Προς το περιεχόμενο

Ποια Gibson les paul standard ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να γράψω και εγώ μια άποψη.

 

Πιστεύω ότι τα περισσότερα ερωτήματα που έχεις θα απαντηθούν εαν πιάσεις μια "καλή" les paul στα χέρια σου - πίστεψέ με, θα το καταλάβεις σίγουρα, ένα καλό όργανο δεν χρειάζεται πολλή ώρα για να σε πείσει γι' αυτό. Εδώ λοιπόν και ο προβληματισμός: πιστεύεις ότι ένα καλό (και ΟΧΙ μέτριο) όργανο που αγοράστηκε κατά πάσα πιθανότητα πάνω από 2000 (για να μην πουμε και για custom), θα πουληθεί εύκολα στα  1000 ευρώ? Δυστυχώς (για σένα) ή ευτυχώς (για τον πωλητή) δεν νομίζω ότι θα συμβεί αυτό.

 

Οσον αφορά το θέμα "κάνει για μέταλ" θεωρώ ότι, καθώς έχεις κάτι τόσο εξειδικευμένο ήδη στα χέρια σου, θα ναι πραγματικά αμαρτία να δώσεις τόσα χρήματα για ένα τόσο καλό όργανο, που θα λάμψει με ελαφρύ προς μέτριο οverdrive ή καθαρό ήχο, για να το τιγκάρεις στα γκάζια. Αν μη τι άλλο, ο ήχος του δύσκολα θα σε ικανοποιεί σε σχέση με την jackson που ήδη έχεις.

 

Εν κατακλείδει, θα ήθελα να σου πω ότι για να δώσεις τόσα χρήματα σε ένα όργανο, θα ήταν καλό να έχεις κατασταλάξει στο τι θες απο αυτό και να το έχεις ψάξει αρκετά (μιλάω για έρευνα "αυτιού" και "χεριών" και όχι έρευνα "ανοίγω θέμα στο noiz για να ρωτήσω αυτούς που έχουν").

 

Δεν γνωρίζω εαν θα σε βοηθήσουν τα παραπάνω, ελπίζω πάντως να ασχοληθείς περισσότερο παίζοντας και ακούγοντας - ίσως ευχαριστηθείς περισσότερο την οποιαδήποτε αγορά εξοπλισμου καθ'αυτον τον τρόπο.

 

Φιλικα,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 108
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

Οσον αφορά το θέμα "κάνει για μέταλ" θεωρώ ότι, καθώς έχεις κάτι τόσο εξειδικευμένο ήδη στα χέρια σου, θα ναι πραγματικά αμαρτία να δώσεις τόσα χρήματα για ένα τόσο καλό όργανο, που θα λάμψει με ελαφρύ προς μέτριο οverdrive ή καθαρό ήχο, για να το τιγκάρεις στα γκάζια. Αν μη τι άλλο, ο ήχος του δύσκολα θα σε ικανοποιεί σε σχέση με την jackson που ήδη έχεις.

 

 

+ απειρο

 

Αρη μεταλ θα παιξεις με τη les paul αλλα εσυ θα εισαι ο πρωτος που θα καταλαβεις  τη διαφορα μεταξυ gibson με burstbuckers,  bc rich με emg, και jackson με seymour duncan.

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Vsnake εχει δικιο. ΚΑΝΕΝΑΣ μεταλας δε παιζει με lp. Kαι οι μεταλαδες που την εχουν, απλα δεν ειναι lp. Ακου emg...TA ΒΕΛΟΝΙΑ ΜΟΥ ΓΡΗΓΟΡΑ.

Και εννοω : αν στο hondaκι μου βαλω κινητηρα f1 ;)

Ρε σεις το οργανο ειναι κυρια. Εχει ξυλα, γεωμετρια, 1000 δυο. Το απολυτο.

Το μονο που δεχομαι και ειν αληθεια, ειναι πως εχει το μεγαλυτερο ευρος ηχων απο αλλες κλασικιες(πχ στρατ,τελε,κλπ)και  γι αυτο, τα κανει ολα και καλα. Και γι αυτους ακομα τους λογους μπορει να σε καβαλησει, αν δε ξερεις τι θες.

Κλεινοντας λεω πως προκειται για το αβιαστα σε αγορα οργανο που πας χωρις σκεψη για να βρεις τη τελεια συνεργασια ηλεκτρικων και ξυλουργικων :P :o ;D πραγματωνε. οκ?

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Οσον αφορά το θέμα "κάνει για μέταλ" θεωρώ ότι, καθώς έχεις κάτι τόσο εξειδικευμένο ήδη στα χέρια σου, θα ναι πραγματικά αμαρτία να δώσεις τόσα χρήματα για ένα τόσο καλό όργανο, που θα λάμψει με ελαφρύ προς μέτριο οverdrive ή καθαρό ήχο, για να το τιγκάρεις στα γκάζια. Αν μη τι άλλο, ο ήχος του δύσκολα θα σε ικανοποιεί σε σχέση με την jackson που ήδη έχεις.

 

 

ξεκαθαρισα οτι δεν θελω μια ακομα καφροκιθαρα αφου ηδη εχω... ζηταω μια ολ αραουντ λες πολ η οποια να εχει μεταλ κατευθηνση... μαγνητες εννοειται οτι δεν προκειται να αλλαξω... επισης να ξεκαθαρισω για μια ακομα φορα οτι δεν προκειται να παω να αγορασω μια κιθαρα επειδη θα μου προταθει εδω αλλα θα κατασταλλαξω σε 5-6 μοντελα που θα μου προτεινετε και θα παω να τα ακουσω πρωτα... δεν ειναι πολυ απλο αυτο που λεω ? εγω ας πουμε δεν ξερω απο λεσ πολ... μια με μαγνητες p-90 MOY KANEI ? αρα ρωταω ωστε καποια μοντελα να αποκλειστουν... δεν νομιζω να μου κανουν ολες... αφου θελω μεταλλοκιθαρα μαλλον καποιες εκ των πραγματων αποκλειονται και καποιες εκ των πραγματων παιζουν... ε... με απλα λογια σας ζηταω αυτους που ξερουν η εχουν λεσ πολ να μου πουν ποια μοντελα παιζουν σε αυτο που θελω ωστε να παω να ακυσω... ετσι εγινε και με τον ενυσχητη ... ανοιξα ενα θεμα και ρωτησα... μου προταθηκαν διαφοροι και πηγα 2 μερες απο το πρωι ως το βραδυ και ακουσα ολους οσους μου ειχαν προταθει... δεν πηγα να ακουσω ουτε fender ουτε epiphone ενυσχητες...επειδη τα παιδια με ειχαν ενημερωσει οτι δεν μου κανουν για αυτο που ζηταω... μου προταθηκε και ο laney vh100r... ουτε που τον ηξερα εγω ...ουτε που ειχα στο μυαλο μου laney ... πηγα και ακουσα mesa boogie dual-single , vht , marshall , peavey , κτλ... κατεληξα... στον dual και σε εναν custom του κουρμπη... οποτε η βοηθεια που μου πρεοσφερθηκε μεσω του φορουμ ηταν ουσιαστικη γιατι περιορισε την αναζητηση μου στα πλεον καταλληλα εργαλεια... διαφορετικα θα εχανα τον χρονο μου κοιτωνας ολους τους ενυσχητες που εχει καθε μαγαζι στην αθηνα γιατι δεν θα ηξερα απο μονος μου αν μου κανουν η οχι... καποιος απο εσας ομως που ειχε ενα orange για παραδειγμα μου ειπε... φιλε θελει και Bsooster για να παιξει αυτο που θες... αρα αποριπτεται... εν πασει περιπτωση εχω ξαναπει οτι αν σε καθε θεμα η απαντηση ειναι λοιπον φιλε πηγαινε στα μαγαζια και ακου τες ολες και βγαλε συμπερασμα τοτε και το φορουμ χανει την σημασια του... αλλος απανταει μπες στο google και ψαξε , αλλος λεει μπες σε αλλο foroum και ψαξε... τοτε το δικο μας φορουμ εδω τι το εχουμε ? εγω θελω την δικη σας αποψη... αυτο το φορουμ διαβαζω και αυτο εμπιστευομαι και κατ επεκταση και τις αποψεις σας που μεχρι τωρα εχουν αποδειχθει πολυ καλες σε ολες μου τις αγορες... το φορουμ εχει την εννοια να προσανατολισει τον αδαη προς μια κατευθηνση . τωρα αν  αδαης θα αποφασισει να δωσει 1000-1500 ευρω ετσι στο κουτουρου χωρις να ακουσει τοτε αυτο ειναι θεμα του καθενος και ποσο μυαλο κουβαλαει... εγω παντως δεν ειμαι ετσι οπως εγινε και με τους ενυσχητες...πηγα και ακουσα... και καποιους τους οποιους ακουσγα πολυ θετικα σχολια ( single recto ) εμενα δεν μου αρεσε...

 

επισης εδω

 

http://www.gibson.com/en-us/Lifestyle/Features/Top10MetalSolos-PartII/

 

βλεπω αρκετους μεταλαδες να παιζουν με λες πολ. και απο οσο ξερω δεν παιζουν ολοι με emg... ο schaffer , o pitrelli , o tipton... παραυτα δεν αναζητω απο την λες πολ τα αμετρητα γκαζια... αυτος ειναι κι ο  λογος που την θελω... για να μπορω να παιξω και κατι αλλο περαν του μεταλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρη,

Νομίζω ότι είναι αρκετά ξεκάθαρη η άποψή μου για το θέμα που έθεσες: Πρέπει να δοκιμάσεις μερικές καλές les paul (και ει δυνατόν, με τον εξοπλισμό σου μαζί) για να καταλάβεις τι ακριβώς θέλεις απο αυτήν την κιθάρα. Το αισθητικό του θέματος το καταλαβαίνω πολύ καλά αλλά είναι κάτι που, εαν το όργανο που θα αγοράσεις δεν σε ικανοποιεί παικτικά και ηχητικά, θα το ξεπεράσεις αρκετά γρήγορα, και έπειτα θα έχεις προβλήματα (ή θα ψάχνεις να την πουλήσεις). Επίσης, το αρχικό σου ερώτημα είναι "ποια gibson les paul standard", είναι αρκετά εξειδικευμένο για να σε κατευθύνουμε (σε σχέση με π.χ. "ποια κιθάρα για μέταλ") όπως λες σε 5-6 κιθάρες (εν προκειμένω, ειναι σαν να μας ρωτάς να σου πούμε ποιο χρώμα θα σου αρέσει).

 

Προσωπικά πάντως, εαν ήταν να αγοράσω les paul, θα έπαιρνα μια '57 vos goldtop (με budget κοντά στα 2000 την πλησιάζεις, αλλά δύσκολα θα βρεις με λιγότερα), την οποία άκουσα και με έκανε να αλλάξω άρδην την άποψη μου για τις les paul.

 

Κάτι τελευταίο, και χωρίς καμία πρόθεση παρεξήγησης, ο τρόπος που γράφεις κάνει αρκετά δύσκολο το να σε διαβάσω - ίσως εαν απέφευγες λίγο τα αποσιωπητικά και άφηνες παραγράφους να το έκανε πιο εύκολο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

προκειται για αγορα που κατα πασα πιθανοτητα θα εχει γινει απο την κοπελα μου... μου ζητησε να της πω τι θελω για δωρο Χριστουγεννων απο τωρα ωστε να προετοιμαστει... οποτε ανοιξα εκεινο το τοπικ γιατι με ενδιαφερε ενυσχητης και καταληξαμε στον dual . της το ειπα συμφωνησε και ολα καλα... σιγουρα θα την βοηθησω με 300-400 ευρω .

 

 

παω να το πω ΤΩΡΑ στην γυναικα μου να δει πως φερονται οι σωστες γυναικες ;) ;D ;D ;D ;D ;D ;D

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως φίλε, άμα με 2 χιλιαρικάκια χτυπήσεις dual rectifier ( με την καμπίνα του προφανώς  ??? ) και les paul standard, τότε θα σε βάλω να μου βρεις και μένα καμια ducati 999 ανταλλαγή με παπί και 2 κατοστάρικα  ;D  ;D  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως φίλε, άμα με 2 χιλιαρικάκια χτυπήσεις dual rectifier ( με την καμπίνα του προφανώς  ??? ) και les paul standard, τότε θα σε βάλω να μου βρεις και μένα καμια ducati 999 ανταλλαγή με παπί και 2 κατοστάρικα  ;D  ;D  ;D

 

χωρις την καμπινα του εννοειται... μπες στο ebay και θα τους βρεις κι εσυ τους dual ...  ουτε καν με 1000... γυρω στα 800 ευρω τους βρισκεις...

 

 

Κάτι τελευταίο, και χωρίς καμία πρόθεση παρεξήγησης, ο τρόπος που γράφεις κάνει αρκετά δύσκολο το να σε διαβάσω - ίσως εαν απέφευγες λίγο τα αποσιωπητικά και άφηνες παραγράφους να το έκανε πιο εύκολο!

 

εχεις δικιο... απο την ταχυτητα...

 

Παντως απο οτι ειδα εχει διαφορες  λες πολ στανταρντ για αυτο και ρωτησα... ξεκινανε απο 1500 ευρω και φτανουν και 2300-2500... μπερδευτηκα.

 

Παρεπιπτωντος η Vos ειναι πολυ ομορφη...

 

 

παω να το πω ΤΩΡΑ στην γυναικα μου να δει πως φερονται οι σωστες γυναικες ;) ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

;D ;D ;D ;D ;D ;D ασε ασε γιατι εχω νευρα... μου ειχε υποσχθει τελεκαστερ στα γενεθλια μου και την εβγαλε με εναν μαγνητη ...

 

 

 

 

Για να το γενικευσω λιγο αν υπαρχει και καποια studio που να αξιζει πειτε μου...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Παντως απο οτι ειδα εχει διαφορες  λες πολ στανταρντ για αυτο και ρωτησα... ξεκινανε απο 1500 ευρω και φτανουν και 2300-2500... μπερδευτηκα.

 

 

Παιζει standard με 1500 ? μηπως λες τις traditional ?

 

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου