Προς το περιεχόμενο

Diy project: Noiz overdrive


toneless

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ριξε μια ματια εδω:

http://en.wikipedia.org/wiki/Breadboard

 

Με λιγα λογια, οι τρυπες στις καθετες γραμμες δεξια και αριστερα (αναμεσα στις μπλε και κοκκινες γραμμες) ειναι βραχυκυκλωμενες με καθε κουκιδα πανω και κατω τους. Συνηθως χρησιμοποιουνται για τροφοδοσιες και γειωσεις.

Οι τρυπες στο κεντρο (Α-E, F-J, 1-63) ειναι βραχυκλωμενες οριζοντια ανα πενταδες.

Επισης παρατηρησε οτι το αυλακι στο κεντρο διακοπτει την συνδεση μεταξυ των δυο πενταδων, και ας βρισκονται στην ιδια οριζοντια γραμμη. Πανω στο αυλακι τοποθετουνται τα ολοκληρωμενα.

 

Δες την φωτο που εβαλα, αν και με το λινκ πανω θα κατατοπιστεις πληρως. ;)

solderless_breadboard_3001.thumb.JPG.ecbe17e29c3bc3b627b2d2fa1a374c5a.JPG

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 981
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Παιδιά σόρυ αλλά θα κάνω μια ερώτηση που έχει πιθανόν απαντηθεί.

Απλά το post έχει γίνει χάοτικό και δεν μπορώ να το ξαναδιαβάσω όλο!

 

Από τι εξαρτάται η διαφορά στον ήχο που θα έχουμε αν χρησιμοποιήσουμε ένα άλλο NPN transistor?

Η διαφορά είναι όντως ανεπαίσθητη ή μπορεί να αλλάξει αρκετά τον ήχο?

 

Για παράδειγμα τι μπορεί να ακούσω διαφορετικό αν βάλω τώρα π.χ. ένα BC639 που έχω διαθέσιμο?

 

Ευχαριστώ και συγχαρητήρια για όλο το θέμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, ενα τρανζίστορ είναι. Βάλτο να πάει το παλιάμπελο... και ότι βγεί. :P

 

Ναι, αλλάζει ο ήχος, αλλά το πετάλι είναι απλό για να μπορέσει κάποιος να το κατασκευάσει και κατόπιν να πειραματιστεί σε αυτό. Οπότε, πές μας εσύ αν σου άρεσε το "μπεσεδάκι" που έχεις...

 

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον το mod με τα 2 tranzistors σε darlington το εφαρμοσα στο καινουριο Νoiz OD που εφτιαξα και ειναι εντυποσιακο.Απλα ο ηχος του πεταλιου ειναι πιο στρογγυλός.Ουτε τα treble χυριζουν ουτε τα μπασσα φαζαρουν τοσο.Εβαλα 2 απο τα 2Ν3904. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, ενα τρανζίστορ είναι. Βάλτο να πάει το παλιάμπελο... και ότι βγεί. :P

 

Ναι, αλλάζει ο ήχος, αλλά το πετάλι είναι απλό για να μπορέσει κάποιος να το κατασκευάσει και κατόπιν να πειραματιστεί σε αυτό. Οπότε, πές μας εσύ αν σου άρεσε το "μπεσεδάκι" που έχεις...

 

 

 

 

Απλά ήμουν ανυπόμονος γιατί δεν βρήκα αμέσως το 2Ν39 και είπα να βάλω ένα άλλο...

:)

Τελικά το βρήκα και θα το κάνω (αν βρω επιτέλους λίγο χρόνο :Ρ ) με ακριβώς τα ίδια parts. Θέλω να ακούσω τον ήχο που πρότεινες για να έχω ένα μέτρο σύγκρισης για μελλοντικές αλλαγές.

 

Υ.Γ. Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι τόσο δύσκολο και επώδυνο (10,50 ευρώ έδωσα!) να βρεις έναν διακόπτη της προκοπής. Και ήταν και 6 επαφών.. οπότε no LED..

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην Ελλαδα τοσο τους πουλανε οι ατιμοι.Εγω με 10 αγοραζω τον 9pin.Αλλα και παλι 2πλα λεφτα απο banzai.Aν εχει τροπο να αγορασεις απο Internet παρε 3-4 για τα επομενα Project σου αλλιως αμα ειναι για ενα πεταλι χαλαλι το 10ρικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα αργότερα...

Εχω ηδη πεταλιερα αλλα το εχω ψησει τρελα να το φτιαξω με ενα φιλαρακι! ;)  Τρομερο αρθρο!  ;) Ελπιζω να τα καταφερω......!  Που ακριβως μπορω να τα βρω οοοοοοοολα αυτα για Αθηνα μιλωντας για να μην τρεχω απο δω και απο κει?  :P

Punk Rock means Freedom! ~Kurt Cobain~

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε seldoon η ερωτηση σου εχει απαντηθει 100φορες μεσα στο thread.Για Αθηνα πηγαινε στο Φανο στα Εξαρχεια.Ειναι στο δρομο που ειναι το ΑΝ κλαμπ χαμηλα ομως κατεβαινοντας προς πλατεια Κανιγκος(η Κανιγγος?).Αν θες κατσε να διαβασεις το thread γιατι εκτως οτι θα σου ληθουν πολλες αποριες,θα παρεις και ιδεες για το project σου.Καλα μαστορεματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου