Προς το περιεχόμενο

Τι DAW να πάρω σε Mac για να ξεκινήσω;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Που λετε παιδια ειμαι 15 ετων και με ενδιαφερει να ασχοληθω με τον ..αεροπτερισμο...εχω ακουσει οτι τα F16...    ειναι πολυ καλα.....να χτυπησω ενα?

 

Η πλάκα είναι οτί πιτσιρίκι ήθελα να γίνω ή πιλότος μαχητικών ή πιλότος στην F1.Σχετικά γρήγορα -ευτυχώς θα λεγα...- "προσγειώθηκα" και επανήλθα στην πραγματικότητα... ;D

 

Δίκιο έχεις,αλλά ειδικά στο θέμα του μικροφώνου δεν είναι λογικό να πάρω ένα καλό (F16  ;D) εξ΄αρχής,το οποίο θα το χω έτσι κι αλλιώς για πάντα?Το λέω διότι είμαι γενικά της λογικής οτί αν μπορώ να πάρω κάτι καλό ή και κορυφαίο εξ΄αρχής αυτό και θα κάνω.

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το μόνο που μένει είναι να σιγουρευτείς ότι το firewire port του imac δε θα σε πουλήσει- υπάρχουν horror stories για αυτό.

 

Τι πρόβλημα προκύπτει δηλαδή?

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι πρόβλημα προκύπτει δηλαδή?

 

 

Κάποια Mac έχουν Lucent (Agere) firewire chipset, το οποίο παρουσιάζει προβλήματα με firewire κάρτες ήχου. (clicks και pops στην ηχογράφηση, δυσκολία εγκατάστασης της κάρτας ήχου...μέχρι και το να μη δουλεύει καθόλου η κάρτα ήχου  :'( :'( :'( ).

Αν ο Mac έχει Texas Instruments firewire chipset τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Εγώ πχ έχω Lucent και προτίμησα USB κάρτα ήχου για να αποφύγω πιθανά προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια Mac έχουν Lucent (Agere) firewire chipset, το οποίο παρουσιάζει προβλήματα με firewire κάρτες ήχου. (clicks και pops στην ηχογράφηση, δυσκολία εγκατάστασης της κάρτας ήχου...μέχρι και το να μη δουλεύει καθόλου η κάρτα ήχου  :'( :'( :'( ).

Αν ο Mac έχει Texas Instruments firewire chipset τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Εγώ πχ έχω Lucent και προτίμησα USB κάρτα ήχου για να αποφύγω πιθανά προβλήματα.

 

Σ΄ευχαριστώ για τη διευκρίνιση.Πως μπορώ να δω το δικό μου τι έχει?(από την επιλογή "About this Mac" φαντάζομαι...)

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να το πολυψάχνεις.Αφού εχεις Mac, έχεις ένα σταθερό μηχάνημα υψηλών προδιαγραφών. Εάν δεν αρχίσεις τις "αλχημίες" δεν θα έχεις ποτέ πρόβλημα συμβατότητας, όπως και εγώ τα τελευταία 27 χρόνια που δουλεύω σε Mac.

Εάν αγοράσεις τη μικρή Apogee ή τη μεσαία Motu...και απίθανο ήχο θα έχεις και ΠΟΤΕ κανένα πρόβλημα...και άσε τους άλλους να ψάχνουν τα chipset ;)

Συνήθως τα clicks και pops  είναι θέμα μνήμης...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ΄ευχαριστώ για τη διευκρίνιση.Πως μπορώ να δω το δικό μου τι έχει?(από την επιλογή "About this Mac" φαντάζομαι...)

 

Δεν ξέρω αν το βγάζει στο About this Mac. (δεν είμαι σε Mac αυτή τη στιγμή).

 

Κάνε εκκίνηση του Μαc κρατώντας πατημένα το command + s

Στα μηνύματα που θα σου βγάλει ψάξε για firewire. Αν δεις TI τότε έχεις Texas Instruments.

Για να βγεις, γράψε exit και θα κάνει ο Mac επανεκκίνηση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο manos_m είναι η απόδειξη στους διάφορους χαζούς που λένε ότι οι mac users δεν είναι "ψαγμένοι".

 

Αντίθετα ο marathon συνεχίζει το λιβάνισμα στον Jobs.

 

Δες λοιπόν αυτό:

 

http://www.dawbench.com/win7-v-osx-3.htm

 

Νομίζω είναι το τελευταίο καρφί στο φέρετρο των Mac. Γιατί εντάξει, να πληρώσουμε τα διπλά λεφτά για το image... αλλά να τρέχει και στη μισή ταχύτητα;  :o Έ, αυτό πάει πολύ.

 

Αν η Apple δεν είχε αγοράσει το Logic θα ήταν περίγελος της κοινωνίας.

 

 

Πάντως ακόμα και με αυτόν τον inefficient σχεδιασμό, ένας imac με το garageband αρκεί για να κάνει κάποιος τη δουλειά του. Το λέω για να μην "ψαρώσει" ο ΟΡ και νομίζει ότι χρειάζεται κάτι άλλο παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω είναι το τελευταίο καρφί στο φέρετρο των Mac.

Πάρα πολλοί σχετικοί σαν και σένα το έχουν πεί αυτό τα 27 χρόνια που δουλεύω στα Macs... ::)

Σαν "μη ψαγμένος"...όπως και ο ΟΡ, απλά έχω μάθει να κάνω τη δουλειά μου (όλα αυτά τα χρόνια) σίγουρα, γρήγορα και απλά...εάν αυτό θεωρείται λιβάνισμα στον Jobs...τότε ναι, του χρωστάω τη πισίνα μου ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν το βγάζει στο About this Mac. (δεν είμαι σε Mac αυτή τη στιγμή).

Κάνε εκκίνηση του Μαc κρατώντας πατημένα το command + s

Στα μηνύματα που θα σου βγάλει ψάξε για firewire. Αν δεις TI τότε έχεις Texas Instruments.

Για να βγεις, γράψε exit και θα κάνει ο Mac επανεκκίνηση.

 

Σ΄ευχαριστώ. :)

 

 

Δεν χρειάζεται να το πολυψάχνεις.Αφού εχεις Mac, έχεις ένα σταθερό μηχάνημα υψηλών προδιαγραφών. Εάν δεν αρχίσεις τις "αλχημίες" δεν θα έχεις ποτέ πρόβλημα συμβατότητας, όπως και εγώ τα τελευταία 27 χρόνια που δουλεύω σε Mac.

Εάν αγοράσεις τη μικρή Apogee ή τη μεσαία Motu...και απίθανο ήχο θα έχεις και ΠΟΤΕ κανένα πρόβλημα...και άσε τους άλλους να ψάχνουν τα chipset ;)

Συνήθως τα clicks και pops  είναι θέμα μνήμης...

 

Τυχεράκια...Εγώ σχετικά πρόσφατα είδα "το φως το αληθινό" ;D

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυχεράκια...Εγώ σχετικά πρόσφατα είδα "το φως το αληθινό" ;D

Ποτέ δεν είναι αργά...απλά δεν ξέρω τι να σου ευχηθώ...να γίνεις "ψαγμένος" ή απλά να κάνεις τη δουλεία σου ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου