Προς το περιεχόμενο

Τι DAW να πάρω σε Mac για να ξεκινήσω;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι σίγουρος οτί ήδη υπάρχουν σχετικά threads και θα το εκτιμούσα πολύ αν μπορούσαν να μου παρατεθούν τα links.(εντάξει το παραδέχομαι,βαριέμαι να ψάχνω... ;D)

 

Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με το αντικείμενο,οπότε αν κατά τη διάρκεια της συζήτησης πω καμμιά λ@λ@κία,μη διστάστε,επαναφέρετέ με άμεσα σε τάξη! ;D Τελευταιά με γοητεύει πάρα πολύ η ιδέα να μπορώ να ηχογραφώ στο σπίτι.

 

Για να γίνω πιο συγκεκριμένος:

 

Σχετικά με το hardware:

 

iMac

Intel Core i7  2.8GHz

10GB Ram 1067MHz DDR3

1TB HD Capacity

Mac OS X Version 10.6.4

 

 

Θέμα budget δεν υφίσταται,αν και θεωρώ οτί είναι λαλακία να επενδύσω σε κάτι το οποίο ξεπερνά κατά πολύ τις απαιτήσεις μου και μάλλον δεν θα εκμεταλλευθώ ποτέ.

 

 

Έχω ήδη επισκεφτεί το επίσημο site της AVID και διάβασα σχετικά με τις επιλογές που έχω.Τα Pro Tools HD αποκλείονται επειδή απευθύνονται αμιγώς σε επαγγελματίες.Επομένως έχω δύο επιλογές.

 

 

Και εδώ ακριβώς ζητώ τη γνώμη σας και τη βοήθειά σας.Pro tools LE ή Pro Tools M-Powered?

 

 

Απ΄όσο διάβασα,τα LE είναι ουσιαστικά ένα "όλα σε ένα" τύπου σύστημα,ενώ τα M-Powered είναι μόνο το απαραίτητο software,το οποίο είναι συμβατό μόνο με Midi περιφερειακά.(ξαναθυμίζω τα περί λ@λ@κίας που είπα προηγουμένως... ;D)

 

 

Επίσης θα εκτιμούσα πολύ αν μπορούσε να μου παρατεθεί κάποιο link με επεξήγηση βασικών ορολογιών σχετικά με το home-recording.Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ θα σου έλεγα να ξεκινήσεις να ασχολείσαι με το garageband που το έχεις και τσάμπα, και στην πορεία βλέπεις. Για μένα αν είναι να πάρεις κάποιο πρόγραμμα πάρε το Logic, αλλά στο μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Εγώ θα σου έλεγα να ξεκινήσεις να ασχολείσαι με το garageband που το έχεις και τσάμπα, και στην πορεία βλέπεις.

+1!

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου έλεγα να ξεκινήσεις να ασχολείσαι με το garageband που το έχεις και τσάμπα, και στην πορεία βλέπεις. Για μένα αν είναι να πάρεις κάποιο πρόγραμμα πάρε το Logic, αλλά στο μέλλον.

 

Ήδη το κάνω.Το λες με την έννοια του να "ψηθώ" για κάποιο χρονικό διάστημα σ΄ένα σχετικά απλό DAW και μετά να κάνω το επόμενο βήμα?

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, να σου πω.  ;D

 

Οι Beatles κάνανε τα αριστουργήματά τους σε ένα... τετρακάναλο  ;D  ;D Oh yes! Αν λοιπόν θέλεις να κάνεις μουσική, το garageband φτάνει και περισσεύει.

 

Αν τώρα θέλεις να γίνεις ηχολήπτης, εκεί το πράγμα αλλάζει λίγο. Το πρόγραμμα που θα επιλέξεις θα είναι η πλατφόρμα εργασίας σου- οπότε θα πρέπει να δοκιμάσεις όσα προγράμματα μπορείς για να δεις τι σου ταιριάζει. Μη σου πω ότι θα πρέπει να κάνεις και έρευνα αγοράς για να δεις τι ζητείται περισσότερο.  :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου έλεγα να ξεκινήσεις να ασχολείσαι με το garageband που το έχεις και τσάμπα, και στην πορεία βλέπεις. Για μένα αν είναι να πάρεις κάποιο πρόγραμμα πάρε το Logic, αλλά στο μέλλον.

To αντίστοιχο για pc ποιο είναι?

Κοίτα, να σου πω.  ;D

 

Οι Beatles κάνανε τα αριστουργήματά τους σε ένα... τετρακάναλο  ;D  ;D Oh yes! Αν λοιπόν θέλεις να κάνεις μουσική, το garageband φτάνει και περισσεύει.

 

Αυτό θέλω κι εγώ.Κουράστηκα να κυνηγάω την τεχνολογία.

 

Συγγνώμη για το ''εκτός θέματος''.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To αντίστοιχο για pc ποιο είναι?

 

Αν έχεις αγοράσει κάρτα ήχου, πιθανότατα υπάρχει κάποιο bundled. Αν όχι, θα σου συνιστούσα να τσιμπήσεις μια Presonus, που περιλαμβάνει το πολύ εύχρηστο Studio 1.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Beatles κάνανε τα αριστουργήματά τους σε ένα... τετρακάναλο  ;D  ;D Oh yes! Αν λοιπόν θέλεις να κάνεις μουσική, το garageband φτάνει και περισσεύει.

 

Δεν διαφωνώ και το αστείο είναι οτί είμαι της σχολής του "Less is more" ;D Αλλά απ΄όσο διάβασα πολλοί λένε οτί όταν αρχίσεις να ασχολείσαι,πολύ σύντομα το GB αρχίζει να είναι "λίγο"...

 

Αν υποθέσουμε οτί μένω -προς το παρόν- στο GB,τι κάρτα ήχου θα μου πρότεινες?

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το πόσο;  ;D

 

Don't worry about the budget... ;) Απλά να μπορεί να "σταθεί επάξια" όταν θα ρθει η ώρα για άλλη πλατφόρμα.

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου