Προς το περιεχόμενο

Setup Sonor Phonic Plus


WHITEBIRD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ!

ΕΧΩ ΜΙΑ SONOR PHONIC PLUS  ΜΕ ΕΝΑ ΤΑΜΠΟΥΡΟ SIGNATURE HORST LINK .

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΝΤΑΛΑΞΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΜΕ ΟΠΟΙΟΝ ΕΙΧΕ

Η ΕΧΕΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΣΕΤ Η ΣΕΤ ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΞΥΛΟ( BEECH WOOD - ΟΞΥΑ) ,

ΟΠΩΣ ΤΟ ΕΙΔΟΣ ΤΩΝ "ΔΕΡΜΑΤΩΝ" ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ , ΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΜΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΛΛΟ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου φιλε, εχω και γω ενα σετακι phonic 9ply beechwood το οποιο αγοραστηκε πριν απο 6 μηνες σχεδόν, ομολογώ οτι ειμαι πολυ ευχαριστημενος με τν ήχο του και τν ποιότητα του. Οι διαστασεις που εχω ειναι 22''bd, tom12'',13'' και ft 15'' και απο δέρματα χρησιμοποιώ evans g2coated! Εχω δημοσιευσει και καποιες φωτο εδω. Θα χαρω πολυ να μιλησουμε και να ανταλλαξουμε αποψεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ.

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΔΕΙ ΤΙΣ FOTOS ΑΠΟ ΤΟ SET ΣΟΥ ΣΕ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΟ POST.

ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΗ PHONIC PLUS  H ΟΠΟΙΑ ΕΧΕΙ POWER TOM -TOM , ΚΑΙ FLOOR TOM.

AN ΘΕΛΕΙΣ ΣΤΕΙΛΕ ΜΥΝΗΜΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΚΙΝΗΤΟ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ.

EYXΑΡΙΣΤΩ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ!

ΕΧΩ ΜΙΑ SONOR PHONIC PLUS  ΜΕ ΕΝΑ ΤΑΜΠΟΥΡΟ  SIGNATURE HORST LINK .

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΝΤΑΛΑΞΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΜΕ ΟΠΟΙΟΝ ΕΙΧΕ

Η ΕΧΕΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΣΕΤ Η ΣΕΤ ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ ΞΥΛΟ( BEECH WOOD - ΟΞΥΑ) ,

ΟΠΩΣ ΤΟ ΕΙΔΟΣ ΤΩΝ "ΔΕΡΜΑΤΩΝ" ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ , ΤΟ ΚΟΥΡΔΙΣΜΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΛΛΟ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

  Γειά χαρά κι από μένα.Τυγχάνω κάτοχος μιας SONOR SIGNATURE και μάλλον ίδιου ταμπούρου με το δικό σου.Χωρίς να θέλω να ευλογήσω τα γένια μας έχουμε ένα από τα καλύτερα snare που κυκλοφοράνε.Επειδή έχω το συγκεκριμένο set γύρω στα 30 χρόνια και τo έχω σετάρει με διάφορους τρόπους, αν θέλεις να μάθεις ή να ρωτήσεις κάτι που σ' ενδιαφέρει do it.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια χαρά και σε εσένα.

θα ήθελα να μάθω με ποιό τύπου δέρμα και με πιό τρόπο το κουρδίζεις ώστε το ταμπούρο  να αποδείδει τα μέγιστα, γιατί εγώ μέχρι τώρα δε τα έχω καταφέρει.

Είμαι σίγουρος ότι κάτι του λείπει.

Το ίδιο και για τα toms.

Τα δικά μου είναι power δηλαδή 12χ12 και 13 χ 13 και 16 χ 16 (floor).

να είσαι καλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια χαρά και σε εσένα.

θα ήθελα να μάθω με ποιό τύπου δέρμα και με πιό τρόπο το κουρδίζεις ώστε το ταμπούρο   να αποδείδει τα μέγιστα, γιατί εγώ μέχρι τώρα δε τα έχω καταφέρει.

Είμαι σίγουρος ότι κάτι του λείπει.

Το ίδιο και για τα toms.

Τα δικά μου είναι power δηλαδή 12χ12 και 13 χ 13 και 16 χ 16 (floor).

να είσαι καλά!

Έχω δοκιμάσει μιά μεγάλη γκάμα από δέρματα,αλλά και κουρντίσματα όπως είναι φυσικό, ανάλογα τα κατά καιρούς γούστα μου και φυσικά την εξέλιξη μου πάνω στο όργανο.Το set της Sonor Signature  είναι:22 κάσα,12-13 toms,14-15 toms η floor toms κρεμαστά στη βάση τους,εννοείται όλα power και φυσικά το κανόνι snare 14x6.5 σε σκούρα αγριοτρανταφυλλιά.Πρίν περίπου 4 χρόνια την παράτησα για τα μάτια-η μάλλον για τα ξύλα-μιάς Tama Starclassic 18 bas 10-14-14 snare λόγω της ανίατης jazz κατάστασής μου και τη συναναστροφή μου με ένα κοντραμπασίστα γνωστός ως ο ''Αθόρυβος".Tην ξανάστησα κατά σύμπτωση πριν λίγες μέρες,καθότι φιλοδοξώ μετά από πολλά χρόνια να ξαναπαίξω rock, κι αφού είχα περάσει απ' το γνωστό,'' αφού δεν τη παίζω να την πουλήσω να πάει σε κάποιον που θα την δουλέψει''.Θα μου πείς τι σχέση έχουν αυτά ρε φίλε μ' αυτά που σε ρωτάω.Θέλω να πώ, για να έρθουμε και στα δικά σου, ότι τα τύμπανα, τουλάχιστον τα δικά μου, είναι όπως είπαμε και παραπάνω power.Σαν τέτοια λοιπόν είναι ιδανικά για:Rock ,soul,funk,blues ακόμη και hard και heavy metal (και στα σκυλάδικα πρώτη)και γενικώς oτιδήποτε σε ηλεκτρικό ήχο.Όταν όμως έχουμε να κάνουμε με ακουστικά όργανα τα πράγματα αρχίζουν και ζορίζουν.

  Εκεί το μεγάλο της ατού,οι πολλές και πλούσιες αρμονικές της σε συνδιασμό με τις μεγάλες ουρές και τον δύναμη στην ένταση μετατρέπεται σε μειονέκτημα με αποτέλεσμα το πνίξιμο οποιουδήποτε άλλου χαμηλόφωνου φυσικού οργάνου.Χρειάζεται μεγάλη αυτοπειθαρχία, καλή τεχνική και αυτοσυγκράτηση και πάλι θα είσαι στη τσίτα μη σου ξεφύγει καμία δυνατή και καταστρέψεις το κομάτι.Σ'αυτή ακριβώς τη φάση κατέληξα στίς G2 άσπρες μεμβράνες της Evans που όσο νάναι συμαζεύουν αρκετά την κατάσταση.Στο ταμπούρο το ίδιο αλλά και η attack που δοκίμασα παλιότερα έχουν πολύ καλά αποτελέσματα.Η κάσα έχει δικό της σύστημα muffle και φοράει τη διπλή διαφανή της Remo με τρύπα μεγάλη μπροστά και τέρμα χαλαρή σε κούρδισμα.Νομίζω πως θα ταίριαζε και η e-mud απ' ότι έχω ακούσει σε άλλα set.Όσο για τα κουρδίσματα το θέμα είναι πολύ υποκειμενικό και εξαρτάται από το είδος μουσικής που παίζεις, από τα προσωπικά σου γούστα και γενικότερα την όλη φιλοσοφία σου.Αν θέλεις να περιορίσεις τις ουρές κούρντισε τα πάνω δέρματα ίδια με τα κάτω.Το καλό είναι ότι τα τύμπανα είτε ψηλά είτε χαμηλά,είτε μελωδικά(με διαστήματα τρίτης η πέμπτης) είτε εμπειρικά(χωρίς να κεντράρουμε σε συγκεκριμένες νότες) θα ανταποκριθούν απόλυτα και δεν θα σε προδώσουν για πολύυυυυυυυυ μεγάλο διάστημα (το λιγότερο ένα εξάμηνο με συνεχή καθημερινή χρήση).  Ελπίζω το σεντόνι μου να σου φάνηκε κάπως χρήσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σόρυ που παρεμβαίνω, αλλά επειδή μας έχουν τρέξει τα σάλια με τις Phonic σας, τις Signature και ειδικά με τα Horst Link ταμπούρα, μήπως παίζει και καμιά φωτογραφία για να φαντασιωνόμαστε με κάτι πιο απτό;  :)

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σόρυ που παρεμβαίνω, αλλά επειδή μας έχουν τρέξει τα σάλια με τις Phonic σας, τις Signature και ειδικά με τα Horst Link ταμπούρα, μήπως παίζει και καμιά φωτογραφία για να φαντασιωνόμαστε με κάτι πιο απτό;  :)

Πάρε,αλλά με προσοχή,......κυκλοφοράνε και καρδιακά!!

DSC07814.thumb.JPG.4b298b35cdf0297e8311739bff47d0ef.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου