Προς το περιεχόμενο

Drums solo.Πρεπει να κανω?


KID

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ενταξει ρε παιδια και ο drummer των motorhead επαιξε για κανενα 5λεπτο σολο(μια βλακεια και μιση για εμενα), αλλα δεν χαλασε κι ο κοσμος. κατα κυριο λογο συμφωνω (δυστυχως) με καποια πραμματα που μου φανηκαν σαν δογματισμοι πιο πανω, αλλα φιλε ολα ειναι γνωσεις οποτε μελετησε, πειραματησου, κι αμα εχεις μια μικρη σιγουρια για τις δυνατοτητες σου(τωρα ή στο μέλλον) κανε οτι κρινεις εσυ σωστο.(δεν απευθυνομαι μονο σ'εσενα man , μαλλον και σ εμενα κ πιθανων και σε αλλους  :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 96
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

τυπικο mainstream pop/punk/rock βλεπω διαλεξες για παραδειγμα.... ;D

 

παντως εγω ειμαι σωστος μια και το ειπα απο την 1η σελιδα κιολας

 

;D

  Με την ίδια λογική λοιπόν,που σολάρει ο κιθαρίστας Κλάφτον ενώ δεν είναι ο Κλάπτον,θα σολάρει και ο ντραμμίστας Γκάμπ (Φόρεστ) ενώ δεν είναι ο Γκάντ (Στίβ)

  ... οπότε ... και εσύ,είσαι λάθος!  8)

ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Με την ίδια λογική λοιπόν,που σολάρει ο κιθαρίστας Κλάφτον ενώ δεν είναι ο Κλάπτον,θα σολάρει και ο ντραμμίστας Γκάμπ (Φόρεστ) ενώ δεν είναι ο Γκάντ (Στίβ)

  ... οπότε ... και εσύ,είσαι λάθος!  8)

 

Η λογική όμως είναι διαφορετική γιατί ο κάθε "κλάφτον" υποτίθεται (αν έχω καταλάβει σωστά) οτι θα σολάρει μέσα στο κομμάτι ακολουθώντας την αρμονία του chord progression, την ώρα που θα παίζει δλδ όλη η μπάντα.

Είναι κάτι που κάποιες φορές το ίδιο το κομμάτι στο επιβάλλει (αν παίζεις πχ covers τα οποία έχουν guitar solo parts δεν μπορείς απλά να τα πηδήξεις και να αρχίσεις να τραγουδάς το επόμενο ρεφραίν.)

 

Το να υπάρχει όμως ένα σόλο τύμπανα σαν ένα αυτούσιο κομμάτι του σετ (γιατί αυτό νομίζω οτι εννοούσε ο φίλος μας) είναι τελείως διαφορετικό.

 

Η λογική θα ήταν ίδια αν υπήρχε στιγμή μέσα στο σετ όπου θα παίζει εντελώς μόνος του ο κιθαρίστας σε στυλ "δοξάστε με, i'm a guitar hero!"... ;D

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Moby Dick αν το θεωρείς καμένο και "όλοι ήταν κόκαλο και τη βρίσκανε", ΜΑΛΛΟΝ

δεν καταλαβαίνεις μουσική.

 

Το αν καταλαβαινω μουσικη αστο...

 

Επισης μην παιρνουμε την εξαιρεση που επιβεβαιωνει τον κανονα (βλ moby dick) για να αντικρουσουμε τον κανονα.

 

 

Για να το θεσω λοιπον πιο διαλλακτικα:

 

Το 99% των σολο στη ροκ κ μεταλ ειναι για τα μπαζα και για να ξεκουραζονται οι υπολοιποι/να χορευει το μπαλετο/ να διορθωθει το PA

 

Το 99% των σολο ειναι εντελως ανεμπνευστα και χωρις κανενα μουσικο ενδιαφερον

 

Στο 99% των περιπτωσεων δεν υπαρχει νοημα να κανεις σολο.

 

Το 99% των ακροατων δεν εχουν τις μουσικες γνωσεις να το παρακολουθησουν

 

ΝΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Η ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΣΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΛΑ....ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΑΙΡΕΣΗ

 

Ένα drum solo παιγμένο από Drummer (με ό,τι αυτό συνεπάγεται) είναι άκρως ενδιαφέρον. Απλά δεν μπορούν όλοι να το παρακολουθήσουν επειδή δεν έχουν την γνώση/όρεξη/διάθεση/ανοικτομυαλιά (όπως θες, πες το).

Δεν σε κατηγορώ. Εκθέτω μια άποψη αντίθετη από τη δική σου.

Όλα δεκτά.

 

Για μενα που παω σε live απο το 1996 πραγματικα δεν εχω ακουσει ουτε ενα ενδιαφερον drum solo.

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για μενα που παω σε live απο το 1996 πραγματικα δεν εχω ακουσει ουτε ενα ενδιαφερον drum solo.

 

Ε τότε υπάρχει "πρόβλημα" με τα lives που πας. Παρά ταύτα, πιστεύω ότι είναι καθαρά θέμα άποψης και γνώσης κάποιων πραγμάτων.

Χθες ημουν σ' ένα Live (πάτρα) και το τι σόλο άκουσα από drummer, μπασίστα δε λέγεται! Και σόλο ωραία, μελωδικά με ουσία...

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως τα σολο σε συναυλιες ειναι μονο για τους λογους που αναφερουν παραπανω. Συνηθως στη μεταλ χτυπανε δυο κασες και χτυπιουνται ασκοπα πανω στα τυμπανα.. Για εμενα τα σολο στα ντραμς ειναι για διαγωνισμους αυτου του ειδους και ΜΟΝΟ!! Παραδειγμα:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παλι ποτε δε μπορεσα να καταλαβω περα απο την αναγκη του να καλυψει καποιος τη ματαιοδοξια του και το να ξεχωρισει-αναδειχθει στα ματια τριτων και ολη αυτη τη λογικη που θελει να αναπαραγει (ειδωλα-εξπερ-φανς-κλπ) ποια αναγκη εξυπηρετει μουσικα ενα σολο τοσο στο εκαστοτε σχημα οσο και ατομικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε φιλε...να σου υπενθυμισω...οτι αν και ανηκουμε στα συνοδευτικα οργανα..εξακολουθουμε να ανηκουμε στα μουσικα οργανα. Ολα τα μουσικα οργανα καποια στιγμη σε συγκεκριμενα μουσικα στυλ ..παιρνουν σολο..Δεν εχει να κανει με ματαιοδοξια..η προσωπικη προβολη..εχει να κανει με ενα κομματι της μουσικης που αν εισαι αρκετα καλος..παλι σου ξαναλεω σε συγκεκριμενα στυλ καλεισε να κανεις σολο.

Η αληθεια ειναι παντως, και ισως για αυτο δεν το καταλαβαινεις..οτι η γενια των πραγματικων Ροκ drummer {με εξαιρεση τους SIMON PHILIPS & GAVIN HARRISON.. που παιρνουν ακομα  σολο check..Falling in Betwwen dvd toto και Αnesthitize Porcupine tree}που πραγματικα επαιζαν...εχει χαθει..Το καταλαβαινω..Με τοσο editing..οι drummer δεν χρειαζονται να ειναι τοσο καλοι , ποσο μαλλον να ξερουν να σολαρουν.Kαι κυκλοφοραει τρελη σαβουρα τα τελευταια χρονια.

να σου υπενθυμισω μερικα ροκ τερατα..John Bonham, Phil Collins, Ian Paice, Jeff Porcaro,Stewart Copeland,Terry Bozzio Τommy Aldridge, Matt Sorum klp... Τσεκαρε τους στο Youtube να δεις γιατι μιλαω.

Οι τυποι ηταν μουσικοι πανω απο ολα.

Ελπιζω να σου ελυσα την απορια

βαγγελης Μουλακακης.

εγω παλι ποτε δε μπορεσα να καταλαβω περα απο την αναγκη του να καλυψει καποιος τη ματαιοδοξια του και το να ξεχωρισει-αναδειχθει στα ματια τριτων και ολη αυτη τη λογικη που θελει να αναπαραγει (ειδωλα-εξπερ-φανς-κλπ) ποια αναγκη εξυπηρετει μουσικα ενα σολο τοσο στο εκαστοτε σχημα οσο και ατομικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 99% των ακροατων δεν εχουν τις μουσικες γνωσεις να το παρακολουθησουν

 

  ... η μουσική είναι ψυχαγωγία και το ακροατήριο,δεν είναι σύνεδροι επιστημονικού συνεδριου,που θα πρέπει να είναι εξειδικευμένοι επιστήμονες,ώστε να παρακολουθήσουν τις εργασίες του συνεδρίου .

ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το ντραμ σόλο είναι ψυχαγωγία για τι ποσοστό του κοινού (ιδιαίτερα από έναν ντράμερ που ανήκει στο μέσο όρο);

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου