Προς το περιεχόμενο

Κατα πόσο είναι μουσικός ένας ντράμερ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και ποιος είπε ότι δεν είναι ρε παιδιά; Γιατί πάτε να εκμαιεύσετε απαντήσεις;

 

Θα μπορούσες από την αρχή να έχεις γράψει αυτό το υπέροχο ποστ σε ένα αρθράκι στην πρώτη σελίδα με τίτλο "Είναι οι ντράμερ μουσικοί;", να αποδείξεις περίτρανα ότι ναι, είναι, και ούτε γάτα ούτε ζημιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

   Αγαπητοί φίλοι,να εκφράσω καταρχήν την απορία μου,πώς σε μία τόσο απλή και προφανούς απαντήσεως  ερώτηση,δεν εδώθει αυτή η απάντηση(πλην ελαχίστων εξαιρέσεων).

  Και ερωτώ,ποία είναι η σημασία της λέξεως μουσικός εννοιολογικά?

   Μουσικός -----> ο ασχολούμενος εις την μουσικήν καλλιτέχνης,μουσικοσυνθέτης ή εκτελεστής

   Ένας ντράμμερ μπορεί να έχει την ιδιότητα του εκτελεστή ή και όλες μαζί (βλέπε Φίλ Κόλλινς)

    Ικανή και αναγκαία συνθήκη λοιπόν για να είναι κάποιος μουσικός,είναι να διαθέτει τουλάχιστον μια εξ αυτών των ιδιοτήτων.Επομένως εξ ορισμού και υπο την αυστηρή και στενή έννοια του όρου,ο ντράμμερ είναι μουσικός 100%.

   Στην αρχαία γλώσσα βέβαια η λέξη μουσική δεν είχε την έννοια που έχει σήμερα.

    Το ρήμα μω σημαίνει ζητώ να μάθω,μανθάνω.Εκ του μω ----> μούσα=γνώσις ---->μουσική=η πάσα τέχνη και επιστήμη της οποίας προστάτης είναι μια μούσα(Ευτέρπη-->λυρική ποίηση,Κλειώ--->Ιστορία,Ουρανία--->αστρονομία,Πολύμνια-->θρησκευτική ποίηση,Καλλιόπη-->επική ποίηση,Ερατώ--->ερωτική ποίηση,Μελπομένη-->τραγωδία,Θάλεια-->κωμωδία,Τερψιχόρη--->χορός,ορχηστική τέχνη).

  Η μουσική με την σημερινή έννοια,απεκαλείτο Αρμονία δηλ. συμ-φωνία ήχων.

  Σήμερα βέβαια η αρμονία είναι ο κλάδος της μουσικής επιστήμης ο πραγματευόμενος περι των συγχορδιών δηλ. της συνηχήσεως τριών ή περισσότερων μουσικών φθόγγων

 

   Ρυθμός δε (εκ του ρήματος ρέω) είναι <<χρόνου καταμέτρησις μετα κινήσεως τινός γινομένη>> κατα  Βακχείο Γέρων και κατα τον υπέροχο ορισμό του Πλάτωνος <<τη δη της κινήσεως τάξει,ρυθμός όνομα>>

 

Αρμονία και Ρυθμός ρυθμίζουν το μετά μελωδίας εκφράζεσθαι,είτε δια της φωνής(άσματος μονωδία),είτε δια μουσικού οργάνου και αργότερα δια της συνηχήσεως συμ-φωνίας,περισσοτέρων του ενός οργάνου,εξ ου και συναυλία,κυριολεκτικώς αρμονική συνήχησις αυλών.

Ο ντράμμερ είναι ο εκτελεστής του ρυθμικού μέρους και συν-ρυθμίζει το μελωδίας εκφράζεσθαι

Τώρα έθεσα το ερώτημα για ένα και μόνο λόγο.Να πάψει μια υφέρπουσα περιρρέουσα ατμόσφαιρα ελαχίστων είανι η αλήθεια συναδέλφων μουσικών πως εφόσον δεν ασχολείσθε με το μέρος της αρμονίς και της μελωδίας δεν είστε ή είστε λίγο μουσικοί.Ούτε κανένας μου την έχει πει ούτε πρόκειται να μου την πει.Απλά δίνω μιαν απάντηση σε αυτούς τους λίγους κουτούς που ενδεχομένως και ενδομοίχως το πιστεύουν.

Άρα αστειάκια τύπου ο καλύτερος φίλος του μουσικού τους τα επιστρέφω ως κουταμάρες ολκής.

Και αν κάποιος έκανε την ερώτηση κατα πόσον ένα αεροπλάνο είναι πτητική μηχανή πάλι θα του αποδείκνυα δια της λογικής οτι είναι μια 100% τέτοια μηχανή,δηλ. το αυτονόητο.

ΝΑ ζητήσω συγγνώμη απο τους φίλους ντράμμερ εάν προς στιγμήν τους ξάφνιασα και μετά τους στεναχώρησα αλλά έπρεπε να κάνω μια ομολογουμένως κουτή και άκυρη ερώτηση για να καταδείχθεί ελπίζω στο τέλος πόσο αβάσιμη και κουτή είναι.

Και ανα κεφαλαιώνοντας,ο ντράμμερ είναι μουσικός σε ένα εξαιρετικά δύσκολο πόστο και τα τύμπανα παράγουν νότες αλλά δεν είναι το ζητούμενό μας και σας αγαπάμε όλους γιατί όλοι μαζί χτίζουμε αυτό το υπέροχο οικοδόμημα της μουσικής τέχνης(εκ του τεύχω-->κατασκευάζω,οπως και τέκνον,άρα τέχνη,τέκνη είναι το πνευματικόν τέκνον του καλλιτέχνου δημιουργού)

Αγαπητε Melodic αυτο που ηθελα να πω..ειναι οτι καμια φορα ο γραπτος λογος δεν εχει καμια σχεση με τον προφορικο γιατι δεν υπαρχει ο τονος τησ φωνης να υποδειξει τον τροπο με τον οποιο θες πραγματικα να πεις κατι..και κει ισωσ να παρεξηγηθηκες. Και εσυ και η ερωτηση σου.Πραγματικα λυπαμαι αν σε στεναχωρησα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε Melodic drummer.

Εχω ξαναγραψει καπου (δεν θυμαμαι που), οτι οι μουσικοι, η καυλλιτεχναι, εχουσι κομψοτητα (στυλ δηλαδη) και χιουμορ. Ανευ αυτων των δυο...δεν νοειται τις καλλιτεχνης.

Εσυ με ολο αυτο το θεμα που ανοιξες εδω, απο το ανοιγμα του μεχρι και το τελειωμα του, ουτε στυλ εδειξες ουτε χιουμορ, και προσπαθησες να μας πεταξεις (μεταφορικως παντα) ολους εις τον Καιαδα.

Θα μπορουσες αυτα που εβαλες στο τελευταιο σου ποστ να τα εβαζες στο φορο με αλλο τροπο και οχι ετσι.

Δεν εχω κατι αλλο να πω... γιατι θα βρισω.....

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ποιος είπε ότι δεν είναι ρε παιδιά; Γιατί πάτε να εκμαιεύσετε απαντήσεις;

 

Θα μπορούσες από την αρχή να έχεις γράψει αυτό το υπέροχο ποστ σε ένα αρθράκι στην πρώτη σελίδα με τίτλο "Είναι οι ντράμερ μουσικοί;", να αποδείξεις περίτρανα ότι ναι, είναι, και ούτε γάτα ούτε ζημιά...

Ήθελα να εκτεθούν απόψεις(δείχνουν τις πεποιθήσεις μας) και συμπεριφορές(δείχνουν τον χαρακτήρα μας).

 Σε καμμία περίπτωση δεν ήθελα να εκθέσω την ντραμμιστική κοινότητα,στην οποία και έχω την τιμή να ανήκω

ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε Melodic drummer.

Εχω ξαναγραψει καπου (δεν θυμαμαι που), οτι οι μουσικοι, η καυλλιτεχναι, εχουσι κομψοτητα (στυλ δηλαδη) και χιουμορ. Ανευ αυτων των δυο...δεν νοειται τις καλλιτεχνης.

Εσυ με ολο αυτο το θεμα που ανοιξες εδω, απο το ανοιγμα του μεχρι και το τελειωμα του, ουτε στυλ εδειξες ουτε χιουμορ, και προσπαθησες να μας πεταξεις (μεταφορικως παντα) ολους εις τον Καιαδα.

Θα μπορουσες αυτα που εβαλες στο τελευταιο σου ποστ να τα εβαζες στο φορο με αλλο τροπο και οχι ετσι.

Δεν εχω κατι αλλο να πω... γιατι θα βρισω.....

 

 

 

 

 

Δεκτόν,αν νομίζεις οτι έτσι πρέπει να γίνει ...

ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε Melodic αυτο που ηθελα να πω..ειναι οτι καμια φορα ο γραπτος λογος δεν εχει καμια σχεση με τον προφορικο γιατι δεν υπαρχει ο τονος τησ φωνης να υποδειξει τον τροπο με τον οποιο θες πραγματικα να πεις κατι..και κει ισωσ να παρεξηγηθηκες. Και εσυ και η ερωτηση σου.Πραγματικα λυπαμαι αν σε στεναχωρησα.

Βαγγέλη,ειλικρινά κανένα πρόβλημα.Επειδή ξέρω τί σημαίνει να είσαι δάσκαλος(είμαι και εγώ σε ΙΕΚ και ΤΕΙ σε θέματα που άπτονται της υγείας) και παιδαγωγός συνάμα,θα έχεις πάντα την εκτίμησή και τον σεβασμό μου κι ας μην γνωριζόμαστε

ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα έθεσα το ερώτημα για ένα και μόνο λόγο. Να πάψει μια υφέρπουσα περιρρέουσα ατμόσφαιρα ελαχίστων είνaι η αλήθεια συναδέλφων μουσικών πως εφόσον δεν ασχολείσθε με το μέρος της αρμονίας και της μελωδίας δεν είστε ή είστε λίγο μουσικοί. Ούτε κανένας μου την έχει πει ούτε πρόκειται να μου την πει. Απλά δίνω μιαν απάντηση σε αυτούς τους λίγους κουτούς που ενδεχομένως και ενδομοίχως το πιστεύουν.

 

Ωραία τα ιστορικά στοιχεία που παρέθεσες. Πιστεύω οτι ο χαλασμός σε αυτή τη συγκεκριμένη συζήτηση έγινε επειδή ακριβώς είχες αυτή την περίεργη έμπνευση να θέσεις το θέμα με αυτόν τον τρόπο, σαν απορία. Έχεις ένα σκεπτικό αλλά δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο να γίνονται τέτοια πειράματα που προκαλούν τριβές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδομοίχως, εκ του "ένδον" και του "μοιχός".

ΤΟ σωστό είναι ενδόμυχα.... εκ παραδρομής και το διορθώνω (με συνέλαβες!)

ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

ΝΑ ζητήσω συγγνώμη απο τους φίλους ντράμμερ εάν προς στιγμήν τους ξάφνιασα και μετά τους στεναχώρησα αλλά έπρεπε να κάνω μια ομολογουμένως κουτή και άκυρη ερώτηση για να καταδείχθεί ελπίζω στο τέλος πόσο αβάσιμη και κουτή είναι.

 

  Μήπως όμως αυτού του είδους οι προβοκατόρικες ερώτήσεις έχουν σκοπό να τραβήξουν την προσοχή και τα φώτα της δημοσιότητας του μικρόκοσμου του noiz,ακολουθώντας την παλιά καλή συνταγή της διαφήμησης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου