Προς το περιεχόμενο

Κατα πόσο είναι μουσικός ένας ντράμερ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπαρδόν?

Τι ακριβώς δεν κατάλαβες παιδί μου, να στο εξηγήσω; 8)

Μου έπεσε βαρειά η φιλοσοφία...μαζί με τη γέμιση ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Από τα πρώτα μαθήματα μουσικής στα μικρά παιδάκια μαθαίνουμε ότι η μουσική έχει δύο ποδαράκια, το ρυθμό και τη μελωδία. Γιαυτό το λόγο χωρίζουμε και τα όργανα (πέραν των γνωστών κατηγοριών εγχόρδων, πνευστών & κρουστών) σε ρυθμικά & μελωδικά.

 

Αν ήταν φίλε μου Melodic drummer να χωρίζαμε τους μουσικούς σε αυτούς που βγάζουν "νότες" ή όχι, τότε δε θα πρέπει να ξαναπούν οι μουσικολόγοι ότι η μουσική υπάρχει ηλικιακά σχεδόν μαζί με τον άνθρωπο, αλλά από την εποχή του... Φοίβου και μετά!!!! ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-κατά πόσο μουσικός είναι ο κιθαρίστας των Offspring και κατά πόσο ο ντράμερ των Tool?

 

-κατά πόσο είναι μουσικός ο Πασχάλης Τερζής ( νομίζω δεν ξέρει νότες, correct me if I'm wrong ) και κατά πόσο ο ντράμμερ που παίζει στο μαγαζί που εμφανίζεται?

 

-κατα πόσο μουσικός είμαι εγώ και κατά πόσο ο Πασχάλης Τερζής και κατά πόσο ο Φοίβος?

 

  Είναι όντως ΠΟΛΥ ρητορική ερώτηση και εικάζω τα διάφορα αστειάκια  ;D για τους ντράμμερ βασίζονται κυρίως στο γεγονός ότι λόγω της ιδιαιτερότητας του οργάνου δεν χρειάζεται να ασχοληθείς με την αρμονία της μουσικής (που κατ'εμέ είναι μια μικρή επιστήμη) , φυσικά χρειάζεται να εντρυφήσεις σε άλλα πράγματα...έκαστος στο είδος του  ;)

 

Φυσικά και είναι μουσικός ο ντράμμερ

 

Γιαυτό το λόγο χωρίζουμε και τα όργανα (πέραν των γνωστών κατηγοριών εγχόρδων, πνευστών & κρουστών) σε ρυθμικά & μελωδικά.

 

ναι αλλά μην ξεχνάμε ότι σε ΟΛΑ τα όργανα πρέπει να παίζεις με ρυθμό, ακόμα και όταν κάνεις ΣΟΛΟ (4ηχα, 16κτα κτλ) αλλιώς θα μας χαρακτηρίσουν...ντράμμερ (αστειάκι  ;D ;D)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μπασίστες δεν είμαστε αποτυχημένοι κιθαρίστες... Οι κιθαρίστες είναι αποτυχημένοι τραγουδιστές και έτσι αποφασίσανε να μάθουν το επόμενο lead όργανο σε μία μπάντα... :P

Οι μπασίστες υπάρχουν για να φροντίζουν τους drummer...

Πέραν της πλάκας οι drummer είναι η βάση της μουσικής οπότε ναι είναι μουσικοί... Άσε που αν δεν υπήρχαν drummer εμείς θα αισθανόμαστε μεγάλες μοναξιές...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οριστε και η ορολογια απο wikipaedia, για να μην κουραζόμαστε...

"Τα τύμπανα (ή ντραμς, από το αγγλικό drums) είναι ένα σύνθετο μουσικό όργανο αποτελούμενο από κρουστά."

 

Αφου ειναι μουσικο οργανο, αυτος που το παιζει ειναι μουσικός!!!!εεεε;

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετά απο τα αξιζει να γινεις επαγγελματιας ντραμερ - βγαζουν νοτες τα τυμπανα κλπ κλπ καταλαβαινω οτι υπαρχει θεμα στους φιλτατους νταμερ....γιαυτο παρτε αυτο να ανεβειτε ψυχολογικά ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=174923.msg416628#msg416628

 

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καί βέβαια οι ντράμερς είναι μουσικοί. Η θεωρία της μουσικής είναι ίδια γιά όλα τα μουσικά όργανα , σε όποια οικογένεια καί αν ανήκουν. Καί οι ντράμερς διαβάζουν μουσική καί έχουν γνώσεις.(στην σχολή πού διδάσκω παρέχουμε δωρεάν μαθήματα θεωρίας της μουσικής, καί μελωδικό σολφέζ στούς μαθητές όλων των οργάνων).Να αναφέρω τούς κρουστούς πού παίζουν πολλά διαφορετικά κρουστά  διάφορετικής τεχνικής, καί μαζί με αυτά μεταλλόφωνο, ξυλόφωνο, μαρίμπα, κ.α.? Πέρα από όλα αυτά διαφωνεί κάποιος ότι ο τρόπος καί το ύφος παιξίματος ενός ντράμερ(νευρικό, δυναμικό, υποτονικό, με χρωματισμούς,) είναι αυτό πού βγαίνει καί σαν σύνολο από την μπάντα ?

Καλή χρονιά σε όλους.   ντράμερ-πρώην πληκτράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι στιγμής απο τους υποστηρικτές της μουσικής οντότητας των ντράμμερ,έχουμε κάποιες σοβαρές και σαφείς τοποθετήσεις.Απο τους κρυφο-μη-υποστηρικτές,μέχρι στιγμής εκτός απο κρυφογελάκια,δεν έχω δει ακόμα κατάθεση,σαφούς και εμπεριστατωμένης απόψεως

ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τι σοι συζητήσεις είναι αυτές...  ???

 

Κάποιες φορές ίσως είναι καλύτερα να κάνουμε λίγο practice παραπάνω,απ΄το να ανοίγονται τέτοια thread... ::)

 

O drummer είναι τόσο μουσικός,όσο είναι ο κιθαρίστας,όσο ο μπασσίστας,όσο ο τραγουδιστής κ.ο.κ. (και επειδή αναφέρθηκε η λέξη μουσικός,συνήθως αυτοί οι παράξενοι τύποι τα παίζουν για πλάκα όλα...)

 

Back to practice now... ;D

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου