Προς το περιεχόμενο

Κερδίστε χώρο για τα drums σας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν το δωματιο ειναι 30 με 40 τετραγωνικα η τιμη που εχουν δωσει ειναι σε πολυ λογικα πλαισια. Επισης τα περισσοτερα δωματια δεν ειναι ισογεια οποτε ανεβαινει το κοστος εξαιτιας μεταφορας υλικων με τα χερια.

 

Νίκο τι να πω! Μάλλον ισχύουν διαφορετικά δεδομένα στην Αθήνα. Να μου πεις 2-3 για μελέτη οκ το καταλαβαίνω αλλά για κόστος υλικών και κατασκευή είναι πολλά!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Νίκο τι να πω! Μάλλον ισχύουν διαφορετικά δεδομένα στην Αθήνα. Να μου πεις 2-3 για μελέτη οκ το καταλαβαίνω αλλά για κόστος υλικών και κατασκευή είναι πολλά!

 

Για εργολαβια εργου η τιμη ειναι ιδια σε ολα τα σημεια της Ελλαδος. Χρειαζεται μελετη, σχεδιασμος, υλικα, και μετρησεις. Για τετοιου ειδους κατασκευη η τιμη ειναι πολυ λογικη

 

 

Η αποφαση ειναι του beeros, αλλα σαν μηχανικος ακουστικης εχω να πω οτι η τιμη σε ενα τετοιο εργο δεν ειναι μονο η κατασκευη αλλα και η μελετη ωστε η κατασκευη να πληρει τα γουστα του πελατη αλλα και καμια φορα χωρις μελετη το κοστος στα υλικα ειναι μεγαλυτερο.

 

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Κάνε το και χωρίς πολλές σκέψεις. Εδώ και πολλά χρόνια θέλω να κάνω κι εγώ ένα δικό μου χώρο να παίζω με την μπάντα μου όποτε και όταν θέλω, και το αναβάλω συνέχεια. Και όσο περνάει ο καιρός το μόνο που καταλαβαίνω είναι ότι κακώς δεν το έκανα όταν είχα πολύ λιγότερες υποχρεώσεις. Γιατί τα λεφτά πάνε κι έρχονται. Και συνήθως σε μικρότερες ηλικίες πάνε σε χαζομάρες και χωρίς να το καταλάβεις έχει σπίτι και γυναίκα και πλέων δεν μπορείς να κόψεις από αλλού για να κάνεις το κέφι σου. Σκέψου μόνο το ότι δεν θα πληρώνεις για τις πρόβες σου. Εντάξει αν κάνεις πρόβες 2-3 φορές τον μήνα. Εμείς για μεγάλο διάστημα κάναμε 6 ώρες την βδομάδα και δίναμε πολλά λεφτά που θα μπορούσαμε να τα επενδύσουμε σε ένα δικό μας χώρο που θα μπορούσαμε κάλλιστα να τον μοιραστούμε με μία φιλική μπάντα ίσα ίσα να βγάζουμε τα έξοδα.

 

Τώρα για το μόνος σου ή με επαγγελματίες είναι στο χέρι σου. Αν σε παίρνει το κάνεις και το λέω με την επίγνωση του επαγγελματία που πολλές φορές βλέπω DIY εκτρώματα αλλά δεν μπορώ να αρνηθώ το ότι πριν 11 χρόνια σε μαι DIY φάση ανακάλυψα πόσο ωραία είναι η δουλειά που κάνω σήμερα. Σχετικά με την τιμή μπορεί να σου βγει φθηνότερα ή ακριβότερα αν το κάνεις μόνος σου ανάλογα με το διάβασμα που θα ρίξεις, τις ικανότητες σου και πολλές φορές την τύχη σου (γιατί έχω δει μεγάλα project από γνωστούς επαγγελματίες να κινδυνεύουν να τιναχτούν λόγο κάποιας αναποδιάς). Αν τα καταφέρεις όμως δεν μπορείς να φανταστείς την ικανοποίηση που θα νιώσεις. Από την άλλη πολλές φορές έχω μπλέξει σε πράγματα που τελικά μια χαρά βγήκαν αλλά εκ των υστέρων ευχήθηκα να το είχα αναθέσει σε κάποιον ιδικό γιατί μου έβγαλαν την πίστη.

 

@ Nikolas: Είπες ότι μια τιμή της τάξης των 12.000 Ευρώ είναι λογική για ένα χώρο 30 με 40 τετραγωνικά αλλά ο φίλος μας μιλάει για ένα χώρο 16 τετραγωνικά αν δεν κάνω λάθος. Μήπως θα έπρεπε κάποιος να τον κατευθύνει ή να του προτείνει κάποιον/κάποιους άλλους επαγγελματίες να δει και άλλες τιμές γιατί όταν το έψαξα δεν βρήκα πολλούς να ρωτήσω. Ίσος να μην έψαξα καλά θα μου πεις αλλά αλλιώς είναι να σου προτείνει έναν επαγγελματία κάποιος που έχει δώσει πολλές χρήσιμες συμβουλές μέσα στο noiz και η άποψη του είναι αντικειμενικά σεβαστή.

facebook.com/potergeist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

@ Nikolas: Είπες ότι μια τιμή της τάξης των 12.000 Ευρώ είναι λογική για ένα χώρο 30 με 40 τετραγωνικά αλλά ο φίλος μας μιλάει για ένα χώρο 16 τετραγωνικά αν δεν κάνω λάθος. Μήπως θα έπρεπε κάποιος να τον κατευθύνει ή να του προτείνει κάποιον/κάποιους άλλους επαγγελματίες να δει και άλλες τιμές γιατί όταν το έψαξα δεν βρήκα πολλούς να ρωτήσω. Ίσος να μην έψαξα καλά θα μου πεις αλλά αλλιώς είναι να σου προτείνει έναν επαγγελματία κάποιος που έχει δώσει πολλές χρήσιμες συμβουλές μέσα στο noiz και η άποψη του είναι αντικειμενικά σεβαστή.

 

Δεν ειναι απαραιτητο οτι ενα ειναι τα μισα τετραγωνικα θα ειναι η μιση τιμη, βεβαια εαν το τελικο αποτελεσμα ειναι 16 τετραγωνικα (πολυ μικρο για συγκροτημα), συνηθως ο αρχικος χωρος ειναι διπλασιος.

 

Η μελετη, σχεδιο, μετρησεις και επιβλεψη της κατασκευης πρεπει να γινουν ανεξαρτητα με τα τετραγωνικα.

 

Ο beeros ειναι προφανως αποφασισμενος να κανει την κατασκευη. Δεν υπαρχει σωστη η λαθος αποφαση, ο καθενας μπορει να κανει οτι επιθυμει οταν αυτοχρηματοδοτει τις ιδεες του.

 

Η συμβουλη μου ειναι.

 

1. Να δει κατακευες που εχει κανει η εταιρεια που πιθανον να το αναλαβει

 

2. Να ειναι παντα παρων στην κατασκευη, διχως να ενοχλει, απλα για να μην μπορει κανεις να τον παραμυθιασει αλλα και να κατανοησει το κοπο που απαιτειται για κατι τετοιο

 

3. Αν παει στην diy εκδοχη χρειαζεται αρκετο διαβασμα και πιθανοτα η συμμετοχη καποιου ειδικου που θα τον βοηθησει.

 

 

 

Νικος

 

 

 

 

 

 

Νικος

 

 

 

 

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια δεν υπάρχει λόγος για διαφωνίες

 

όπως ειπαμε ειναι δικη μου απόφαση, εχω ενοικάρηδες και πληρωνουν 380 ο ενας και 550 ο αλλος ενοίκιο, εχω τον αδερφο μου με την οικογενεια του και τους γονεις μου οι οποίοι ειναι 70 χρονων ανθρωποι, γιατι να τους τη σπάω παίζοντας το απογευμα ενω μπορω να μην ενοχλω κανεναν?

 

για κάποια πράματα δεν υπαρχει τιμη...

 

γουσταρω και εγω diy αλλά προτιμω να το καθυστερησω και να τα σκασω από το να κανω diy και να εχω οποιαδηποτε αστοχια που θα προκαλεσει συγχηση στο οικημα

 

όσο για την εταιρια μιλωντας με ατομα του χωρου εμαθα ότι ειναι απο τους καλύτερους στην ελλάδα, επιπλέον ηταν ο μόνος που αξιωθηκε να μου απαντησει και να μου πει ότι εστω μπορει σε 2 εβδομαδες να κανει μια κουβεντα μαζι μου λόγω φορτου εργασιας. παρόλο το φόρτο του μου απάντησε

 

επίσης δινει γραπτη εγγυηση για το αποτελεσμα και όπως είπα στα 12000 το στουντιο θα ειναι φουλ απο ηχομωνοση, ακουστικη χωρου, ηλεκτρικα, εξαερισμους κλιματισμους και πάει λέγοντας

 

δεν ειναι ότι δεν θελω diy απλα λόγω οικήματος καλό ειναι να μην πάρω το ρίσκο γιατι αν δεν εχω το επιθυμητο αποτελεσμα θα μου κοστισει πιο πολυ.

 

προτιμω 12000 και να εχω το κεφαλι μου ησυχο, και όπως ειπα δινει ΓΡΑΠΤΗ ΕΓΓΥΗΣΗ αποτελέσματος...

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ρε beeros αυτά τα λένε από την αρχή! Αν υπάρχει κλιματισμός και ειδικά εξαερισμός στο πακέτο και εγγύηση τότε go for it  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ρε beeros αυτά τα λένε από την αρχή! Αν υπάρχει κλιματισμός και ειδικά εξαερισμός στο πακέτο και εγγύηση τότε go for it  ;)

 

εεεμμμμ...νομίζω τα ανεφερα από την αρχή αν και παρελειψα την εγγυηση  ;D

 

στα 12000 μιλάμε για φουλ κομπλε στουντιο με μονωση ακουστικη μελετη χωρου εξαερισμο κοκ

 

λοιπόν νομίζω οτι ξευτελίστηκε λίγο το θεμα...από diy κρεββατι καταλήξαμε να λέμε για την κατασκευη του χωρου μου

 

cheers!

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν είπα τίποτα! Ο Νικός (FabricAudio) είπε! ;)

 

Sorry, από βιασύνη. Νίκος ο ένας, Νικόλας ο άλλος... Τεσπα, το νόημα βγήκε. Ελπίζω πάντως ο FabricAudio να μην το εξέλαβε "κάπως" αυτό που είπα. Απλά ήθελα να δω πως επηρεάζει την τιμή το μέγεθος του χώρου.

facebook.com/potergeist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

οι δημοσιοι υπαλληλοι στο φορουμ να μην το εκλάβουν ως ''επιθεση'' αναφέρομαι σε επαγγελματίες μη παραγωγικούς τεμπεληδες και χαραμοφάηδες. αν εχουμε και τετοιους στο φορουμ ας το πάρουν όπως θέλουν

[move] ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D[/move]

Εγω που ειμαι μπατσος, εεε αστυνομικος ηθελα να πω, πως νατο παρω?  ::) ::) ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου