Προς το περιεχόμενο

Ολοκληρωμενο συστημα ηχου για σαλονι τι κομματια να δι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα καταρχας, έχω ανοιξει 2-3 θεματα περι ηχου/μουσικης και με βοηθήσατε παρα πολυ σε καποιες αγορες, αυτη τη φορα ανοιγω ενα σοβαρο θεμα που με απασχολει και θελω την βοηθεια σας θα γραψω περιλιπτικα και στη συνεχεια πιο αναλυτικα τι ζηταω ...

 

Πριλιπτικα 4 ηχεια, ενα subwoofer και εναν ενισχυτη ...

 

γιατι; -> θελω να συνδιασω home cinema δηλαδη surround ηχο για ταινιες και για καποιες ιδιετερες εκτελεσεις κομματιων.

αναφερω -> δε θελω κατι ενα σε ολα φτηνα που κυκλοφορουν και εχω αγορασει παλαιοτερα και με απογοητευσαν

με ενδιαφερει -> καλος ηχος διοτι ειμαι λατρης της μουσικης, και δυνατος

χωρος -> σε σαλονι αρκετα μεγαλο οχι τεραστιο, τα δυο ζευγη front θα μπουν στο μπροστινο μερος πανω στον τοιχο που εχω βαλει ιδικες μπριζες ηχου αριστερα δεξια στο ταβανι δηλαδη, τα υπολοιπα 2 ζευγη τα θελω δαπεδου μακροστενα για πισω για surround, και το subwoofer μπροστα οπως πρεπει

 

λοιπον τα δυο πανω τα βασικα ηχεια θελω να ειναι πιο δυνατα να δωσω περισσοτερη βαση δηλαδα σ αυτα για τα τραγουδια απ οτι στα surround, οπως επισης το subwoofer θελω να ειναι καλο και δυνατο διοτι ακουω μουσικη πολυ δυνατα και δεν εχω προβλημα με γειτονες γιατι ειμαι σε εξοχη.

 

* αναφερω επισης οτι το συστημα αυτο των ηχειων θα το χρησιμοποιησω και για συνθεση μεσω υπολογιστη θα μου πεις διαλεξε τι θες αλλα δε ζητω κατι απολυτα συγκεκριμενο και ακρως επαγγελματικο να κανω τη δουλεια μου ομορφα θελω.

 

οποτε θελω και εναν αντιστοιχο καλο ενισχυτη για ολα αυτα ... θελω την γνωμη σας

 

χρηματα που θα διαθεσω για ολα αυτα ειναι 2000-2300 ειναι λίγα ?

 

τι μου προτινετε; θελω δυνατο και καλο ηχο ... ακουω πολλα για ενισχυτες denon για ηχεια δε ξερω τιποτα απολυτος ομως δε θελω κατι κακο που θα μου καει αν το παρακανω θελω αντοχη και ποιοτητα ... αυτα δεν ειμαι γνωστης αλλα ζηταω βοηθεια να κανω μια σοβαρη αρχη Thx

 

τωρα τα ποσα watt μου χρειαζονται δε ξερω το ολοκληρομενο συστημα 700w της creative 7.1 που εχω παντος δε κανει για σαλονι με τιποτα θελω συστημα γερο

 

* αναφερω δεθελω ανισχυτη για δουλειες ηχογραφησεις εχω και θα παρω αλλα εργαλεια γ αυτο το θεμα θα τα συνδιασω μεσω pc στην συνεχεια αυτη τη στιγμη αναφερω αλλο θεμα ηχειων και ενισχυτη για τραογυδια και ταινιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον λάθος το έχεις σκεφτεί.

Τα μπροστινά σου ηχεία είναι αυτά που θέλεις να σου δώσουν την παραπάνω έναταση και ποιότητα στον ήχο και εννοείτε ότι θα πρέπει να είναι δαπέδου , και τα πίσω ,τα πιο αδιάφορα surround ηχεία μπορεί να έιναι μικρά "βιβλιοθήκης" και να μπουν στον τοίχο.

Πότε στο ταβάνι. Τα ηχεία πρέπει να βρίσκονται στο ύψος των αυτιών σου στην δικιά σου θέση ακρόασης και αυτό ισχύει παντού και σε home studio και σε Home cinema.

Τώρα για ήχεια με τόσα λεφτά έχει πολλές επιλογές εγώ πάντως εχώ εντυπωσιαστεί από ένα ζευγος Focal Chorus 826v που έχει φίλος μου αν και παίζουν αρκετά ψηλά σε τιμή περί τα 1400. Ρίξε μια ματια και στα υπόλοιπα μοντέλα της ίδιας σειράς.

Για περισσότερες και πιο ολοκληρωμένες προτάσεις στο θέμα σου καλό θα ήταν να ρωτήσεις και σε πιο εξιδεικευμένα φόρουμ όπως avsite , avclub κτλ.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μάλλον λάθος το έχεις σκεφτεί.

Τα μπροστινά σου ηχεία είναι αυτά που θέλεις να σου δώσουν την παραπάνω έναταση και ποιότητα στον ήχο και εννοείτε ότι θα πρέπει να είναι δαπέδου , και τα πίσω ,τα πιο αδιάφορα surround ηχεία μπορεί να έιναι μικρά "βιβλιοθήκης" και να μπουν στον τοίχο.

Πότε στο ταβάνι. Τα ηχεία πρέπει να βρίσκονται στο ύψος των αυτιών σου στην δικιά σου θέση ακρόασης και αυτό ισχύει παντού και σε home studio και σε Home cinema.

Τώρα για ήχεια με τόσα λεφτά έχει πολλές επιλογές εγώ πάντως εχώ εντυπωσιαστεί από ένα ζευγος Focal Chorus 826v που έχει φίλος μου αν και παίζουν αρκετά ψηλά σε τιμή περί τα 1400. Ρίξε μια ματια και στα υπόλοιπα μοντέλα της ίδιας σειράς.

Για περισσότερες και πιο ολοκληρωμένες προτάσεις στο θέμα σου καλό θα ήταν να ρωτήσεις και σε πιο εξιδεικευμένα φόρουμ όπως avsite , avclub κτλ.

 

ευχαριστω πολυ για την απαντηση ... σωστος στο θεμα ηχειων ετσι πρεπει, ειμαι τωρα σε δειλιμα να παρω τον ενισχυτη, οι denon ειναι απ τους καλους;;; μου εδωσες καποια site Υπαρχουν ελληνικα; οσον αφορα τα ηχεια του φιλου σου για την αποδοση τους μια χαρα τιμη εχουν θα το ψαξω περισσοτερο ... ειμαι ακομα πολυ αρχη ... thx παντος προσφατα καναμε μια αγορα με τον πατερα μου οχι για μενα και καταληξαμε να παρουμε τον denon τον επετειακο avr a100 αλλα δεν προλαβα να τον τεσταρω μας ειπαν πως ειναι εξισου δυνατος και ποιοτηκος και σαν home cinema και σαν στερρεοφωνικο αυτα θα δω ... εγω θελω να το ψαξω καλητερα πριν παρω μη μου πιασουν τον κ**ο χωρις λογο μπορω να βρω και κατι εξισου καλο σε καλη τιμη ... κ αποτι φαινετε το κασε ανεβαινει στα 3000 χιλιαρικα συνολικα απ οτι βλεπω τπτ δεν ειναι φτηνο απ αυτα ... σιγα σιγα ... μαλλον πρεπει να αλλαξω και φορουμ γιατι απ οτι φαινετε εδω ψιλο ενοχλω μ αυτο το θεμα αλλα δε βρισκω αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το λοιπόν… Αγαπητέ fragment είσαι λίγο… μπλεγμένος (με την καλή έννοια). Δεν θέλεις 4 ηχεία και ένα sub, αλλά 5 ηχεία και ένα sub. Δηλαδή, ένα ζευγάρι μπροστά, ένα πίσω, ένα Κεντρικό και ένα sub. Το κεντρικό είναι το ηχείο των διαλόγων της ταινίας και καλό θα ήταν να το είχες και αυτό.

 

Μετά… το Sub το βάζεις όπου σε βολεύει και όχι απαραίτητα μπροστά- δεν είναι «κατευθυντικός» ο ήχος του- διαχέεται- οπότε το «βάζω σωστά μπροστά» δεν ισχύει.

 

Πάμε παρακάτω… Αφού θες να στήσεις surround για home cinema, σκέψου ότι θα ακούς τεράστια, αλλά αν δεν έχεις προζτέκτορα θα βλέπεις… ελάχιστα. Αυτά τα δύο πάνε φούστα μπλούζα…. Σκέψου το.

 

Θέλεις καλό ήχο…Κοστίζει αρκετά… Δύο «σοβαρά» ηχεία δαπέδου για μπροστά (κάποιας «σοβαρής» εταιρίας, όχι από τα πανάκριβα μοντέλα της, αλλά από τα πιο budget) και το «δικό τους» κεντρικό ηχείο. Εγώ πχ έχω μπροστά ηχεία της Dali (ζεύγος δαπέδου & κεντρικό). Πίσω 2 mission βάσης και sub Yamaha. Ενισχυτής Yamaha 7.1 αλλά παίζει 5.1 και είναι υπέρ αρκετά τα 6 ηχεία.

 

Για sub και ενισχυτή AV θα πρότεινα Yamaha γιατί είναι σαν τις… Ibanez: Value for money. Κοστίζουν «5» και παίζουν για «7»- έχει μοντέλα που ξεκινάνε από 2-3 κατοστάρικα και κάνουν την δουλειά μια χαρά.

 

Για ηχεία δεν θα σου πω κουβέντα. Πολλές εταιρίες βγάζουν αξιοπρεπέστατα ηχεία – και σε «λογικές» τιμές, αλλά τα ηχεία πρώτα τα ακούς και μετά τα αγοράζεις.

 

Εγώ άκουσα έναν σκασμό ηχεία ( με βάση το budget μου) για να καταλήξω στα Dali…Και υπόψη: Είπα αυτά κάνουν στα αυτιά μου, αυτά θέλω και μετά έμαθα την μάρκα…

 

Πάντως αν αποφασίσεις να κάνεις τον ήχο του σαλονιού σου «τούμπανο», θυμήσου τα λόγια μου, μετά θα θέλεις και ανάλογη εικόνα… Τότε θα μιλήσουμε και για προτζέκτορα- που στην περίπτωση μου ήταν Epson…     

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου