Προς το περιεχόμενο

Χρηση multi καλωδιου σε κιθαρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα

 

Θελω να χρησιμοποιησω ενα multi καλωδιο για την συνδεση της πεταλιερας στη λουπα του ενισχυτη

Το καλωδιο που εχω ειναι αυτο

http://www.cordial-gmbh.de/catalog2,25,28,mw34.html

και εδω ειναι οι προδιαγραφες του

http://www.cordial-gmbh.de/media/upload/classic/bulk%20cables/CMS4/Datasheet%20CMS4.pdf

 

Διαβασα σε καποια forum οτι γινεται και οτι συνδεεις το ενα καλωδιο του σηματος κανονικα και το αλλο το βαζεις μαζι με τη γειωση ή οτι βαζεις τα δυο καλωδια του σηματος μαζι και τη γειωση μονη της.

 

Εχει κανει κανεις κατι παρομοιο ή γωριζει να μου πει αμα γινεται

 

ΑΠΟ ΑΥΤΟ

19651092.jpg

 

ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ

60304873.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:(Κανεις δεν ξερει να πει αμα θα υπαρχει προβλημα ετσι και χρησιμοποιησω καλωδιο μικροφωνου για καλωδιο κιθαρας? :(

Αν θα εχω απωλειες κλπ.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

krknow, η λογική λέει να χρησιμοποιήσεις το κατάλληλο καλώδιο για την κατάλληλη δουλειά. Για σύνδεση με 2 επαφές όπως η κιθάρα, θα χρησιμοποιούσα τους "μέσα" αγωγούς όλους μαζί και το μπλεντάζ σαν "-" όπως στο κανονικό καλώδιο κιθάρας.

Αν έχεις κιθάρα με κανονικούς μαγνήτες (όχι active) το καλώδιο με τη σημαντικότερη επίδραση είναι το πρώτο (από τους μαγνήτες μέχρι το πρώτο προενισχυτικό στοιχείο), οπότε εκεί θα έμενα με κανονικό καλώδιο και όχι μικροφώνου ή οτιδήποτε άλλο (όχι ότι δεν θα μεταφέρει το σήμα/ακουστεί η κιθάρα).

 

Το χταπόδι (με τα 6 πόδια  :) ) που δείχνεις στο σχήμα πιθανότατα θα δουλέψει αν κάνεις τις συνδέσεις σωστά. Αλλά κανείς δεν μπορεί να προβλέψει πως ακριβώς θα επιδρά στον ήχο. Πάντως, τι έχεις σκοπό να κερδίσεις? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα δεν εχω να κερδισω τιποτα απλα εχω ενα τετοιο καλωδιο και ελεγα να το κανω σαν πειραμα. Το μονο που μπορει να κερδισω ειναι οτι θα ειναι πιο σημαζεμενα τα καλωδια.

Απο την κιθαρα στη πεταλιερα θα χρησιμοιποιω κανονικο καλωδιο.

       

   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου