Προς το περιεχόμενο

Συνδεση κιθαρας με λαπτοπ για χρηση guitar rig !!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

δηλαδη θα πρεπει να παρω μια οποιαδηποτε καρτα ηχου ?

 

αυτη που εχει το λαπτοπ ειναι σιγουρα μουφα ?

 

ειναι πολυ καινουριο το λαπτοπ... με i7 επεξεργαστη και σκεφτομουν οτι ισως να ειναι τοσο χαλι... και οτι κατι εκανα λαθος εγω...

 

παντως αν ειναι σιγουρα να χρειαστω καποια καρτα ηχου προτεινετε μου καποια με περιπου 50 ευρω... αν ειναι να παρω ας μην ειναι εντελως χρεπι...

 

Συνδεσε την RP που εχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

και να την κανω bypass εννοεις ?

 

Οχι,την χρησιμοποιείς σαν κάρτα ήχου.Αυτο το ορίζεις απ'το Guitar Rig στο  File---Audio-Midi settings----(επιλέγεις)Digitech RP.

Χρησιμοποιείς το input της RPγια να συνδεσεις την κιθάρα,και παίρνεις έξοδο πάλι απ'την RP(OUTPUT)την οποία μπορείς να συνδέσεις σε οποιδήποτε monitor ή ενισχυτή.

Για να προλάβω τυχων ερώτηση σου ;D,θ'ακούγεται μονο ήχος απο guitar rig  και όχι απ'την RP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για να προλάβω τυχων ερώτηση σου ;D,θ'ακούγεται μονο ήχος απο guitar rig  και όχι απ'την RP

 

καλα μεσα στο μυαλο μου εισαι... ετοιμος ημουν !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D ;D ;D

 

Παίζει?

 

 

ειμαι εκτος αθηνων αυτες τις μερες... το σαββατο θα τσεκαρω ... ευχαριτω παντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ιδέα με την RP που διατυπώθηκε ήταν πολύ καλή...

 

Το θέμα γενικός για την σύνδεση κιθάρας στο πι σι είναι ότι οι (περισσότερες) ενσωματωμένες κάρτες ήχου υπολογιστή δεν έχουν HI-Z input, πού βελτιώνει δραματικά την ποιότητα ήχου.

 

Νομίζω (χωρίς να έχω δοκιμάσει) ότι άμα κάνεις την σύνδεση στο mic in του pc, θα έχεις πολύ θόρυβο και προβλήματα latency(που λύνονται με κατάλληλους drivers).

 

Μια πολύ καλή λύση είναι αυτό αλλά δοκίμασε πρώτα την rp.

http://www.thomann.de/gr/behringer_ucg102.htm

Το έχω, κάνει για αυτή την δουλειά και για direct recording κιθάρας και μπάσου, βασικά είναι μια κάρτα ήχου με ένα HI-Z input και ένα Headphone Output :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον ας το αναλυσουμε λιγο το θεμα...

 

εγω θελω να φτιαχνω βιντεακια για το youtube... οποτε αυτο που κανω ειναι να συνδεω την rp καρφι στην καρτα ηχου του υπολογιτη με αποτελεσματα σαν αυτο

 

 

 

 

( Εβαλα 3 κομματια ωστε να ακουσετε οποιο σας εκφραζει καλυτερα)

( δεν ειχα κατι σε κοντολαζο συγνωμη  ;D)

 

Το θεμα επαναλαμβανω ειναι οτι την εχω συνδεσει καρφι στον υπολογιτη. Το τραγουδι  βγαινει απο ενα mp3 το οποιο το εχω συνδεσει στο mp3 in της rp.

 

Αυτο που ΔΕΝ μπορω να κανω με την εν λογω συνδεσμολογια ειναι να την συνδεω μεσω usb . Θα ηθελα ομως να την συνδεω μεσω usb γιατι ο ηχος ειναι καλυτερος. ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΤΗΝ ΣΥΝΔΕΩ ΜΕΣΩ USB τοτε ο ηχος του mp3 δεν παιρναει στην ηχογραφηση... ακουγεται δηλαδη μονο η κιθαρα...

 

υπαρχει ευκολη λυση χωρις ιδαιτερα μπλιμπλικια προγραμματα κτλ. ? Δηλαδη που θα μπορουσα να βαλω το mp3 ( μην βαζετε πονηρες σκεψεις στο μυαλο σας  ;D  ) ωστε να συνδεω την rp με usb και να ακουγεται και το τραγουδι του mp3 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον ας το αναλυσουμε λιγο το θεμα...

 

εγω θελω να φτιαχνω βιντεακια για το youtube... οποτε αυτο που κανω ειναι να συνδεω την rp καρφι στην καρτα ηχου του υπολογιτη με αποτελεσματα σαν αυτο

 

 

Death-spirit crusher ( cover-trial)

 

 

( Εβαλα 3 κομματια ωστε να ακουσετε οποιο σας εκφραζει καλυτερα)

( δεν ειχα κατι σε κοντολαζο συγνωμη  ;D)

 

Το θεμα επαναλαμβανω ειναι οτι την εχω συνδεσει καρφι στον υπολογιτη. Το τραγουδι  βγαινει απο ενα mp3 το οποιο το εχω συνδεσει στο mp3 in της rp.

 

Αυτο που ΔΕΝ μπορω να κανω με την εν λογω συνδεσμολογια ειναι να την συνδεω μεσω usb . Θα ηθελα ομως να την συνδεω μεσω usb γιατι ο ηχος ειναι καλυτερος. ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΤΗΝ ΣΥΝΔΕΩ ΜΕΣΩ USB τοτε ο ηχος του mp3 δεν παιρναει στην ηχογραφηση... ακουγεται δηλαδη μονο η κιθαρα...

 

υπαρχει ευκολη λυση χωρις ιδαιτερα μπλιμπλικια προγραμματα κτλ. ? Δηλαδη που θα μπορουσα να βαλω το mp3 ( μην βαζετε πονηρες σκεψεις στο μυαλο σας  ;D  ) ωστε να συνδεω την rp με usb και να ακουγεται και το τραγουδι του mp3 ?

 

Δε νομίζω πως γίνεται. Έχω την εντύπωση πως χρειάζεσαι πρόγραμμα με δυνατότητα multi-tracking, έστω και κάποιο freeware αν υπάρχει. Να βάλεις δηλαδή το αρχείο mp3 σε ένα τρακ να παίζει και να γράφεις την κιθάρα σε ένα άλλο. Πραγματικά δεν είναι τόσο πολύπλοκο όσο ακούγεται. Μια φορά αμα το μάθεις, μετά είναι εύκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου