Προς το περιεχόμενο

ποιο distortion πετάλι προτείνετε?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

@funkysoul

Δεν είμαι εναντίον των διπλών, απλά αν ήθελα διπλούς, θα έπαιρνα κιθάρα με διπλούς.

Θεωρώ προσωπικά κρίμα να "χαλάσεις" μια κιθάρα "στρατ - τελε" για να την φέρεις πιο κοντά σε κάτι που δεν είναι εξ αρχής προσανατολισμένη να κάνει.

Για το σώμα που λες, έχεις δίκιο. Αυτό το κομπρεσάρισμα μπορείς να το πετύχεις στους μονούς με πχ. SFX1 seymour duncan, ή κάποιο κομπρέσορα, η με ένα σωρό καλούδια που κυκλοφορούν.

Πάνω στο θέμα "σώμα - όγκος ή όπως αλλιώς θές" όμως, οι περισσότεροι έχουμε λανθασμένη αντίληψη. Επειδή έχουμε εξελιχθεί  στην πλειοψηφία μας σε Bedroom players, έχουμε ξεχάσει οτι αυτός ο ογκώδης, γεμάτος ήχος (πχ Les Paul neck) που μας αρέσει συνήθως σπίτι μας, σε καταστάσεις μπάντας απλά χάνεται στη μίξη. Κ οτι τα ψηλά μεσαία και τα πρίμα, είναι αυτά που θα "κόψουν"..

 

Στο topic.. Επειδή έχεις καλό ενισχυτάκι, απλά είναι κρίμα να τον θάψεις με φθηνιάρικες λύσεις, όπως σου είπε κι ένας φίλος παραπάνω. Στη μεσαία κατηγορία πιστεύω (150-250)€ , υπάρχουν πολλές καλές λύσεις. Σου είπα παραπάνω τι δουλεύει για εμένα.. Θεωρώ ότι η Fulltone βγάζει φοβερά πετάλια (εκτός του GT500)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για το ύφος που είπες πρότείνω τα ακόλουθα

 

Suhr Riot μεγάλη γκάμα ηχοχρωμάτων και πολύ κιθαριστικός ήχος

 

Blackstar HT Duo λαμπάτο πετάλι δικάναλο με το οποίο θα πάθεις ζημιά....Άσε που γράφει απίστευτα...

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Blackstar HT Duo λαμπάτο πετάλι δικάναλο με το οποίο θα πάθεις ζημιά....Άσε που γράφει απίστευτα...

 

+1000

Το είχα. Δε με τρέλανε στο αυτί, αλλά όντως γράφει απίστευτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mιας και αναφέρθηκε για Telegun Fat Foot,του οποίου είμαι ευτυχής κάτοχος.Δεν το πρότεινα γιατί είναι ολίγον τι ακριβό.

 

Αλλά ότι πληρώνεις παίρνεις και δικαιολογεί τα λεφτά του με το παραπάνω.Εξαιρετικό πετάλι και φοβερός ήχος.Σπέρνει πραγματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα με τους μαγνήτες με απασχολούσε κι εμένα απλά όπως είπα επειδή με ενδιαφέρουν πολυ τα καθαρά και γενικότερα ο ήχος των μονών μαγνητών ( π.χ. Dire straits, Pink floyd κλπ) δεν θα ήθελα να βάλω διπλούς! Το ερώτημα είναι αν θα με κάλυπταν οι μονοι μαγνήτες, ο ενισχυτής που έχω και ένα καλό distortion πετάλι ώστε να προσεγγίσω έναν ήχο πιο κοντά σε hard rock και μέχρι classic metal!

Τα χρήματα που θα μπορούσα να διαθέσω είναι περίπου μέχρι 250-300 ευρώ γιατί όπως είπαν πολλοί φίλοι δεν θέλω ένα "μέτριο" πετάλι να μου χαντακώσει τον ήχο του λαμπάτου!

Και σαν απορία θα πρέπει να κοιτάξω μόνο λαμπάτο πετάλι ή μπορώ και με ένα πολύ καλό τρανζιστορ να έχω καλό αποτέλεσμα?

Ειλικρινά ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω δεν είναι αναγκαίο να ανέβεις τόσο σε τιμή απ τη στιγμή που υπάρχουν εκπληκτικές επιλογές σε χαμηλότερα χρήματα.. η μόνη περίπτωση που έδωσα παραπάνω χρήματα ήταν για το boogie v twin pedal το οποίο όμως έχει 3 κανάλια, είναι λαμπάτο και είναι ότι καλύτερο έχω ακούσει, οπότε και δεν αντιστάθηκα! 8)

 

Αυτό που σου λέω είναι να μην τα σκάσεις έτσι μόνο επειδή μια εταιρία το κοπανάει στην τιμή.. το να πάρεις ας πούμε ένα Trex spindocktor τα δικαιολογεί τα λεφτά του! εκτός από πολύ καλό ήχο, θα έχεις και τρομερή ευελιξία! το να πάρεις όμως ένα πετάλι με τα 3 κλασσικά knobs (drive, tone, volume) και να δώσεις τα ίδια λεφτά είναι κοροϊδία!

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί συνεχίζουν να πουλάνε μονοκάναλα πετάλια πάνω από 200€! η μόνη δικαιολογία είναι ότι είναι αμερικάνικο και ανεβαίνει η τιμή στην Ελλάδα! αλλά σ αυτή την περίπτωση γιατί να μην γλυτώσεις 100€, παίρνοντας ένα ευρωπαϊκο πετάλι αντίστοιχης ποιότητας? η ακόμα και Αμερικάνικο, που όμως να μην είναι από ψωνισμένη εταιρία που εκμεταλλεύεται το όνομα της για να τα κοπανάει! ;)

 

οι προτάσεις μου ήταν μ αυτή τη λογική! τρομερά πετάλια σε καλές τιμές! δες τα amt και το mi audio- crunch box και θα δεις ότι δεν χρειάζεται να σκάσεις τα κέρατά σου για να πάρεις ένα πετάλι που δεν θα σου δώσει τίποτα παραπάνω! ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ριξε μια ματια και σε αυτο http://www.tcelectronic.com/novadrive.asp

που ειναι πολυ ευελικτο.

 

(Καλυτερα ακουσε το με τα αυτια σου γιατι τα demo του youtube το αδικουν)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AN έπαιζα metal θα επαιρνα το mxr fullbore metal, ειναι αρρωστο και μου αρεσει, μπορει να το χτυπήσω καποια στιγμη μταχειρο....και ας καθεται ;)

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα με τους μαγνήτες με απασχολούσε κι εμένα απλά όπως είπα επειδή με ενδιαφέρουν πολυ τα καθαρά και γενικότερα ο ήχος των μονών μαγνητών ( π.χ. Dire straits, Pink floyd κλπ) δεν θα ήθελα να βάλω διπλούς! Το ερώτημα είναι αν θα με κάλυπταν οι μονοι μαγνήτες, ο ενισχυτής που έχω και ένα καλό distortion πετάλι ώστε να προσεγγίσω έναν ήχο πιο κοντά σε hard rock και μέχρι classic metal!

Τα χρήματα που θα μπορούσα να διαθέσω είναι περίπου μέχρι 250-300 ευρώ γιατί όπως είπαν πολλοί φίλοι δεν θέλω ένα "μέτριο" πετάλι να μου χαντακώσει τον ήχο του λαμπάτου!

Και σαν απορία θα πρέπει να κοιτάξω μόνο λαμπάτο πετάλι ή μπορώ και με ένα πολύ καλό τρανζιστορ να έχω καλό αποτέλεσμα?

Ειλικρινά ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

 

 

...ειλικρινά πάντως πάρε το fat foot! Αν είσαι Θεσ/κή το δοκιμάζεις εύκολα σε μαγαζιά ή βρες κάποιον που το έχει! Το V-twin είναι πολύ καλό αλλά κατά τη γνώμη μου high gain ήχο ΔΕΝ έχει. Όσοι το ήθελαν για high gain το πήγαν στον Telegun  να τους το μοντάρε. Βεβαια ο στόχος σου δεν είναι το high gain, αλλά μια ευρεία γκάμα την οποία σίγουρα με το συγκεκριμένο πετάλι μπορείς να την πετύχεις!

Όσο για τους μονούς γενικά μια χαρά θα ακουστείς απλά δεν θα έχεις τον τουμπανιάρικο μέταλ ήχο των διπλών, χωρίς αυτό να είναι πρόβλημα. Βέβαια δεν έχω ακούσει το λαμπάτο πετάλι της Koch το οποίο έχει και καθαρή προενίσχυση αλλά και έχει 550€ και δεν φτάνει σε μέταλ επίπεδα όπως το fat foot!

 

και τέλος:

αγγελάκι: ""πάρε το fat foot",    διαβολάκι:"πάρε το fat foot"

 

κι επειδή τώρα ξανατσέκαρα τι ρωτούσες σχετικά με τι να ψάξεις έχω να σου πω το εξής: Θα αδικήσεις την λάμπα με πολύ φτηνή επιλογή τύπου muff ή boss. Ένα riot ή ένα msd θα σου δώσουν μια όμορφη παραμόρφωση όπου η λάμπα του ενισχυτή σου θα τα τους προσφέρει έναν όμορφο χαρακτήρα και κανένας δε θα αδικεί κανέναν, ενώ το fat foot θα δώσει έναν εντελώς δικό του χαρακτήρα με πολλές πολλές δυνατότητες. Και πίστεψέ με ο καθαρός ήχος του ενισχυτή σου θα ακούγεται ακόμα πιο γλυκός όταν θα περνάει μέσα από το fat foot ενώ αυτό θα είναι σβηστό(χωρίς να είναι αυτός ο λόγος που θα το αγοράσεις, απλά είναι μια διαπίστωση όσων το χρησιμοποίησαν αλλά και δική μου που το έχω παίξει και μπροστά από studiotone της Koch αλλά και μπροστά από πολλούς άλλους ενισχυτές)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου