Προς το περιεχόμενο

chorus για μπασο


warchief

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σορρυ για το οφτοπικ αλλα το πεταλι ειναι απιστευτο!

ηταν για κανα δυο χρονια το κυριο πεταλι μου οτι αφορα τα modulation! απιστευτα παραμετροποιησιμο. θυμαμε ειχα καταφερει να βρω και κατι ηχους που θυμιζαν Univibe.

θυμαμε ειχα παει σε μαγαζι για να παρω το boss κ το παλικαρι που δουλευε μου λεει να ακουσω κ αυτο. Τα βαζουμε διπλα διπλα και το Ιbanez μου αρεσε πολυ περισσοτερο κ ηταν κ πιο φτηνο

αντε ρε σοβαρα καλως λοιπον να το εχω στ υπ οψην και αυτο να το δοκιμασω αν το βρω καπου...thnx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην τα φοβάσαι τα ibanez... Είναι στιβαρά πετάλια, δεν καταλαβαίνουν τπτ, πλήρως παραμετροποιήσημα, είναι tone lock αρα στην ουσία κάνεις store τον ήχο που θες, και είναι λίγο πιο φθηνά από τα boss... Πήγαινε στον Τρίμη να τα ακούσεις, και άκου και το phat head για παραμόρφωση και το flanger για Modulation...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο τριμης να φανταστω ειναι στην αθηνα δυστυχως ειμαι απο επαρχια και μπορω να κινηθω μονο στην θεσσαλονικη σε μεγαλα καταστηματα...κατι ψιλοασχετο μπορω να χρησημοποιησω modulation πεταλια κιθαρας στο μπασσο η θα εχω καποιο προβλημα με τις χαμηλες συχνοτητες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://smart.noiz.gr/details.php?id=17610

 

Πω πω! Αυτό το digitech bass multichorus καταπληκτικό πετάλι! Μιλάμε το πήρες και έφυγες και μην το σκέφτεσαι καθόλου. Καταπληκτική τιμή και σε βολεύει και το μέρος (Θεσσαλονίκη). Περεπιπτόντως, το πουλάω ΕΓΩ. Αλλά είμαι πάντα αντικειμενικός κριτής!

 

Πέρα από την πλάκα, είναι μια χαρά πετάλι. Χρωματίζει όμορφα τον ήχο πααραμετροποιήσιμο και φθηνό. Εγώ το είχα πάρει κα με άφησε πολύ ευχαριστημένο και σε αυτά τα χρήματα θα το χτυπούσα.

Αν μπορείς να διαθέσεις περισσότερα χτύπα το καλύτερο, κατ' εμέ: http://www.thomann.de/gr/ebs_uni_chorus.htm

Σε μεταχειρισμένο μπορείς να το βρεις και με ένα κατοστάρι. Φυσικά και θα είναι κλάσσης ανώτερο από το digitech και μάλλον δεν θα το αλλάξεις ποτέ. Επίσης το waterfall του Jam είναι υπέροχο (και πάλι αν τα έχεις).

 

Λίγο οικονομικότερα και πολύ ωραία:

http://www.thomann.de/gr/bbe_mind_bender_pedal.htm

http://www.thomann.de/gr/mxr_m148_micro_chorus.htm

και τα δύο άψογα, κατ' εμέ, γαι μπάσσο.

 

Και κλασσική επιλογή, αλλά με ελάχιστες επιλογές γαι να τροποποιήσεις το εφέ:

http://www.thomann.de/gr/electro_harmonix_small_clone.htm

 

 

Ps Αν τώρα αρχίζεις να ασχολείσαι με πετάλια, θα σου πρότεινα να αρχίσεις με κομπρέσσορα, μιας και είναι για μένα το πιο βασικό για τον ήχο του μπάσσου και σίγουρα αξίζει να επενδύσεις.

...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω φιλε koomi το bbe θα δω αν υπαρχει στον τσελιο μου φαινετε καλη περιπτωση...οσο για το mxr  δεν ξερω πρεπει να δοκιμασω πρωτα...κομπρεσσορα επεκτησα πριν κατα μηνα τον mxr supercomp πολυ καλο μηχανημα αλλα μαλλον θα τον δεις στην αγγελιες σε λιγο καιρο γτ δεν τον χρειαζομαι ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως ένα πετάλι πολύ πολύ καλό kate me είναι το electric mistress της ΕΗΧ. Αν και κιθαροπέταλο, συνεργάζεται άψογα με το μπάσο, (τουλάχιστον στα δικά μου αφτιά) έχει μίξη flanger/chorus και stereo out.. Κάνε μια βόλτα να το ακούσεις..

www.lowercut.com

www.theroadmiles.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια...ακουω για το small clone και δεν συμφωνω στην καμια...το πεταλι εχει 2 επιλογες ενα chorus και μια για vibrato...ΔΕΝ εχω παιξει ποτε ολες τις επιλογες του πεταλιου!!!Μπασο παιζουμε ρε παιδια!!!εχει ενα ρολο!!!Δεν νομιζω οτι χρειαζεται το τρελο Βιμπρατο η τις απιστευτες επιλογες παραμετροποιησης...Εγω το μονο που ξερω οτι το small clone ειναι ενα απιστευτα ποιοτικο πεταλι σε πολυ χαμηλη τιμη με απιστευτο αναλογικο ηχο που το παιζουν απ τον πρωταρη μουσικο μεχρι τον επαγγελματια και δεν θα κρεμασει ποτε κανενα...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια σας ευχαριστω ολους για τις προτασεις.αυτες τις μερες βγαινω στα μαγαζια με το μπασσο παραμασχαλα και αρχιζω δοκιμες και μαλλον κλεινω προς ενα απο τα EHX λογο αποδοσης-τιμης και μου μενουν χρηματα και για κουρδιστηρι ;D...αλλα τον τελευταιο λογο τον εχει το αυτι ;)

σας ευχαριστω και παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το αλλο που μπορεις να παθεις ειναι να μαμει στον ηχο μονο του και μολις πας να πεξεις στο in the mix να ακουγεται σαν κλανια ιπποποταμου κατω απο νερο  ;D ;D ;D

 

προσεχε τι θα αγορασεις για μενα δανισου ενα chorus φτηνο και πεξε τα σολακια σου και μετα αγοραζεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου αρεσε η παρομοιοση σου ;D

δυστυχως κατι τετοιο δεν ειναι εφηκτο σε μενα γτ οσους μουσικους γνωριζω ειναι καφρομεταλαδες και δεν ασχολουνται τουλαχιστον με το chorus...οποτε το περνω και αν δεν μου αρεσει αρχιζουν οι ανταλλαγες... :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου