Προς το περιεχόμενο

Leonard Cohen Alexandra leaving (did it my way)


fenderiarhs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mια πιο βαρια ενορχηστρωση με strings, hammond κ.λ.π του κομματιου του L. Cohen. Eιμαι λιγο δυσπιστος ως προς το καλογουστο της υποθεσης καθως το κομματι ειναι αρκετα πιο βαρυ απο το original (και ειδικα οταν προκειται για Cohen τα πραγματα ειναι αυστηρα) οποτε κραξτε αφοβα αν ειναι κιτς. Ζητουνται επισης λοιπες παρατηρησεις  ;D ;D ;D ;D

 

 

 

 

Και για οσους το ψαχνουν περισσοτερο o Leonard σαφως εμπνευστηκε απο αυτο:

http://users.hol.gr/~barbanis/cavafy/antony-gr.html

alexandra_leaving_my_version_no_normalize_24bit_2.mp3

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπρεπε να πάω στο youtube και να ακούσω το original για να καταλάβω τι επεμβάσεις έκανες. Παρακινδυνευμένο project γιατί το συγκεκριμένο κομμάτι είναι ένα αριστούργημα απ' όλες τις απόψεις. Παρόλα αυτά νομίζω ότι το εγχείρημά σου πέτυχε.

 

Στα συν το πολύ ωραίο σολάκι της κιθάρας που είναι εντελώς μες στο κλίμα.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα αυτο το κομματι του Cohen δεν ειναι απο τα αριστουργηματα :P

Ειναι απλα ενα κομματι. Δεν με χαλασε τιποτα απ οτι εκανες. Μου αρεσε

κι εμενα η κιθαρα, μαλιστα σε καποιες φασεις θα μπορουσε να ηταν πιο

φλυαρη αλλα καταλαβαινω τους δισταγμους σου. Στα + τα vox τα οποια

προτιμω απο το hammond. Ξερεις... περι ορεξεως κουνουπιδοξυλο ;)

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα αυτο το κομματι του Cohen δεν ειναι απο τα αριστουργηματα :P

 

 

Eνας λογος που εκανα οτι εκανα ειναι οτι πιστευω οτι το κομματι ειναι αριστουργηματικο ειδικα απο αποψης lyrics (οπως ολα φυσικα του Cohen) αλλα αδικειται απο την εντελως "αδεια" ενορχηστρωση. Αλλο πραγμα η λιτοτητα και αλλο το ελλειπες  :o :o :o :o ::) ::). Οσες φορες το ακουγα ενω παντα ελεγα "τι κομματαρα" παντα περιμενα να ακουσω κατι παραπανω.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετική ατμόσφαιρα, ωραία φωνητικά (και από τους 2- ποιοί είναι-ο εις να υποθέσω είσαι συ?). Από τη στιγμή που ακούγεται ο στίχος καθαρά, πετύχατε το σκοπό σας. Εύγε.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Hey στο ξεθάβω γιατί η συγκεκριμένη περίπτωση μου είχε αρέσει πάρα πολύ όταν το είχα ακούσει και είχα απορίες ως προς το τι έκανες.

Κατ αρχάς, έχεις πάρει απευθείας το κομμάτι του cohen και συμπλήρωσες τα πλήκτρα και την κιθάρα. Έτσι όλα τα υπόλοιπα είναι τα original έτσι; Δηλαδή δεν τραγουδάς εσύ πχ.

 

Μου αρέσει πάρα πολύ η δουλειά και το κομμάτι και οι προσθήκες σου. Μόνη ένσταση στην αρχή στα δικά μου ηχεία (m-audio bx5a) είναι πάρα πολύ έντονη έως ενοχλητική από 0:42 μια χαμηλή που εμφανίζεται.

 

Προσωπικά δεν θεωρώ πάντως το αυθεντικό ελλιπές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Σωστα για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις ουτε η φωνες ειναι δικες μου (αν και θα πληρωνα οσο οσο για να ειχα φωνη σαν του Cohen) και σαφως οτι εχω βαλει ειναι πανω απο το κομματι του Cohen (ισως γι αυτο να ακους τις ενοχλητικες χαμηλες που λες). Παντως ακουγοντας το μετα απο καιρο και με "ξεκουραστα" αυτια ειμαι λιγοτερο ενθουσιασμενος απ οτι αρχικα.  >:( >:( >:( >:(

 

Ισως ελλειπες να μην ειναι η σωστη λεξη αλλα η αισθηση οτι θα ηθελα κατι παραπανω καθε φορα που το ακουγα υφισταται. Απο την αλλη ο kos Leonard ειναι τοσο δυνατος στιχουργικα που ισως σκοπιμα το ενορχηστρωτικο κομματι ειναι πιο "ελαφρυ" (<----παλι λαθος λεξη χρησιμοποιησα).

 

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου