Προς το περιεχόμενο

προβλημα εξωτερικου δισκου..(πτωση)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

δυστυχως ενας εξωτερικος δισκος, επεσε απο το γραφειο μου μαρκα (western digital my book 500gb)

 

το αποτελεσμα ειναι να μην φαινεται καθολου στα windows και φυσικα να ακους το τσικ τσικ απο την κεφαλη οποτε τον συνδεεις..

 

υπαρχει περιπτωση να ανακτησω δεδομενα ή ο δισκος θεωρειται dead πλεον?

 

γνωριζω οτι υπαρχουν εργαστηρια που το αναλαμβανουν αλλα σιγουρα απευθυνονται σε εταιρειες οποτε χρεωνουν και απιστευτα ποσα..

 

εχει παθει καποιος κατι παρομοιο?πως το αντιμετωπισε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ!

 

Αναπολώ τα δεδομένα μου... :-)

 

Άμα κάνει το λεγόμενο "click of death" , ίσως προλάβεις να σώσεις κάτι, ίσως όχι.

Το μόνο που κατάφερα είναι μετα απο διαδοχικές προσπάθειες , αναποδογυριζοντας το δίσκο σε διάφορες θέσεις, συνδέοντας τον σε pc, Mac & Linux , ήταν να διαβάσει για λίγο κάποιους φακέλους .... Επειδή είχε στραβώσει κ η υποδοχή, είχα σπάσει το περίβλημα κ είχα χρησιμοποιήσει adaptor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δει τέτοιους δίσκους να πέφτουν και να μη μασάνε. Είναι θέμα τύχης μαλλον... ίσως το γραφείο σου να είναι κ λίγο πιο ψηλό απ όσο πρέπει..  :-\

 

Λειτουργούσε όταν έπεσε;

Είσαι σίγουρος οτι ο δίσκος παίρνει σωστά ρεύμα και ανάβει;

 

Μπορεί να ακούγεται χαζό, αλλά μου έχει τύχει από πρόβλημα στο "κουτί" να μη δουλεύει ο δίσκος, να ανοίξω το κουτί {καταστρέφοντάς το} και να τον βάλω μέσα στο tower μου ως εσωτερικό SATA και να δουλέψει!

 

Άμα κάνει το λεγόμενο "click of death" , ίσως προλάβεις να σώσεις κάτι, ίσως όχι.

Τι ν αυτό; Κάποιος ενοχλητικός επίμονος μηχανικός ήχος του σκληρού; Αυτά τα "τσικ τσικ απ την κεφαλή" που αναφέρει ο gpiad?

 

γνωριζω οτι υπαρχουν εργαστηρια που το αναλαμβανουν αλλα σιγουρα απευθυνονται σε εταιρειες οποτε χρεωνουν και απιστευτα ποσα..

νομίζω ότι πριν απευθυνθείς σ αυτούς αξίζει να κάνεις μια προσπάθεια μόνος σου με διάφορα προγράμματα recovery που κυκλοφορούν...

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο internet κυκλοφορύν διάφορα γιατροσόφια, με κλασικότερο αυτό που βάζεις το δίσκο στην κατάψυξη  :o με την ελπίδα ότι μετά θα δουλέψει για μια και μοναδική φορά, δίνοντάς σου την ευκαιρία να πάρεις ότι σώζεται. Εμένα δε μου πέτυχε, υπάρχουν άλλοι που ορκίζονται ότι τους έσωσε.

 

Αν έχεις χάσει κάθε ελπίδα, δοκίμασε ... αυτό ίσως βοηθήσει.

 

Έχεις μιλήσει με κάποια εταιρεία; Ίσως να μην είναι τόσο εξωφρενικές οι τιμές όσο φαντάζεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτο με την καταψυξη μη το κανετε, εμενα μονο χειροτερα τα εκανε... Σκεφτειτε απλα οτι με το που βγει ο παγωμενος πλεον δισκος απο την καταψυξη, θα αρχισει να θερμενεται αποτομα. Αυτο δημιουργει υγρασια, και υγρασια στα ηλεκτρονικα is no good...

 

Αν δεν υπηρξε head crash, και τα πλατω ειναι ανεπαφα, υπαρχει μια extreme λυση, αλλα πρεπει να ανοιξεις δισκους κλπ.

 

Θα σου προτεινα πρωτα να δοκιμασεις να βγαλεις τον δισκο απο το περιβλημα και να τον δοκιμασεις σαν εσωτερικο, και αν δεις φως, να δοκιμασεις κανενα προγραμμα για recovery.

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D ;D ;D

 

ΥΓ: Το βιντεο 445 ειναι μετα την ολικη καταστροφη. Δεν εχει ουτε την κεφαλη πανω :P

Το 446 ειναι λιγο μετα την καταψυξη(εννοειται οτι δεν περιμενα να κανει κατι ;))

Hdd_broken.zip

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι DAW χρησιμοποίησες;  ;D

Είχε μπει κοντά στα κατεψυγμένα Μπαρμπα-Στάθης ή τους κιμάδες;  :D

 

 

 

Tι λογική έχει αυτό με την κατάψυξη αλήθεια;

 

 

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι DAW χρησιμοποίησες;  ;D

Είχε μπει κοντά στα κατεψυγμένα Μπαρμπα-Στάθης ή τους κιμάδες;  :D

 

Το DAW ηταν Sony Erricson K850i, με onboard microphone ;D

Πανπαλαιος 12αρης IDE σκληρος, ηταν για πεταμα. Απλα παντα ηθελα να ανοιξω και εναν σκληρο δισκο :P

 

 

Tι λογική έχει αυτό με την κατάψυξη αλήθεια;

 

Αυτο υποτιθεται οτι το κανουν αν εχει σταματησει να λειτουργει σωστα απο την υπερθερμανση. Και καλα με το κρυωμα θα συσταλουν τα πλατω και τα υπολοιπα εκει μεσα, οποτε θα περιστρεφεται παλι ο δισκος για λιγη ωρα ::) ::) ::)

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου