Προς το περιεχόμενο

Αγορα βελονας πικαπ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω τα πληθη. Εχω ενα παλιο Pioneer ολα-σε-ενα ραδιο/κασσετα/πικαπ/ενισχυτη. Παιζει να ειναι 20ετιας.

Θελω λοιπον να αλλαξω την βελονα του πικαπ, γιατι πλεον παιζει δε παιζει.

 

Το προβλημα ειναι οτι δε ξερω πως να ψαξω για βελονα. Τι πρεπει να κοιταξω, αν αλλαζει μονο η βελονα ή ολη η κεφαλη, κλπ...

 

Any help?

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως αλλάζει μόνο η βελόνα.

Αν δεν μπορείς να απομονώσεις τη βελόνα ή να βρεις τον τύπο της από το manual ξεκούμπωσε όλη τη κεφαλή από τον βραχίονα και πήγαινέ τη σε ένα κατάστημα με είδη πικάπ και θα στη βάλουν εκεί για να μη γίνει καμιά ζημιά.

 

Από googling πάντως μπορείς να βρεις και το είδος βελόνας που φοράει κοιτώντας παρόμοιες εικόνες.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως το συστημα ολο μου το εδωσε ενας φιλος, οποτε δεν εχω ουτε manual ουτε τιποτα.

 

Δυο φωτο, αν μπορει να βοηθησει καποιος. Η βελονα(το ασπρο) δε γραφει κατι πανω. Το αλλο πραματακι που λεει Shure M70B(δε ξερω τι ειναι ακριβως :P) το βρηκα στο ιντερνετ, αλλα λεω μηπως δεν χρειαζεται αλλαγη ολοκληρο, να γλυτωσω κανενα φραγκο, γιατι δεν ειναι και φθηνο :-X.

 

Επισης, πως θα μαθω αν γινεται να βαλω καποια καλυτερη βελονα? Για καλυτερο ηχο? (Λεω εγω τωρα...)

P1000570.thumb.JPG.3dd969582231eee50e6f07cd5982fc74.JPG

P1000571.thumb.JPG.fd7747115369cc16c0af7e2840dc18f7.JPG

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://cgi.ebay.de/Ersatznadel-N70B-Shure-N-72-B-M-70-B-M-72-B-NEU-/260389264589?pt=Plattenspielerzubeh%C3%B6r&hash=item3ca068dccd

 

Θα σου λεγα να αλλάξεις κεφαλή και να βάλεις κάτι άλλο αλλά δεν ξέρω αν αξίζει το πικαπ.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Το Shure M70B είναι η κεφαλή.

Κάθε κεφαλή παίρνει ανταλλακτική βελόνα σε περίπτωση φθοράς.

Ο ήχος έρχεται από την κεφαλή που λειτουργεί σαν μικρόφωνο.

Υπάρχουν 2 είδη. (Τουλάχιστον στα 80'ς που είχα πικαπ)

Κινητού μαγνήτη και κινητού πηνίου.

Η κινητού μαγνήτη σαν την δική σου αλλά και αυτές που χρησιμοποιούν οι dj, είναι σχετικά φτηνές και ανθεκτικές, ενώ οι κινητού πηνίου έχουν καλύτερο ήχο, είναι πιό ευαίσθητες και χρειάζονται και ειδική προενίσχυση (pre-pre).

Το τι θα βάλεις επάνω εξαρτάται απο τον βραχίονα σου. Δεν μας είπες τι πικαπ είναι.

Πάντως όπως λέει και ο audiokostas είναι προτιμότερο να αλλάξεις όλη την κεφαλή που θα έχει και νέα βελόνα επάνω.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oταν επαιζε ακομα το πικαπ, επαιζε αρκετα καθαρα, γι'αυτο και θελω να το ξαναβαλω σε λειτουργια. Επισης ειναι στερεοφωνικο, δε ξερω αν παιζει ρολο.

Το πικαπ ειναι μαζι με το υπολοιπο συστημα. Ειναι ολα-σε-ενα-νυκοκοιρεμενα :P.

Ακριβες μοντελο μπροστα δε λεει, θα κοιταξω το βραδυ στο πισω μερος μηπως λεει, γιατι τωρα ειμαι στο τρεξιμο.

P1000575.thumb.JPG.fe66c43b8328328d27d858e9a8477209.JPG

P1000576.thumb.JPG.20e99736b7c1f9794194308c7789976d.JPG

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει μη περιμένεις και πολλά από ήχο... αυτά που είναι να παίξει θα τα παίξει.... Μη το υπεροδηγήσεις μη κάψεις καμιά έξοδο δεν είμαι για πολύ ζόρισμα αυτοί οι ενισχυτές.

 

Όπως και να έχει μετά την αλλαγή βελόνας (ή κεφαλής) θέλει σετάρισμα το tone-arm εδώ μπορείς να δεις ένα σχετικό video για τη ρύθμιση βάρους:

 

Για anti-skating & ρύθμιση ύψους δεν χρειάζεται να ψάχνεσαι αφού μάλλον δεν έχει, αλλά δες αν θες σχετικά video σε περίπτωση που κολλήσεις βινυλίτιδα και πας για κανα 1200 MKII.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου