Προς το περιεχόμενο

Επιλογή DAW


Acanthor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διαβάζοντας πολλές ώρες τώρα παλιά θέματα και αναζητώντας το καλύτερο για την περίπτωσή μου DAW, ακόμα δεν έχω καταλήξει και γι'αυτό ζητώ τη βοήθειά σας. Τα δεδομένα είναι τα εξής:

 

Είμαι κιθαρίστας και έχω τη Line6 Toneport UX1 ως κάρτα ήχου και κατά συνέπεια χρησιμοποιώ το podfarm με το οποίο είμαι αρκετά ευχαριστημένος.

Αυτό που θέλω να κάνω από δω και στο εξής είναι να καταφέρω να φτιάχνω κομμάτια από την αρχή. Όχι μόνο με rock ήχους αλλά και electro με λούπες υποθέτω, hip-hop και ό,τι κάτσει γενικώς πειραματικά...

 

Με την toneport μου δόθηκε και το Ableton Live 7 lite και έλεγα να ξεκινήσω μ'αυτό αν και επειδή βλέπω ότι δεν είναι ιδιαίτερα διαδεδομένο οπότε δεν ξέρω αν κάνει αυτά που θέλω, σκέφτομαι να δοκιμάσω το Reaper που απ' ό,τι διάβασα είναι εύχρηστο, αρκετά ελαφρύ και οικονομικό. Επίσης είχα κάποτε δουλέψει για λίγο το cooledit το οποίο έγινε audition, αλλά δε βρήκα πολλά στοιχεία γι'ατό εδώ.

Η άλλη σκέψη είναι να πάρω το cubase 5 essential (ή σε trial για λίγες μέρες) που είναι στην απλή έκδοσή του πιο οικονομικό (140 ευρώ) μιας και στο παρελθόν έχω χρησιμοποιήσει για λίγο το SX3 ΜΟΝΟ όμως για ηχογράφηση κιθάρας και για import midi για δημιουργία backing tracks...

 

Αν βοηθάει να αναφέρω ότι το pc διαθέτει έναν Quad Core 2 2,4ghz με μνήμη DDR3 2GB.

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Όμηρος

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

απλά

 

Το Repear έχει trial version που είναι απεριόριστη. Πήγαινε, κατέβασέ το και δοκίμασέ το. Αν είναι δίνεις και τοα $60, και είσαι κύριος!

 

Τα πιό πολλά προγράμματα έχουν δυνατότητες. Το θέμα είναι τι σε βολεύει εσένα.... (γενικά μιλάω, έτσι; προφανώς το FL είναι λιγότερο "ροκ" από το Cubase, και το DP πιο οπτικό, από το Ableton...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον έχεις το live, θα έλεγα να το ψάξεις λίγο, να δεις αν σε εμπνέει/βολεύει κτλ.

 

Το δουλεύω 2 χρόνια τώρα και με έχει βολέψει πολύ. Σε σχέση με το cubase το βρήκα πιο εύκολο και πιο ευχάριστο. Αν και “ευνοεί” πολύ τη δουλειά με samples, λούπες κτλ. μπορείς να κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου με audio και midi ηχογραφήσεις.

 

Επίσης υπάρχει μια αναβάθμιση που μπορείς να κάνεις δωρεάν(lite 8  ).

Η έκδοση που έχεις έχει περιορισμένες δυνατότητες αλλά σου δίνει νομίζω μια καλή εικόνα του προγράμματος. Δες εδώ αναλυτικά τα χαρακτηριστικά σε σχέση με την πλήρη έκδοση:

http://www.ableton.com/pages/live_8/comparison_chart/live_lite_8

 

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά έχω δουλέψει με Cubase SX2 και SX3, με το Ableton Live, το Fruity Loops 9 και το Reaper...

Σου συνιστώ Reaper ως Main DAW γιατί είναι εύχρηστο και ελαφρύ σαν πρόγραμμα, χωρίς να στερείται δυνατοτήτων σε σχέση με άλλα.

Κάνει πολύ καλή δουλειά.

Μέσω του Reaper μπορείς επίσης να τρέξεις το Ableton και να φτιάξεις εκεί τα samples και τις λούπες σου, διότι το Ableton είναι το καλύτερο για τέτοια δουλειά...

Γενικά όλα παίζουν σε trial versions. Κατέβασε, δοκίμασε και πειραματίσου και δεν θα έχεις δυσκολία επιλογής... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ όλους!

Η αλήθεια είναι ότι δεν είμαι ιδιαίτερα εξοικειωμένος με τα προγράμματα του είδους και έλεγα να ξεκινήσω όσο πιο "safe" (όχι ως προς την ευκολία, αλλά ως προς αυτό που θα κάνει τη δουλειά που θέλω καλύτερα) γίνεται ώστε να αρχίσω να μαθαίνω από την αρχή αυτό που κατά πάσα πιθανότητα θα μου κάνει τη δουλειά. Καλό είναι να είναι ένα πρόγραμμα εύχρηστο αλλά αν δεν έχεις ξαναδουλέψει μ'αυτά ό,τι και να κάνεις δύσκολα θα σου φανούν.

Απ' ό,τι είδα έχει αρκετούς περιορισμούς το Ableton lite σε σχέση με την πλήρη έκδοση που ίσως στο μέλλον μου φανούν, αν και δεν τους καταλαβαίνω όλους τους περιορισμούς. Διορθώστε με αν κάνω λάθος!  ;)

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω καταλήξει ακόμα.... ::)

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ό,τι είδα έχει αρκετούς περιορισμούς το Ableton lite σε σχέση με την πλήρη έκδοση που ίσως στο μέλλον μου φανούν, αν και δεν τους καταλαβαίνω όλους τους περιορισμούς. Διορθώστε με αν κάνω λάθος!  ;)

Ο βασικός περιορισμός είναι τα κανάλια. Το lite προσφέρει συνολικά 8 audio/midi κανάλια(προσοχή, όχι 8 audio ΚΑΙ 8 midi όπως εύκολα μπορεί κανείς να παρανοήσει απ’ το site της ableton).

Αν δεν σε πειράζει αυτό, προχώρησε. Φαντάζομαι πως απ’ τη στιγμή που είσαι αρχάριος στα DAW, δεν θα σε απασχολήσει σε πρώτη φάση.

 

 

 

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου συνιστώ Reaper ως Main DAW γιατί είναι εύχρηστο και ελαφρύ σαν πρόγραμμα, χωρίς να στερείται δυνατοτήτων σε σχέση με άλλα.

Κάνει πολύ καλή δουλειά.

 

+10000000

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω καταλήξει ακόμα.... ::)

 

Ρίξε μια ματιά κι εδώ:

 

http://www.recordingreview.com/

 

Getting Started With Home Recording

A beginner's guide to everything you need to get started recording music at home and will hopefully allow you to avoid some pitfalls

 

...στο σημείο που λέει software

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κατεβάσει από το σάητ το Reaper και έχω αναβαθμίσει το Ableton Live 7 στην έκδοση 8 αφού ήταν και δωρεάν. Λέω να ξεκινήσω με το reaper και ίσως παράλληλα να ψάξω λίγο και το ableton εφόσον τα έχω εύκαιρα και δωρεάν με όποιους περιορισμούς φυσικά...

Υποθέτω όμως ότι τώρα πρέπει να βρω και μερικά VST για τα όργανα που θέλω να βάλω στα tracks ή λούπες κλπ. Έχει να πέσει πολύ διάβασμα! Καμιά πρόταση για το ξεκίνημα?...

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου