Προς το περιεχόμενο

Πόσο καιρό θέλει για να "δέσει" μια μπάντα?


sentientno6

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απλό το ερώτημα, σύνθετη (πολύ σύνθετη  ;D) η απάντηση.

 

Καλά δεν περιμένω να μου πει κάποιος 2 χρόνια και 3 μήνες π.χ. αλλά θα με ενδιέφερε να μάθω πότε έφτασε η δικιά σας μπάντα στο... peak της.

Πότε αρχίσατε να γνωρίζετε ο ένας το παίξιμο του άλλου, να προσαρμόζεστε πάνω σε αυτό, να groov-άρετε (όπως το βλέπει ο κάθενας) και φυσικά να περνάτε καλά? Και πως το καταφέρατε (ΑΝ) ?

 

Αφήνοντας στην άκρη παράγοντες όπως τεχνικότητα, ωριμότητα κλπ και θεωρώντας μια μέση ελληνική (προσοχή εδώ), ή και όχι, μπάντα που ξεκινάει τώρα, σε πόσο καιρό θα έχει δέσει και θα είναι πλέον μια "καλή" μπάντα αν υποθέσουμε ότι δεν θα συναντήσει κανένα εμπόδιο στη σταδιοδρομία της? Θα μπορούσε κάποιος να το προσδιορίσει με ακρίβεια δευτερολέπτου? (προφανώς αστειεύομαι εδώ  ;))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Δεν υπάρχει συγκεκριμένη απάντηση. Αυτό που θα πρέπει να μας απασχολήσει, ίσως, είναι γιατί ρωτάς εσύ?  ;)

 

Αν έχεις ένα συγκεκριμένο προβληματισμό με τη μπάντα σου, καλό είναι να τον καταθέσεις με κάποια λεπτομέρεια, ώστε να σου δωθούν σαφείς απαντήσεις.

 

Αν επιμένεις πάντως, η σωστή απάντηση είναι 42.

 

Πάντα.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφήνοντας στην άκρη παράγοντες όπως τεχνικότητα, ωριμότητα κλπ

Αυτοί οι παράγοντες δεν είναι καθόλου αμελητέοι.

Είναι εντελώς διαφορετικό να έχεις να κάνεις με μια μπάντα από μουσικούς που ξέρουν τι να κάνουν τα όργανά τους, που ξέρουν πως να αντιμετωπίσουν δυο τρία κομμάτια στο ύφος που επέλεξαν και εκτός των άλλων να μπορούν να έχουν σωστή επικοινωνία σαν άνθρωποι, από μια μπάντα ότι να ναι 2 φίλοι (με συζητήσιμη μουσική ικανότητα) και άλλοι 3 από αγγελίες ή τον φιλάρα που ήξερα που έχει ντραμς στο υπόγειο οπότε πάμε να τα σπάσουμε όλοι μαζί.

 

Με το γκρουπάκι που έπαιζα/ παίζω peak είχαμε για τα δικά μας δεδομένα όσο προβάραμε τακτικότατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λοιπόν, το σημειώνω.

 

Δεν έχω κάποιο προβληματισμό με τη μπάντα μου, γιατί γνωρίζω τη μπάντα μου.

 

Απλώς θα ήθελα να άκουσω απόψεις και εμπειρίες απο άτομα που έχουν περάσει αυτό το στάδιο, το περνάνε τώρα ή το περνάνε εδώ και καιρό  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί οι παράγοντες δεν είναι καθόλου αμελητέοι.

+1

 

Θυμάμαι ακόμα ένα ωραίο σκηνικό...

 

Πριν από χρόνια έπαιζα με μια μπάντα και το πηγαίναμε αρκετά χαλαρά, δεν ζοριζόμασταν ιδιαίτερα, κανένας δεν ήταν ο ανεπανάληπτος και συγκλονιστικός παιχταράς, είχαμε όλοι δουλειές και τρεχάματα κλπ.

Επειδή δεν είμασταν έτοιμοι να βγούμε σε live, πηγαίναμε και παίζαμε 2-3 κομματάκια κάθε Δευτέρα στο Lazy που είχε Jam Night, να αποκτήσουμε και την εμπειρία του stage.

Μια Δευτέρα ο ντράμερ δεν μπορούσε να έρθει και για να μη χάσουμε το jam είχα φέρει τον ντράμερ από την άλλη μπάντα που ήμουν, ο οποίος ήταν εξαιρετικός παίχτης και με φοβερή αντίληψη.

 

Το ρεζουμέ είναι ότι εκείνο το βράδυ είχα ακούσει τη μπάντα πιο δεμένη από ποτέ, με ένα ντράμερ που δεν είχε παίξει ποτέ με τους τρεις από τους τέσσερις που συνάντησε στο Lazy, χωρίς soundcheck, εντελώς χύμα.

 

Τέλος πάντων, η στιγμή που είχα συλλάβει κάποια μπάντα μου να έχει φτάσει σε ένα ικανοποιητικό επίπεδο δεσίματος ήταν μετά από περίπου 8-9 μήνες τακτικής πρόβας και σε ένα θεωρητικό peak μετά από 3 χρόνια πρόβας και καμιά ντουζίνα live.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικοτερα, πιστευω πως οσο πιο ωριμα τα μελη τοσο πιο γρηγορα. Παιξιματα, μελετη, ακουσματα κλπ, κλπ. Υπαρχουν ανθρωποι που μπορουν να προσαρμοστουν κατευθειαν και  αλλοι (εξισου καλοι) που δυσκολευονται, ειδικα σε διαφορετικα ειδη.

 

Παντως εμεις αρχισαμε να πιανουμε καλο ρυθμο μετα απο κανα χρονο. Οταν καναμε προβες σε συστηματικη βαση παντως η διαφορα ηταν μεγαλη. Οταν καναμε καποιο καιρο να παιξουμε ομως, επρεπε να καλυψουμε τον χαμενο δρομο.Για ερασιτεχνες, η συχνοτητα της προβας ειναι αρκετα σημαντικη!

 

Παντως, το να ανακαλυπτεις το παιξιμο του αλλου εχει την πλακα του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συχνότητα που παίζεις με κάποιους ανθρώπους

η σχέση που έχεις μ αυτούς τους ανθρώπους .

Αυτά τα δύο είναι η λύση της εξίσωσης ,διαφορετικά? Μια φορά στο Λεβερκούζεν ,πιάσαμε μια απόδοση ,το κάτι άλλο ,αλλά έκτοτε ακούω Λεβερκούζεν και αναπολώ περασμένα μεγαλεία  ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το ρεζουμέ είναι ότι εκείνο το βράδυ είχα ακούσει τη μπάντα πιο δεμένη από ποτέ, με ένα ντράμερ που δεν είχε παίξει ποτέ με τους τρεις από τους τέσσερις που συνάντησε στο Lazy, χωρίς soundcheck, εντελώς χύμα.

 

 

άσχετο ίσως, μου θύμισες κάτι που είχε πει ο πρίγκηπας -prince- σε μια συνέντευξη:

μια μπάντα είναι τόσο καλή όσο καλός είναι ο drummer της

απλά μου ήρθε  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε επαγγελματικό επίπεδο είναι μισή χειμερινή σαιζόν, 2 μήνες δηλαδή για να δέσει το max.

Σε ερασιτεχνικό (βρισκόμαστε κάνουμε πρόβα, πίνουμε μπύρες & παίζουμε playstation) είναι πιστεύω γύρω στον 1 χρόνο. Μετά κάτι δεν πάει καλά.

 

Αν για παράδειγμα μία μπάντα παίζει 3 φορές την εβδομάδα (Πεμ-Παρ-Σαβ)χ 3,5 ώρες το live (11:30-3:00) και ξεκινήσει 1 Οκτώβρη (έναρξη χειμερινής σαιζόν) έχοντας κάνει 3 εβδομάδες πρόβες τον Σεπτέμβρη γύρω στις 30 Νοέμβρη πρέπει να είναι στο peak της.

Αν δεν έχει δέσει εως τα Χριστούγεννα υπάρχει πρόβλημα.

Αυτό για rock μπάντες που δουλεύουν επαγγελματικά.

 

Σε μπουζουκοκαταστάσεις είναι πιο λίγο, δεδομένου πιο αυστηρών προδιαγραφών απόδοσης παιξίματος και πολύωρων προβών&προγράμματος, γύρω στις 3 εβδομάδες max.

 

Αυτά από την δική μου εμπειρία με μπάντες που έχω συνεργαστεί.

 

Είναι υποκειμενικό αυτό που ρωτάς και εξαρτάται από πολλούς παράγοντες αλλά κυρίως από (α) αν αλλάζουν άτομα ή αν μένουν οι ίδιοι και

(β) αν η μπάντα εξυπηρετεί εμπορικό ενδιαφέρον (live σε μαγαζί) ή υπάρχει κοινό ενδιαφέρον, γνωριμία από το σχολείο, για το χαβαλέ κτλ

 

 

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου