Προς το περιεχόμενο

Κερδίστε χώρο για τα drums σας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε μου  DO IT!!!!!Πάνε κάμποσα χρονάκια που είμουν στη θέση σου,ισως και χειρότερα.Να φανταστείς είχα φυσικά τύμπανα στο σπίτι της γιαγιάς και όποτε η πρόβα ξέφευγε λιγάκι οι γείτονες μας πετούσαν πετρες,χώρια οι μπάτσοι που απ' τις πολλές φορές που ερχότανε με καταγγελίες έγιναν και φιλαράκια και κάθονταν κι ακούγαν τη μουσική μας.Από τότε όμως πού διαμόρφωσα το πλυσταριό σε studio τέρμα οι κακές παρέες κι οι φασαρίες.Εγώ βέβαια "επένδυσα" σε χρόνο και προσωπική δουλειά, αλλά έτσι κι αλλιώς πίστεψέ με δεν υπάρχει καλύτερο από το να έχεις τον χώρο σου.Απλά είτε μόνος είτε με εταιρεία ο σχεδιασμός και οι λεπτομερειες πρέπει να γίνουν προσωπικά από σένα σύμφωνα με τις ανάγκες σου.Και προσοχή!Μην βιαστείς και ποτέ μη πεις "αντε να τελειώνουμε".Είναι κάτι πού θα τόχεις μιά ζωή,κι ίσως κάποτε και τα παιδιά σου.Ολόψυχα καλή τύχη,κι άν μετανιώσεις και πεις να το κάνεις μόνος σου εδώ είμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Είναι κρίμα ένας άνθρωπος της πατέντας (diy), όπως φαίνεται ότι είσαι, να σκέφτεται να πάρει δάνειο και να δώσει 12.000 ευρώ σε κάποιον να του κάνει κάτι που με 2-3χιλιάρικα και αρκετό ψάξιμο και μελέτη μπορεί να κάνει μόνος του! Πόσο μάλιστα όταν μιλάμε για ερασιτεχνική φάση σε σπίτι, χόμπι δηλαδή.

 

Το χόμπι δεν είναι επένδυση, επένδυση είναι κάτι που έχει απόδοση και επιστροφή του αρχικού κεφαλαίου.

 

Κάποιες απλές σκέψεις, από εκεί και πέρα δικά σου τα γένια δικά σου και τα χτένια.

 

Τωρα θελω να γινω superfunk και να αναθεματισω τις νοοτροπιες της φυλης μας.

 

Μα ελεος. Ολα πια τα ξερει ο Ελληνας? κλασσικη λογικη "Ελα μωρε τωρα θα πληρωσω εγω για μονωση και μελετες? εγω ειμαι γατος θα το κανω μονος μου με τα μισα λεφτα"

 

Αποτελεσμα : Το εκανες σκατα, και μετα ειτε το χαλας και πανε ολα στο διαολο, ειτε το διορθωνεις και εχεις κατι πιο κακοφτιαγμενο απο το αρχικο που εχει κοστισει περισσοτερο σε χρηματα και ταλαιπωρια.

 

Σωστα σκεφτεται ο beeros και θελει να απευθυνθει στους ειδικους.

 

Επισης οταν μιλαμε για χομπυ μιλαμε για χωσιμο λεφτων και οχι για αποσβεσεις κλπ.

 

Τελος υπαρχουν και καποια πραγματα που δεν αποτιμωνται αμεσα σε χρημα αλλα εχουν μεγαλη αξια, οπως το να ξερεις οτι εχεις ενα χωρο να σε φτιαχνει και να μπορεις να παιξεις οποτε θελεις ανετος και χωρις να σκεφτεσαι οτι σπας τα @ρχιδι@ της οικογενειας σου η των γειτονων σου.

 

παντως μου κανει εντυπωση οτι με ενα τετοιο μπατζετ δεν θα εισαι σε θεση να παιζεις (εστω τυμπανα μονο) οτι ωρα θελεις! (αν το αντεληφθην σωστα)

 

ΥΓ ασχετο γλωσσολογικο σχολιο : Αυτο το "ενοικαρης" χτυπαει καπως

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως μου κανει εντυπωση οτι με ενα τετοιο μπατζετ δεν θα εισαι σε θεση να παιζεις (εστω τυμπανα μονο) οτι ωρα θελεις! (αν το αντεληφθην σωστα)

 

το τελικό μπατζετ θα εξαρτηθει από το επιθυμητο μου αποτέλεσμα όταν (και αν) το κάνω θα το ξανασυζητήσω

αυτό που με πικραίνει είναι ότι οι εργοδοτες μας δεν ειναι συνεπείς στις πληρωμες τους με αποτέλεσμα να μένουν πισω διαφορες υποχρεωσεις

σκεψου οτι θελω τουλαχιστον 5000 να τα δωσω μπροστά να μου φυγει το βασικό αγχος και περιπου τόσα είναι αυτα που ήδη μου χρωστάνε...

 

ΥΓ ασχετο γλωσσολογικο σχολιο : Αυτο το "ενοικαρης" χτυπαει καπως

 

γιατι ρε μαν χτυπάει κάπως, εγω ειμαι ο ενοικιαστής και ''εσύ'' ο ενοικάρης aka αυτός που πληρωνει το ενοικιο...δεν τον ειπα δούλο...

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεος? ::)

 

το DIY φίλτατε hwept είναι παγκόσμιο φαινόμενο και όχι ελληνική λογική. Δεν μιλάμε για ιατρική επέμβαση εδώ! Ο καθένας όπως το βλέπει, αν πιάνουν τα χέρια σου και έχεις και όρεξη να μάθεις 5-10 πράγματα τότε δεν θα βγεις ποτέ χαμένος σε οτιδήποτε και αν πιάσεις να κάνεις μόνος σου! Αν εσύ τώρα πληρώνεις για να σου αλλάξουν και μια λάμπα στο φωτιστικό μαγκιά σου!

 

Χαμένος θα βγείς αν δώσεις 12.000 χωρίς καν να μπορεί κανείς να σου μιλήσει για 100% σωστό αποτέλεσμα, και μετά την φας και τρέχεις να διωρθώσεις τα αδιώρθωτα! Sorry αλλά στις εποχές που ζούμε και με τα κατασκευαστικά δεδομένα της Ελλάδας (ότι δηλώσεις είσαι κτλ κτλ) είναι πολλά τα λεφτά! Εκτός βέβαια αν σου περισεύουν και δεν σε ενδιαφέρει κι όλας τότε μιλάμε για άλλο πράγμα!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεος? ::)

το DIY φίλτατε hwept είναι παγκόσμιο φαινόμενο και όχι ελληνική λογική. Δεν μιλάμε για ιατρική επέμβαση εδώ! Ο καθένας όπως το βλέπει, αν πιάνουν τα χέρια σου και έχεις και όρεξη να μάθεις 5-10 πράγματα τότε δεν θα βγεις ποτέ χαμένος σε οτιδήποτε και αν πιάσεις να κάνεις μόνος σου! Αν εσύ τώρα πληρώνεις για να σου αλλάξουν και μια λάμπα στο φωτιστικό μαγκιά σου!

 

Χαμένος θα βγείς αν δώσεις 12.000 χωρίς καν να μπορεί κανείς να σου μιλήσει για 100% σωστό αποτέλεσμα, και μετά την φας και τρέχεις να διωρθώσεις τα αδιώρθωτα! Sorry αλλά στις εποχές που ζούμε και με τα κατασκευαστικά δεδομένα της Ελλάδας (ότι δηλώσεις είσαι κτλ κτλ) είναι πολλά τα λεφτά! Εκτός βέβαια αν σου περισεύουν και δεν σε ενδιαφέρει κι όλας τότε μιλάμε για άλλο πράγμα!

 

Αγαπητε φιλε fleamail μαλλον παρανοησες....

 

Εγω δεν κατεκρινα το DIY το οποιο ειναι μεν παγκοσμιο φαινομενο αλλα εχει και ορια.

 

Αναφερεις μια ακραια λογικη "να πληρωνεις για να σου αλλαξουν λαμπα". Προφανως και δεν το κανω και προσπαθω οτι μπορω να το φτιαχνω μονος μου.

 

Εγω αυτο που στιγματιζω ειναι αυτο που με 100% μπορω να πω οτι εχει η φυλη μας (για αλλου δεν ξερω) το να σνομπαρει αυτο που λεμε τεχνογνωσια εμπειρια σπουδες

 

Το να πιστευεις οτι εισαι ικανος γιατρος / αρχιτεκτονας / μηχανικος αυτοκινητων / οικοδομος / λογιστης /εργολαβος  κλπ και να εχεις την εντυπωση οτι μπορεις να κανεις τα παντα μονος σου ειναι αφελες τουλαχιστον και με μαθηματικη ακριβεια οδηγει σε χασιμο χρονου κοπου και χρηματος.

 

Τωρα στο συγκεκριμενο παραδειγμα μας λες οτι η εταιρια που θα κατασκευασει το room in a room με εξαερισμο και η οποια ειδικευεται σε τετοιες κατασκευες θα εχει αμφιβολο αποτελεσμα και μετα θα τρεχει να διορθωσει τα αδιορθωτα!!!! Μα πραγματικα ΕΛΕΟΣ

 

Ενω αν το κανει μονος του .... θα βγει φτηνο και γαματο και δεν θα τρεχει να διορθωει τιποτα. Χωρις να το εχει μελετησει / κατασκευασει /κλπ ποτε του πριν θα το κανει καλυτερα απο μια εξειδικευμενη εταιρια????? Ειναι δυνατον??

 

Δεν αμφισβητω οτι τα χερια του πιανουν, αλλα καποια πραγματα, πως να το κανουμε, δεν ειναι τοσο απλα.

 

Επιμυθιο  : οποιος γουσταρει το κανει μονος, και η πορεια δειχνει αν το κανει καλυτερα και φθηνοτερα απο τους επαγγελματιες του ειδους. Και βεβαια στο φθηνοτερα πρεπει να υπολογιστει τοσο η προσωπικη εργασια που δεν χρεωνεται αλλα κοστιζει, και βεβαια οι διαφορες επιδιορθωεις που θα χρειαστουν και θα ειναι αποτελεσμα της ελλειψης εμπειριας και τεχνογνωσιας

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πάντως εγώ που το έκανα "μόνος" μου και σχετικά φθηνά μπορώ να πω τα εξείς:

1. Μίλησα με τον Νίκο (Fabricaudio) Και μου έκανε μία ψιλομελέτη. Νά 'ναι καλά ο άνθρωπος (και όταν κατέβεις χτύπα ένα τηλ να βρεθούμε για μπύρες ντε!)

2. Δεν έκανα μόνος μου τα εργατικά, έβαλα συνεργείο. Απλά ΔΕ μπορούσα! Ούτε είχα το χρόνο (ο χρόνος ΕΙΝΑΙ χρήμα για κάποιους). Παρόλ'αυτά αφού οι πεθεροί μου ΚΑΙ η γυναίκα μου είναι αρχιτέκτονες, υπήρχαν γνωστοί να κάνουν την δουλειά.

3. Νιώθω υπέροχα εδώ μέσα! Στο χώρο μου! Στο δικό μου το στούντιο! κλπ, κλπ.

 

(4. Ναι, βγάζω χρήματα, δεν το έκανα για χόμπυ, αλλά τέλος πάντων).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αυτο που στιγματιζω ειναι αυτο που με 100% μπορω να πω οτι εχει η φυλη μας (για αλλου δεν ξερω) το να σνομπαρει αυτο που λεμε τεχνογνωσια εμπειρια σπουδες

 

Το να πιστευεις οτι εισαι ικανος γιατρος / αρχιτεκτονας / μηχανικος αυτοκινητων / οικοδομος / λογιστης /εργολαβος  κλπ και να εχεις την εντυπωση οτι μπορεις να κανεις τα παντα μονος σου ειναι αφελες τουλαχιστον και με μαθηματικη ακριβεια οδηγει σε χασιμο χρονου κοπου και χρηματος.

 

Το γενικεύεις πολύ το πράγμα και εκεί με παρεξηγείς!

 

Δεν είπα και να πάρεις ενα σφυρί και ένα κοπίδι και να τα κάνεις όλα μόνος σου! Εννοείται πως θα ζητήσεις την βοήθεια επαγγελματιών εκεί που δεν σε παίρνει, αλλά από την άλλη αυτό το με το "κλειδί στο χέρι" έτσι στα τυφλά, δε ξέρω εμένα δεν μου κάθετε πουθενά.

 

Δεν αμφισβητώ κανένα πτυχίο και κανέναν επαγγελματία. Για να μιλάω προφανώς ξέρω, δεν μπήκα εδώ μέσα για να πετάω αερολογίες. Έχω κάνει στούντιο μόνος μου και έχω βρεθεί και στην κατασκευή άλλων. Ξέρω το κόστος των υλικών, ξέρω τις μελέτες που χρειάζονται, τι μπορεί να ξεφύγει και από που μπορείς να κερδίσεις! Τα 12.000 για τον χώρο που θέλει να κάνει ο beeros μου φαίνεται αστρονομικό ποσό!

 

Και στην τελική ξέρεις που καταλήγουν όλα? 100% ηχομόνωση και οικοδομή δεν πάνε μαζί ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γενικεύεις πολύ το πράγμα και εκεί με παρεξηγείς!

 

Δεν είπα και να πάρεις ενα σφυρί και ένα κοπίδι και να τα κάνεις όλα μόνος σου! Εννοείται πως θα ζητήσεις την βοήθεια επαγγελματιών εκεί που δεν σε παίρνει, αλλά από την άλλη αυτό το με το "κλειδί στο χέρι" έτσι στα τυφλά, δε ξέρω εμένα δεν μου κάθετε πουθενά.

 

Γιατι δηλαδη δεν σου καθεται? τι κακο εχει ?

 

Δεν αμφισβητώ κανένα πτυχίο και κανέναν επαγγελματία. Για να μιλάω προφανώς ξέρω, δεν μπήκα εδώ μέσα για να πετάω αερολογίες. Έχω κάνει στούντιο μόνος μου και έχω βρεθεί και στην κατασκευή άλλων. Ξέρω το κόστος των υλικών, ξέρω τις μελέτες που χρειάζονται, τι μπορεί να ξεφύγει και από που μπορείς να κερδίσεις! Τα 12.000 για τον χώρο που θέλει να κάνει ο beeros μου φαίνεται αστρονομικό ποσό!

 

Εγω ΔΕΝ ειπα οτι δεν ξερεις απο ηχομονωσεις, ειπα οτι δεν γινεται ο χ που θελει ηχομονωση να ξερει την μελετη και κατασκευη της καλυτερα απο επαγγελματιες. Αν το ποσο ειναι υπερβολικο για την κατασκευη αυτη δεν το ξερω, αλλα ειναι διοφορετικο το "σε κλεβουν" απο το "καντο μονο σου γιατι σου ζητανε πολλα"

 

Και στην τελική ξέρεις που καταλήγουν όλα? 100% ηχομόνωση και οικοδομή δεν πάνε μαζί ;)

 

Αυτο δεν το αντιλαμβανομαι τι ακριβως εννοεις. Παντως εχε υπ οψιν οτι ΟΛΑ γινονται. Μπορει με πολυ μεγαλο κοστος αλλα γινονται...

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα ξεκινάνε και καταλήγουν στο υπερβολικό ποσό και στην ευκολία στη πρόθεση του beeros να τα σκάσει...

 

Anyway, δεν πουλάω μυαλό! Την άποψη μου λέω  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το δωματιο ειναι 30 με 40 τετραγωνικα η τιμη που εχουν δωσει ειναι σε πολυ λογικα πλαισια. Επισης τα περισσοτερα δωματια δεν ειναι ισογεια οποτε ανεβαινει το κοστος εξαιτιας μεταφορας υλικων με τα χερια.

 

 

Η μονη μου ανησυχια ειναι οπως ειπε και ο fleamail η τυφλη εμπιστοσυνη. Θα ηταν καλο να δει αλλες κατασκευες που εχει κανει η εταιρεια ωστε να παρει μια ιδεα για την ποιοτητα και αποτελεσματικοτητα της κατασκευης.

 

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου