Προς το περιεχόμενο

Μελωδία τυμπάνων!Ανέκδοτο ή πραγματικότητα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

σαφώς και τα τύμπανα είναι μελωδικό όργανο. Έχει να κάνει πάντως και με τον drummer. Η σχέση του με το παίξιμο, οι δυναμικές, το κούρδισμα που έχει κάνει παίζουν σημαντικότατο ρόλο στο αν θα παραχθούν αυτές οι μελωδίες.

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xm...ενδιαφερον ερωτηση εκανες Melodic.

Κοιτα..ενω μπορεις να κουρδισεις σε νοτες, καλο ειναι να το αποφευγεις.. και να στο εξηγησω γιατι.

Αν εχεις κουρδισει πανω σε νοτες..και ας πουμε τα τομς σε τονους...ξεκινωντας απο ενα υποθετικο Ντο..και η ορχηστρα παιζει μια ρε μινορε συγχορδια την ωρα που εσυ κανεις Βreak..τι θα βγει???ενα Φαλτσο μελωδικα break.

Tα τυμπανα λοιπον σωστο ειναι τα κουρδιζουμε πρωτα με το αυτι...και υστερα,με το τι ζηταει το ιδιο το τυμπανο..

Σαν drummer ομως...μ αρεσει παρα πολυ να χρησιμοποιω τα τυμπανα μελωδικα σε μελωδικα σολο..δηλαδη επικεντρωνεσαι οχι τοσο στο να παιξεις τεχνικα και να απευθυνεσε μονο στους drummer πχ σε ενα club...αλλα..να παιξεις μελωδικα {Μικρες επαναλαμβανομενες μελωδιες πανω στα τυμπανα σου..]και να πιασεις ολο το κοσμο του club..Tωρα βεβαια...υπαρχει και ο Τerry Bozzio..που ευτυχισα να τον δω σε σεμιναριο πριν ...15 περιπου χρονια[Γαμωτη μου μεγαλωσα..]και που εχει κανει το Melodic drumming..Εχετε δει ομως το νεο του σετ?

Ελπιζω να βοηθησα.

Βαγγελης Μουλακακης.

p.s Σας στελνω videaki...σε οσους δεν τον ξερουν..

Terry Bozzio

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xm...ενδιαφερον ερωτηση εκανες Melodic.

Κοιτα..ενω μπορεις να κουρδισεις σε νοτες, καλο ειναι να το αποφευγεις.. και να στο εξηγησω γιατι.

Αν εχεις κουρδισει πανω σε νοτες..και ας πουμε τα τομς σε τονους...ξεκινωντας απο ενα υποθετικο Ντο..και η ορχηστρα παιζει μια ρε μινορε συγχορδια την ωρα που εσυ κανεις Βreak..τι θα βγει???ενα Φαλτσο μελωδικα break.

Tα τυμπανα λοιπον σωστο ειναι τα κουρδιζουμε πρωτα με το αυτι...και υστερα,με το τι ζηταει το ιδιο το τυμπανο..

Σαν drummer ομως...μ αρεσει παρα πολυ να χρησιμοποιω τα τυμπανα μελωδικα σε μελωδικα σολο..δηλαδη επικεντρωνεσαι οχι τοσο στο να παιξεις τεχνικα και να απευθυνεσε μονο στους drummer πχ σε ενα club...αλλα..να παιξεις μελωδικα {Μικρες επαναλαμβανομενες μελωδιες πανω στα τυμπανα σου..]και να πιασεις ολο το κοσμο του club..Tωρα βεβαια...υπαρχει και ο Τerry Bozzio..που ευτυχισα να τον δω σε σεμιναριο πριν ...15 περιπου χρονια[γ***τη μου μεγαλωσα..]και που εχει κανει το Melodic drumming..Εχετε δει ομως το νεο του σετ?

 

Συμφωνώ. Τα τύμπανα σαφώς μπορούν να παίξουν και μελωδικά (συγκεκριμένα, ο ντράμερ μπορεί να παίξει και μελωδικά), αλλά δεν υπάρχει λόγος να αλλάξουμε τη φύση του ντράμσετ - που είναι άτονο, ρυθμικό όργανο - κουρδίζοντας σε νότες. Γι' αυτό υπάρχουν τα βιμπράφωνα. Μπορούμε να βγάλουμε μελωδία και με ένα τεσσάρι σετ αρκεί να εκμεταλλευτούμε τις χροιές και τις δυναμικές που μπορεί να δώσει. Για να μην μακρηγορώ, παλιότερο ποστ σε σχετικό θέμα:

 

Το ντιμπέιτ σχετικά με το αν τα τύμπανα του σετ μπορούν ή πρέπει να κουρδίζονται σε συγκεκριμένες νότες είναι σχεδόν τόσο παλιό όσο και το ίδιο το όργανο.

Άποψή μου είναι ότι μπορούν (όμως είναι πολύ δύσκολο – ειδικά όταν υπάρχουν δύο δέρματα), αλλά δεν είναι απαραίτητο. Οι παράμετροι που παίζουν ρόλο είναι πάρα πολλές, και είναι πιθανό όταν πιάσεις τη νότα που θέλεις, το τύμπανο να ακούγεται χάλια, απλά γιατί είσαι εκτός του εύρους του. Επίσης, τα τύμπανα είναι κατά βάση ρυθμικό και όχι μελωδικό όργανο, και ο τόνος τους στα περισσότερα σύγχρονα είδη μουσικής δεν παίζει ρόλο, ενώ ο ήχος τους (χροιά) είναι πολύ σημαντικός. Δεν λέω ότι δεν αξίζει να δοκιμάσει κανείς, αλλά μιλώντας για μένα, είναι χαμένος χρόνος. Προσωπικά επιδιώκω να έχω ένα καλό διάστημα μεταξύ των τομ (η πέμπτη είναι μια χαρά, αλλά και μικρότερα διαστήματα κάνουν), και κάθε τομ να ακούγεται καλά μόνο του και ως μέρος του σετ. Τελικά βγαίνει συγκεκριμένη νότα, αλλά είναι αυτή που υπαγορεύει το ίδιο τύμπανο.

 

Πολύ πιο εύκολο είναι να κουρδίσεις σε καθαρες νότες τομ που έχουν μόνο το επάνω δέρμα (concert toms), όπως αυτά που χρησιμοποιεί ο Bozzio, όπου καταφέρνει να έχει (σχεδόν) καθαρή χρωματική και διατονική κλίμακα.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως εχω επηρεαστει απο brakes τυμπανων. για "φρασεις" στην κιθαρα.

 

Γεια σου φιλε δελτα.Αυτο ειναι τελοιο....να φανταστω πως εχεις τσεκαρει και ινδικα κονακολ?

www.autokanelis.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως εχω επηρεαστει απο brakes τυμπανων. για "φρασεις" στην κιθαρα.

 

+1

 

Πριν από 2-3 εβδομάδες είχα δει στην Πάτρα ένα εκπληκτικό ντουέτο (περιστασιακά) ονόματι ΤΖΟΥΜ (Σωτήρης Ντούβας - Τύμπανα, Γιάννης Πουπούλης - Ηλεκτρική άταστη κιθάρα, μεταξύ άλλων) και κάποια στιγμή παιχτήκανε κάλαντα εναλλάξ μεταξύ κιθάρας και τυμπάνων! :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μελωδία τυμπάνων!Ανέκδοτο ή πραγματικότητα?

Απάντηση στο ερώτημα από τα σόλα του Neil Pert  ;D ;D ;D 

 

Μελωδίες και καθόλου ανέκδοτα...  ;)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου