Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή μαγνητών σε μπάσσο Squier Vintage Modified P-Bass


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,έχω το συγκεκριμένο μπάσσο κ σκέφτομαι να κάνω αλλάξω τους "πασχαλιάτικους" μαγνήτες που έχει με τους Seymour Duncan Quarter Pound P-Bass SPB-3(για υψηλότερο output).Aυτά που θέλω να ρωτήσω είναι τα εξής:

 

1.Αν αξίζει τα χρήματα της η αλλαγή μαγνητών δεδομένου οτι το όργανο ανήκει στην φθηνή κατηγορία?(θα ακούσω τρελλή διαφόρα στον ήχο?)  ???

 

2.Να πάω σε ακριβότερο μπάσσο που τους φοράει ήδη? ???

 

3.Να δοκιμάσω κάποιους απο την σειρά μαγνητών της Tonerider? ???

 

Ευχαριστώ!  :)

 

 

Αυτό είναι το έν λόγω μπάσσο:

http://www.musicstore.de/de_DE/EUR/Fender-Squier-Vint.-Mod.-P-Bass-RW-Olympic-White/art-BAS0002433-001

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το μπασο σου σε ικανοποιει σε ολα τα αλλα θεματα πλην μαγνητη γιατι οχι? Και τι να λεει που ανηκει στη "φθηνη" κατηγορια? Κι εγω προσφατα εριξα αρκετα λεφτα στα ηλεκτρικα του vm jazz μου.

 

Και φυσικα θα δεις διαφορα στον ηχο, μαγνητη αλλαζεις  ;) Το 90% του ηχου σε ενα passive μπασο ειναι οι μαγνητες του κατα την ταπεινη μου αποψη..Αν και στον συνολικο ηχο το μεγαλυτερο ποσοστο ειναι παντα ο ενισχυτης.

 

 

Για την ακριβεια το μπασο σου με το συγκεκριμενο μαγνητη το πουλουσε ενα φιλαρακι και πραγματικα κριμα που δεν ειχα τα λεφτα να το παρω. Το ακουσα σε ενισχυτη φθηνο (εναν Behringer 45αρη..) και μου φανηκε εξαιρετικο. Ηχος κλασικος ροκαδικος P (με πενα, αλλα και δαχτυλα). Και σαν κατασκευη δεν με ξενισε τιποτα, ολα ηταν ποιοτικα πανω του οπως και στο δικο μου vm.

 

Για τους tonerider δεν εχω ιδεα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους tonerider δεν ξέρω, τους SPB-3 τους έχω στο δικό μου P και είμαι πολύ ευχαριστημένος.. Βέβαια, μόνο vintage δεν είναι έτσι?  ;) Είναι αρκετά εως πολύ δυνατοί μαγνήτες! Κατά τη γνώμη μου αξίζει η αλλαγή μιας και έχεις μια πολύ καλή "βάση".. Τα vm είναι πολύ καλές βάσεις για βελτιώσεις..

www.lowercut.com

www.theroadmiles.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 90% του ηχου σε ενα passive μπασο ειναι οι μαγνητες του κατα την ταπεινη μου αποψη..

Δηλαδή σε ένα active όργανο δεν είναι? Εκεί νομίζω ότι είναι ΑΚΟΜΑ περισσότερο...  Γενικά αν αλλάξεις μαγνήτες αλλάζει ήχο το όργανο...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ακουσεις διαφορα στον ηχο. Και επειδη ακριβως θα ακουσεις, πρεπει να φροντισεις να ειναι καλη. Και οχι να να αλλαξει τον αδοξαστο στο μπασο. ;D

 

Η Seymour Duncan βγαζει δυο καταπληκτικους μαγνητες για Precision, τον SPB-1 που ειναι ισως ο καλυτερος vintage P μαγνητης που υπαρχει και τον SPB-2 που ειναι ταμαμ αν θελεις υψηλοτερο output. Ο SPB-3 ειναι ενας P μαγνητης που προσπαθει να ακουστει σαν κατι αλλο που δεν ειναι P-bass. Ισως να σου αρεσει, αλλα προσωπικα τον απεχθανομαι.

 

Αν θες οπωσδηποτε μαγνητη (passive) που θα δωσει πιο επιθετικη χροια σε ενα Precision, πιστευω πως ο DiMarzio Model P (η και ο Split P) ειναι απειρως καλυτερη επιλογη απο τον SPB-3.

 

Εγω αυριο αρχιζω την αναβαθμιση του πιστου μου Squier ξεκινωντας με εναν SPB-1, στον οποιο κατεληξα μετα απο ΠΟΛΥ ψαξιμο (αν και απο αυτον ξεκινησε το ψαξιμο, αλλα τεσπα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Ναι αξίζει τον κόπο η αλλαγή, και ναι θα δεις αξιόλογη διαφορά στον ήχο.

 

2. Δοκίμασε ενα τέτοιο μπάσο κι αν εχεις την δυνατότητα καν'το. Αν ομως το μπάσο σου σε ικανοποιεί σε όλα τα άλλα οπως ειπε ο il_dottore46 γιατι να αλλάξεις μπάσο, άλλαξε μαγνήτες και θα εισαι οκ!

 

3. Οι tonerider, αν και δεν εχω δοκιμασει, ειναι αρκετά αξιόλογοι μαγνήτες,σε σχεση με τους SPB-3 ισως λιγο πιο vintage οι tonerider, ενω λιγο πιο σύγχρονοι και με περισσότερο output οι SPB-3.

 

Οπως και να 'χει και οι 2 μαγνήτες που προτείνεις ειναι ποιοτικοί και ειναι απο τις πιο κοινές επιλογές μαζι μ'αυτον http://www.thomann.de/gr/dimarzio_dp122bk.htm οταν πρόκειται για αλλαγή μαγνητών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπα για passive μπασο γιατι στα active κυκλωματα ειναι και θεμα της προενισχυσης μετα.

 

Νομιζω δηλαδη απο προσωπικη εμπειρια σε ενα Jazz Deluxe, που αλλαχτηκε η προενισχυση της Fender σε Nordstrand, αλλαξε κι ο ηχος αρκετα με τους ιδιους παντα μαγνητες.

 

Ενω στα passive ειναι μονο θεμα μαγνητων ο ηχος (και φυσικα wiring και pots αλλα θεωρουνται σταθερα αυτα..). Νομιζω...

 

Επισης my bad, το vm p που δοκιμασα φορουσε το SPB-2 οχι τον 3...Πηρα να το διασταυρωσω οταν διαβασα αυτα που εγραψε ο Nikoubis για τον 3. Μου φανηκε περιεργο που μου ακουστηκε αρκετα κλασικος εμενα και τελικα ηταν ο 2.  ;D

 

Ο model P της Dimarzio αν ειναι ιδιας φιλοσοφιας με τους Model J που εβαλα και στο jazz μου νομιζω αξιζει επισης την προσοχη σου. Γι'αυτο που ψαχνεις στον ηχο σου

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Seymour Duncan βγαζει δυο καταπληκτικους μαγνητες για Precision, τον SPB-1 που ειναι ισως ο καλυτερος vintage P μαγνητης που υπαρχει και τον SPB-2 που ειναι ταμαμ αν θελεις υψηλοτερο output. Ο SPB-3 ειναι ενας P μαγνητης που προσπαθει να ακουστει σαν κατι αλλο που δεν ειναι P-bass. Ισως να σου αρεσει, αλλα προσωπικα τον απεχθανομαι.

 

Καλησπέρα φίλε Nikoubis θεωρείς οτι θα numetalιζει πολύ ο SPB-3 σε σχέση με τον SPB-2? θέλω να κρατήσω ενα ας πούμε "vintage" χαρακτήρα στο μπάσσο(μην καβαλάω τις κιθάρες στην πρόβα ;D)

 

Βασικά ψάχνω όγκο κ σαστειν αλλα μην χάσει τελείως τον χαρακτήρα του το μπασσο ;)

Υ.Γ. Τα παιξιματά μου κινούνται στον χώρο του alternative rock

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο SPB-3 βασικα εχει πολλα-πολλα μπασα και πολλα πριμα, τα μεσαια του γενικα χανονται και μαζι (στα αυτια μου τουλαχιστον) το definition του.

 

Ο SPB-2 ειναι αρκετα κοντα στον SPB-1 (ο οποιος ακουγεται ακριβως οπως οι μαγνητες των 60s precision) αλλα με αισθητα μεγαλυτερο output, μια εμφαση στα χαμηλομεσαια και λιιιιγο πιο μαζεμενα πριμα.

 

Ο Model P της DiMarzio ειναι οντως αντιστοιχης φιλοσοφιας με τους Model J που ειπε και ο il_dottore46: ceramic μαγνητες, αυξημενο output και αρκετα επιθετικη χροια. Για τις αναγκες σου πιστευω πως αυτος και ο SPB-2 ειναι δυο καλες επιλογες, με τον Duncan να ειναι λιγο πιο σκοτεινος και smooth.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου