Προς το περιεχόμενο

Τι DAW να πάρω σε Mac για να ξεκινήσω;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν διαφωνώ και το αστείο είναι οτί είμαι της σχολής του "Less is more" ;D Αλλά απ΄όσο διάβασα πολλοί λένε οτί όταν αρχίσεις να ασχολείσαι,πολύ σύντομα το GB αρχίζει να είναι "λίγο"...

Έχω ανεβάσει (πάντα σε ερασιτεχνικό επίπεδο) πάνω από 30 κομμάτια εδώ μέσα...πάντα στο Garageband. Και ασχολούμαι από το 2001...Ακόμα περιμένω κάποιον να έχει κάνει κάτι περισσότερο από τα δικά μου, σε οποιαδήποτε άλλα προγράμματα...Προφανώς και όσοι ασχολούνται με τις παραγωγές και ηχοληψίες εξαιρούνται...

Ανέβασέ μας τα πρώτα κομμάτια σου στο Garageband...και εδώ είμαστε ;)

Καλά στα λέει ο Μάνος...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Don't worry about the budget... ;)

 

ΟΚ  ;D

 

Αυτή εδώ είναι λαχταριστή  ;D

 

http://www.thomann.de/gr/apogee_ensemble.htm

 

Βάλε και στο μενού ένα Logic, αφού το λέει η καρδιά σου  ;D

 

http://www.thomann.de/gr/apple_logic_studio_9_d.htm

 

Και βέβαια όλα τα παραπάνω είναι ΑΧΡΗΣΤΑ χωρίς ένα ζευγάρι καλά ηχεία  ;) Βάλε δυο τέτοια λοιπόν

 

http://www.thomann.de/gr/dynaudio_bm6a_mkii.htm

 

 

Το μόνο που μένει είναι να σιγουρευτείς ότι το firewire port του imac δε θα σε πουλήσει- υπάρχουν horror stories για αυτό.

 

Άπαξ συνδεθούν όλα αυτά και παίξουν, σε κάποιο χώρο της προκοπής (ηχητικά), θα έχεις στα χέρια σου τη δύναμη 1.000.000 George Martin. Μακάρι να πουλούσαν κάπου και το ταλέντο και τις γνώσεις του, για να αγοράζαμε ΟΛΟΙ μας  ;)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ανεβάσει (πάντα σε ερασιτεχνικό επίπεδο) πάνω από 30 κομμάτια εδώ μέσα...πάντα στο Garageband. Και ασχολούμαι από το 2001...Ακόμα περιμένω κάποιον να έχει κάνει κάτι περισσότερο από τα δικά μου, σε οποιαδήποτε άλλα προγράμματα...Προφανώς και όσοι ασχολούνται με τις παραγωγές και ηχοληψίες εξαιρούνται...

Ανέβασέ μας τα πρώτα κομμάτια σου στο Garageband...και εδώ είμαστε ;)

Καλά στα λέει ο Μάνος...

 

Off-topic:Είχα μπει παλαιότερα στη σελίδα σου και είδα οτί κρατάς τους παλιούς Mac που έιχες.Ωραίος...Το ίδιο κάνω και εγώ(Commodore,Amstrad,original IBM,Amiga κτλ.) εκτός από τα... κατ΄ευφημισμόν συμβατά,τα οποία και χάρισα όταν είδα το φως το αληθινό... ;D

 

On-topic:Ok,GB τότε.Να μείνω με την κάρτα ήχου που έχω ήδη ή θα πρέπει να πάρω μία πιο εξειδικευμένη?Τι προτείνεις?

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Κοίτα, να σου πω.  ;D

 

Οι Beatles κάνανε τα αριστουργήματά τους σε ένα... τετρακάναλο  ;D  ;D Oh yes! Αν λοιπόν θέλεις να κάνεις μουσική, το garageband φτάνει και περισσεύει.

Αυτό εννοώ κι εγώ. Αν θελεις να γραψεις μουσική, φτάνει και περισσεύει.

 

Οσο για την κάρτα δεν είμαι σίγουρος πως τη χρειάζεσαι. Η εσωτερική του Mac πρέπει να σε καλύπτει αν δεν γράφεις πολλά όργανα ταυτόχρονα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό εννοώ κι εγώ. Αν θελεις να γραψεις μουσική, φτάνει και περισσεύει.

 

Οσο για την κάρτα δεν είμαι σίγουρος πως τη χρειάζεσαι. Η εσωτερική του Mac πρέπει να σε καλύπτει αν δεν γράφεις πολλά όργανα ταυτόχρονα.

 

Τη βγάλαμε τσάμπα δηλαδή? ;D

 

Το πρόβλημα είναι οτί δεν έχω ούτε καν μικρόφωνο το οποίο έτσι κι αλλιώς χρειάζεται.Ποιό θα μου πρότεινες?

 

Όσον αφορά την κάρτα ήχου,ρώτησα επειδή σε σχετικό thread διάβασα ότι χρειάζεται έτσι κι αλλιώς για τουλάχιστον αξιοπρεπή αποτελέσματα.

 

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On-topic:Ok,GB τότε.Να μείνω με την κάρτα ήχου που έχω ήδη ή θα πρέπει να πάρω μία πιο εξειδικευμένη?Τι προτείνεις?

Η κάρτα ήχου....ατυχώς....είναι σαν τους καλούς ενισχυτές...όσο πιο καλή, τόσο πιο καλός ήχος. Επένδυσε λοιπόν σε κάρτα ήχου και καλά monitors και το (οποιοδήποτε) Garageband θα σου φανεί θεϊκό...και στη πορεία βλέπεις εάν χρειαστείς καλύτερο DAW.

 

Οσο για την κάρτα δεν είμαι σίγουρος πως τη χρειάζεσαι. Η εσωτερική του Mac πρέπει να σε καλύπτει αν δεν γράφεις πολλά όργανα ταυτόχρονα.

Στην αρχή, σίγουρα δεν τη χρειάζεσαι. Και εγώ έμεινα 3 χρόνια με την εσωτερική. Μόλις όμως μπήκε η Motu επάνω...ο ήχος απογειώθηκε

 

Είχα μπει παλαιότερα στη σελίδα σου και είδα οτί κρατάς τους παλιούς Mac που έιχες

Μα και τώρα για μουσική ένα καλό G5 έχω :D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα και τώρα για μουσική ένα καλό G5 έχω :D

 

Υπάρχουν και "κακά" G5? ;D

 

Με σειρά προτεραιότητας χρειάζομαι οπωσδήποτε μικρόφωνο.Απ΄όσο γνωρίζω τα Neumann είναι τα κορυφαία.Τι θα μου πρότεινες εσύ?

 

Το μόνο που μένει είναι να σιγουρευτείς ότι το firewire port του imac δε θα σε πουλήσει- υπάρχουν horror stories για αυτό.

 

Δηλαδή?

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ΄όσο γνωρίζω τα Neumann είναι τα κορυφαία.Τι θα μου πρότεινες εσύ?

 

Εσυ θα μας τρελλανεις.....

 

Για να καταλαβεις τι λεω αυτο που ρωτας ειναι σαν το εξης:

 

Που λετε παιδια ειμαι 15 ετων και με ενδιαφερει να ασχοληθω με τον ..αεροπτερισμο...εχω ακουσει οτι τα F16... ;D ;D ;D ειναι πολυ καλα.....να χτυπησω ενα? ;D ;D ;D

 

Παρε ενα RHODE ΝΤ1 να καμεις δουλεια σου και ασε τα Neuman για τα Ocean Wave Studios.... ;)

 

 

Παρε αυτη την καρτουλα

 

http://www.thomann.de/gr/apogee_duet.htm

 

και  ενα ζευγαρι καλα μονιτορ σαν και αυτα

 

http://www.thomann.de/gr/dynaudio_bm5a_mkii.htm

 

και για καμμια...20αρια χρονια θα εισαι οκ.

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα είναι το G5...

 

2414578959_d244bbca73_z.jpg

 

 

  ;D  ;D  ;D

 

Και μαζί με το System X χτύπα και μια μοίρα F-22 με το αεροπλανοφόρο τους  ;D  ;D  ;D

 

So much for no-limit-budget  ;D  ;D  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου