πρίμα.Για να σε βοηθήσω λίγο: Ο πιό ισοροπιμένος και ευέλικτος συνδιασμός είναι μαόνι σώμα με κελεμπέκι απο πάνω,συνδιασμός μπράτσου μαόνι με κελεμπέκι και έβενο ταστιέρα (κοίτα Yamaha SBG κιθάρες). Επίσης κοίτα και την custom που παίζει στις αγγελίες (καλά λένε και οι υπόλοιποι) είναι πάρα πολύ καλή αγορά και δεν πιστέυω ότι θα το μετανοιώσεις.

 

Οι μαγνήτες θα είναι το τελευταίο πράμα που θα δώσεις σημασία. Eπίσης σαν κάτοχος και εγώ μιάς lp... το όλο θέμα ειναι το μπράτσο να σε βολεύει,θα πρέπει να κάθεται καλά όταν παίζεις και κάνεις σόλο διότι στα τελευταία τάστα μανουβράρεις το χέρι σου στην ένωση του μπράτσου με το σώμα.Εκτός αν είναι contoured (σκαμένη) σε εκείνο το σημείο της ένωσης πράγμα που δείνει περισσότερες δυνατότητες για ευκολοπαιξία όταν σολάρεις στα χαμηλότερα τάστα.

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλαξε μαγνητες, η αγορα ειναι γεματη....(Δεν λεμε βεβαια να παρεις μια 59αρα και να βαλεις active, ειναι τελειως χαζο.)

 

πρίν 3 μέρες γνώρισα έναν τύπο που έβαλε σε LesPaul του '68 emg pickups για να παίζει μέταλ... ??? ??? ??? :'( :'( :'( :-\ :-\

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου