Προς το περιεχόμενο

Pro Tools 9


multiprofes7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή το delay compensation το θεωρώ ΤΕΡΑΣΤΙΟ update για τα protools  ;D ;D ;D

 

1) έχω mpowered academic license. Γνωρίζει κανείς αν θα έχω θέμα σε upgrade? Μπορώ κανονικά να παω στα 9?

2) αν διαλέξω αμερική να το πληρώσω σε δολλάρια γλιτώνω παραπάνω από 100 ευρώ. Σε download μορφή θα το κατεβάσω. Μπορεί να γίνει αυτό; εχει ιδέα κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

1) έμαθα από το φόρουμ της digidesign ότι δικαιούμαι κανονικά upgrade.

 

Οπότε μένει να απαντηθεί το 2. Επίσης κάτι διάβασα ότι παίζει και έκπτωση φοιτητική στο upgrade! Μακάρι..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λύθηκε και το δεύτερο θέμα. Στην studica.com υπάρχει protools 9 academic crossgrade για mpowered academic , δηλαδη παω απο academic license σε academic crossgrade. ΜΙΑ ΧΑΡΑ!

Εκανα το order, εστειλα το id μου απο την σχολή και έγινε accepted. Which means ότι σε 2-3 βδομάδες θα έχω boxed edition protools 9 με 156.625 EUR τελική τιμή μαζί με τα shipping + taxes.

:)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Θεωρώ ότι για μένα είναι κοροιδία το θέμα μια και αγόρασα τα προ τουλς με το Μ μποξ το Πάσχα για 250 ευρώ.Τέλος πάντων ,όπως είπε και κάποιος πιο πριν αυτό έχουμε μ αυτό θα πορευτούμε . Έτσι κι αλλιώς είμαι παντελώς άσχετος και ακόμα παλεύω με τα βασικά ,τι να τη κάνω την αναβάθμιση ,μέχρι να μάθω τα 8 και τα 9 ικανοποιητικά ίσως έχει βγει το 25  ;D

Αλήθεια αυτό το ντιλέι που λέτε ότι είναι τόσο βασικό και σε άλλα προγράμματα εμπεριέχεται από παλιά τι ακριβώς κάνει?

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα plug ins θελουνε καποιο χρονο για να επεξεργαστουν το σημα γιαυτο και εχουν latency γιαυτο αν δοκιμασεις να φορτοσεις ενα plug in με μεγαλο latency ενα linear phase eq πχ θα ακουσεις σπασιματα στον ηχο επειδη το plug in δεν θα προλαβαινει να κανει την επεξεργασια .Το auto delay compesation υπολογιζει αυτοματα το delay και καθυστερει ολο το project αναλογα ετσι ωστε το play back να μην εχει προβληματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην πραξη αυτο που θα αντιμετωπίσεις ειναι οταν φορτωσεις μπολικα plugin να ακουγονται ασυγχρόνιστα τα κανάλια σου.. κοινως δεν μπορεις να δουλεψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι δεν εχει να κανει με το ποσα plug ins θα φορτωσεις.Αν ανοιξεις πολλα plug ins που εχουν latency 0 και εχεις προβληματα στο playback πιο πιθανο μου φαινεται να ειναι λογο φορτομενης cpu.Απ την αλλη και μονο ενα audio track να ανοιξεις αν βαλεις ενα plug in το οποιο εχει μεγαλο latency οπως πχ το pro q , στην επιλογη  linear phase maximum latency εχει latency 24576 samples θα εχεις προβλημα και ας ειναι το μονο plug in που εχεις ανοιξει.Στις προηγουμενες εκδωσεις των pro tools le και m powered δεν ειναι οτι δεν γινεται να ανοιξεις τετοια Plug ins.Απλα πρεπει να πας να ρυθμισεις μονος σου το delay compensation(το οποιο πας σε ενα menu και λεει πoiο ειναι για το καθε plug in) δεν ξερω ομως πως ,γιατι δουλευω cubase αλλα εχω δει ατομο σε pro tools 8 le να το κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικα και μπορεις να το κανεις αλλα οταν καθε καναλι εχει αλλο latency και πας και αρχιζεις και aux buss και parallel compressing και τετοια.. τα λεγαμε. πρεπει να τρως μια ωρα σεταρισμα και ρυθμισεις. τα Protools ειναι αθλια χωρις το delay compensation και σιγουρα η χειροτερη μου αγορα ever καθως δεν τα εχω αγγιξει παρά μονο για editing audio χωρις plugins, χωρις τιποτα. Τουλαχιστον αναμενω τα 9 που το διορθωσανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με τα μάνιουαλ εκμάθησης που διαβάζω -χωρίς να τα έχω δοκιμάσει στη πράξη- αυτό είναι ένα πρόβλημα που λύνεται με ρυθμισεις . Συγχρόνως σου παρέχεται και η δυνατότητα να σετάρεις τηη ρύθμιση για άμεση χρήση σε επόμενη εγγραφή . Βέβαια αυτή η ιστορία γίνεται για κάθε όργανο ή πλαγκ-ιν χωριστά ,πάντως είναι κάτι που λύνεται σύμφωνα με τα λεγώμενά τους . Σίγουρα έχεις δίκιο ότι είναι ταλαιπωρία να κάνεις όλη αυτή τη διαδικασία ,αλλά τελικά όλο το πρόγραμμα παρουσιάζει παρόμοιες καταστάσεις .  Ρύθμιση εδώ ,ρύθμιση εκεί και πάει λέγοντας.

Ουσιαστικά διαβάζωντας και μην έχοντας συχνά κοντά μου το προγραμμα να το δουλεύω συγχρώνος διαπιστώνω ότι απαιτεί τρελό διάβασμα ,σημειώσεις και πολλές ώρες πειραματισμών για να φτάσεις να το μάθεις .Επίσης χωρίς το μάνιουαλ εκμάθησις της Lynda.com  δε πιστεύω ότι θα υπήρχε πιθανότητα να ασχοληθώ και απλά θα το πέταγα στα σκουπίδια ή θα το σκότωνα σε κανέναν άλλο μια κι εγώ δεν είχα καμιά επαφή με όλο αυτό το πράμα που λέγεται DAW-VST κλπ

Δε βαριέσαι για ένα μεσήλικα σα και μένα  που θελει να σκοτώνει το χρόνο του και να του σπάνε τα νεύρα είναι μια καλή ασχολία  ;D. Που ξέρετε ,μπορεί μετά θάνατον οι κληρονόμοι ου να βρουν τις μοναδικές ηχογραφήσεις μου και να με κάνουν διάσημο κι αυτοί να γίνουν πλούσιοι  ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου