Προς το περιεχόμενο

Καρτα ηχου για Cubase


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Δυο τρείς σκέψεις Γιώργο,

 

1. Καταρχήν. Γιατί να πάρεις πλήκτρα με ήχους μέσα; Αν είναι να παίζεις ζωντανά σε κάποιο μαγαζί ας πούμε, οκ, αλλά αλλιώς δε χρειάζεται. Η ποιότητα των ήχων στον Η/Υ είναι σαφώς ανώτερη! Βλεπε εδώ για αναλυτικά: http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=146

 

2. Για την κάρτα δες εδώ καταρχήν: http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=50 και μετά εδώ: http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=51.

 

Το δοκιμασμένο που ζητάς είναι ένα θεμα. Γιατι υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές. ΠΧ, εγώ έχω μία Lynx L22, για Cubase 5. Δεν είναι για λάτποπ, άρα δε μπορώ να σου προτείνω κάτι άλλο "δοκιμασμένο". Πάντως η συνεχείς ανησυχεία σου για το Cubase, μου φαίνεται λίγο υπερβολική. Ότι κάρτα και να βάλεις θα την κάνεις τη δουλειά σου. Προσωπικά εγω σου προτείνω η Presonus ή RME! Είναι καλές εταιρίες, με καλές κάρτες και καλούς κονβέρτορες.

 

3. Έχω μια εντύπωση ότι ο Η/Υ σου δε θα αντέξει πολλά. Γενικά (ειδικά αν χρησιμοποιείς samples, που μόλις πρότεινα παραπάνω) θες πολύ RAM και καλό σκληρό δίσκο, τίποτα απ'τα δύο που έχει ο Inspiron, δυστυχώς.

 

4. Αυτό που μας λείπει είναι το τι μουσική θα κάνεις και γιατί έχεις κολήσει στο Cubase. Υπάρχει, για παράδειγμα το Reaper, που είναι υπερπλήρες, σχεδόν τσάμπα, και γενικά πολύ καλό για τα λεφτά του! Αν ξέρεις, ήδη, το Cubase, τότε πάσσο, αλλά αφού φαίνεται να αγοράζεις πράγματα για ψιλο-πρώτη φορά, καλό θα ήταν να το ψάξεις, και να αλλάξεις και το Cubase, αν χρειάζεται για κάποιο λόγο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ελα βρε Νικολας. 

        Θα ηθελα, εαν εχεις χρονο, να σχολιασης τα παρακατω, και να τα αξιολογησης, και οποιος  αλλος ηθελε φυσικα.

        Ειπα πληκτρα με ηχους, λογω αδυνατου λαπτοπ και για να μην μπλεξω με μιντι απο την αρχη, για ευκολια,επειδη παιζω κιθαρα, και οχι πληκτρα.

        Για δισκο, νομιζω, πως μπορω να εχω πολυ καλο και με 7200 στροφες, εξωτερικο, Φαιαργουαιαρ, η γιου ες μπι 2.ο (εχει το λαπτοπ μου, και τα δυο).

      Θελω να αρχισω να γραφω (και να μαθαινω στο Κιουμπεης),  Κιθαρες, πρωτη φωνη, καμμια δευτερη, και κανα ηχο ετοιμο απο πληκτρα ( για ευκολια στην αρχη). Εαν ηταν δυνατον να ειχα και ετοιμους ρυθμους, (κυριως ροκ, μπλουζ μπαλαντες, αλλα οπωςδηποτε και Ελληνικους), μεχρι να μαθω να φτιαχνω μονος μου.

      Στην αρχη, ειπαμε, θα γραφω ενα-ενα οργανο. Το πολυ, κιθαρα και φωνη ταυτοχρονα.

      Απο Κιουμπεης, ειχα ψαχθη καποτε στο SX 3  με ενα φιλο  μου. Τωρα, θελω να κανω βουτια στο 5, γιατι μου αρεσει πολυ το Κιουμπεης. Εχω οσο χρονο θελω για αυτο

        Μην παω και σε καμμια σχολη, η να πληρωνω καποιον να ερχεται στο σπιτι!!!!

      Θα μου πης: γιατι τοσα λεφτα; Απαντηση: Γιατι μεχρι τωρα, φοβομουν να δωσω λεφτα για την μουσικη, και το εχω παραμετανοιωση.

      Ενα μικρο συστημα για ντεμο τραγουδια θα κανω, να βγαινη ο ηχος λιγο αξιοπρεπης, τουλαχιστον απο την μερια των μηχανηματων, (αυτο βεβαια  θα εξαρτηθη και απο εμενα).

      Θα μπορουσα βεβαια να ξεκινησω και με μια ποιο φθηνη λυση. Ισως να  γινη και ετσι.

                          Ευχαριστω Ολους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

          Nikolas.....ειπε:...R.M.E.,....Presonus.

          lk :,    M-audio 192 Studiopfile.  Η καρτα που χρησημοποιει.

        Alchemist ειπε:.....M-Audio. RME, Presonus, Tascam,....και αλλες.

        Αχινος 55: Terratec phase 26 usb. Καρτα που χρησημοποιει.

              Με 500 Ευρω, και με βαση οτι εχω πη παραπανω,

              μπορειτε να μου πητε ποα καρτα νομιζεται, να παρω;

        Καποιο μοντελο απο τις παραπανω καρτες, αν μου λεγατε

      θα με βοηθουσε παραπολυ,η και απο αλλες εταιρειες.

      Μπορει για σας να μην λεει τιποτα αυτο που ζητω ( απο εσας).

      Για μενα ομως, θα λεει πολλα.

                            Και παλι ευχαριστω ολους,

 

      καλες γιορτες που ερχονται, και με μια καλη καρτα απο εσας για μενα. το ελπιζω

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Dell έχει τον Pentium M 2.4, σωστά;

 

Αν ισχύει αυτό, θα πρέπει να σπάσεις το budget σου σε δύο μέρη.  Αν και θεωρώ τον υπολογιστή γενικώς μια "κακή" επένδυση, στην περίπτωσή σου τολμάω να πω πως πραγματικά δεν έχεις ελπίδα με αυτό το CPU. Ο πιο ξεφτίλας υπολογιστής του σήμερα, με κόστος γύρω στα 350 ευρώ μαζί με την οθόνη,  θα είναι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 7-8 φορές πιο γρήγορος από το laptop σου. Και θα μπορούσες να δώσεις τα υπόλοιπα για μια αρκετά καλή καρτούλα, π.χ. αυτή:

 

http://www.thomann.de/gr/focusrite_saffire_pro_24.htm

 

Πραγματικά δε θα την παλέψεις αλλιώς.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

        Για σου Μανος Χ. Ευχαριστω για την ανταποκριση.

Το Deel,ειναι:

Intel pentium 4.

System chip set:    Intel 845 PE

Firewier with Texas Instrument+PC Card connector

2.66 G HZ

Το 2002 απο Αμερικη, και δουλευει σαν καινουργιο. Καποιος φιλος το δουλευε με μια 410 m-Audio + Cubase+ XP+ 7200 στροφες εξωτερικο με firewire, και δουλευε μια χαρα    απο

οτι ξερω.

Εγω θελω να παω ποιο ψηλα απο θεμα καρτας, αλλιως θα παρω και εγω την ιδια καρτα.

Αν μπορεις βοηθα κιαλλο.

                                        Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι να βοηθήσω ο καημένος... το PC αυτό δεν μπορεί καλά καλά να σηκώσει το... Youtube  ;D, θα σηκώσει το Cubase;

 

Να ορίστε τα benchmarks

 

http://www.cpubenchmark.net/cpu_list.php

 

Mobile Intel Pentium 4 2.66GHz 295

 

Και ενδεικτικά

 

Intel Core i5 750 @ 2.67GHz 4223

 

AMD Phenom II X6 1055T               5179

 

AMD Athlon II X3 425               2311

 

Δηλαδή ο X3 των 70 ευρώ είναι... 8 φορές πιο γρήγορος.

 

Πραγματικά δεν μπορώ να φανταστώ κάποιον να δουλεύει με τέτοιο CPU. Μιλάμε είναι πιο αργός από τον Athlon 1500+ , τον  Intel Celeron 2.53GHz και τον Atom 230 !!!

 

Τι να πω... Αν σκοπεύεις να γράψεις 5-6 κανάλια τσάτρα- πάτρα, καλός θα είναι. Αλλά θα πρέπει να ξεχάσεις plug-ins, virtual synths και γενικά ότι αξίζει στον κόσμο των PC.

 

Τι να σου κάνει και η καλύτερη κάρτα του κόσμου χωρίς υπολογιστική ισχύ; Το ζήτημα σε ένα σύστημα είναι η ισορροπία.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου συνιστούσα ανεπιφύλακτα την TC Electronics Impact twin. Πολύ καλό value for money με DSP, εύκολα αναβαθμίζεται με άλλα 8 κανάλια με την ADAT που διαθέτει συνδέοντας εξωτερικό προενισχυτή όταν οι ανάγκες σου αυξηθούν. Οι προενισχυτές που διαθέτει είναι πάρα πολύ καλοί και ήσυχοι.

Πολύ καλές δοκιμασμένες λύσεις οι Steinberg CI2, TC Konnect6 σε budjet 200€, η Impact twin στα 400€ και η RME Fireface 400 και UC στα 850€.

 

Οσο αφορά το PC, σίγουρα είναι ξεπερασμένο, αλλά όχι άχρηστο. Μπορεί να γράφει audio μια χαρά και περιορισμένα πράγματα από midi (libraries etc).

 

Έχω κρατήσει το παλιό μου laptop P4 M1,4 / 1Gb RAM / HD 7200rpm. Με την RME digiface πάνω γράφει 24 κανάλια για την πλάκα.

Απλά δεν σηκώνει πολλά instances από Midi, αλλά είπαμε, ...το παλιό laptop!

 

Χαιρετώ,

Γιάννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yannakis,....σε ευχαριστω. Mανος, επισης.

 

Θα κοιταξω καλλιτερα τις καρτες που αναφερεις πριν αποφασισω.

Μανος Χ,....εχεις δικιο σε οτι λες. Απλως, το Deel,...ειναιι για την ωρα. Καμια κιθαρα και οτι αλλο σηκωνει το μηχανημα. Κιθαριστας ειμαι. Δεν εχω πληκτρα, (σιγουρα, αργοτερα).

Θελω ομως μια καλη καρτα ηχου. Ετσι μου εχειι κολησει. Να μεινει, μεχρι να μαθω καλα το Cubase, midi,και οτι αλλο χρειαζεται.

Οι υπολειπες επιλογες μου, (ηχεια, πληκτρα  κ.λ.π.), θελω να ειναι αναλογα με την καρτα.

Καποια στιγμη θα παρω και ενα καλο LapTop,  PC,.

tO Cubase βεβαια, θα ηθελα να ειναι η βαση. Μια καλη καρτα να μεινει, και επι το πλειστον η κιθαρα μου. Τουλαχιστον για την ωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ, πάσο. Έτσι και αλλιώς, η μόνη επένδυση που θα σου μείνει είναι τα ηχεία. Ειδικά τα PC ξεφτιλίζονται καθημερινά.

 

Να πω και δυο πραγματάκια για την περίπτωση. Πρώτα από όλα βρες βιβλιοθήκες με λούπες από Drums. Δεν υπάρχει περίπτωση να σηκώσεις drum machine της προκοπής, οπότε μια καλή βιβλιοθήκη με wav παιξίματα drums, του είδους που προτιμάς, είναι ότι καλύτερο και ελαφρύτερο.

 

Βρες ένα δυναμικό μικρόφωνο για τον ενισχυτή σου. Ένα SM57 είναι φτηνό και κλασσικό. Δεν υπάρχει περίπτωση να σηκώσεις Guitar Rig και λοιπά ανάλογα virtual amps, οπότε με το μικροφωνάκι θα έχεις καλά αποτελέσματα.

 

Τα sends είναι φίλοι σου. Λογικά ένα normal reverb θα το σηκώσει το PC, οπότε αν το βάλεις ως send θα μπορούν να το μοιράζονται όλα τα κανάλια.

 

Τέλος μάθε τη λειτουργία freeze. Δεν επεκτείνομαι άλλο, αλλά ένα σου λέω: Είναι η μόνη σου ελπίδα  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιώργο μην μασάς παρόλο που καλά τα λεει ο Μάνος τα περί pc,θα την κάνεις τη δουλίτσα σου και με αυτό που έχεις.Στά πιό early days μου δούλεψα με pentium3 στα 600 και υποτυπώδη ram(254 πήγαινε??δέν θυμάμαι...),τα audio μου τα έγραφα,τα plugins μου έβαζα μέχρι και ezdrummer σήκωνε να'ουμε το μηχάνημα ;D

Εγώ έχω το firestudio 2626 της presonus και δέν θα μπορούσα να μην σου προτείνω το firestudio mobile το μικρό αδερφάκι του,ρίχτου μια ματιά.

 

Αυτά απο μένα good luck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου